Yazın sultanı Karpuz

Yaz ayının vazgeçilmesi olan karpuz hem serinletici özelliği hem de bolca vitaminli olması insanların favori meyvesi haline geliyor

Yazın sultanı Karpuz
04 Temmuz 2017 - 13:29 - Güncelleme: 04 Temmuz 2017 - 13:37

Yaz ayının vazgeçilmesi olan karpuz hem serinletici özelliği hem de bolca vitaminli olması insanların favori meyvesi haline geliyor.  İçerisinde bolca suyun bulunması susuzluk hissini karşılıyor ve ferahlatıcı etki ediyor. Ayrıca Günlük meyve ihtiyacımızı yeterince karşılıyor ve lif içerdiği için de bağırsakları çalıştırıyor. Karpuz suyu özellikle spordan sonra yaşanan kas ağrılarını hafifletiyor. Bu nedenle atletler arasında oldukça popüler bir meyve olan karpuzun ağır egzersizler sonrasında yaşanan kas ağrılarını azalttığı son yıllarda yapılan araştırmalarla da tescillenmiştir. Hava sıcaklıklarının hızlıca arttığı bu aylarda güneş çarpmasını da önlüyor. Saç ve deri hastalıklarından kansere kadar birçok sağlık problemlerine karşı insana koruma sağlıyor.

Şeker hastaları ve böbrek hastaları ölçülü yemeli

Diyet yapan ve şeker hastası olan insanların en merak ettiği şey ise karpuzun kaç kalori olduğudur. Bir pansiyonu 200 gram olan karpuzun yaklaşık 50-60 kalorisi bulunuyor. Yazın hem hafif hem de sağlıklı olmasından dolayı gün içinde öğünlere eklenilebilir. Ama karpuz da her meyve gibi fruktoz (meyve şekeri) bulunduğu için kalorisi bulunur. Kişinin alması gereken karpuz miktarı kişinin alması gereken kaloriye göre değişmesiyle birlikte kişinin yaşına, cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boy ve kilosuna göre değişir. Uzmanlar kişinin ortalama 2-3 porsiyon tüketebileceğini söylerler ama bu miktar tabiî ki de kişiye göre değişir. Karpuzun sıvı içeriği yüksek olduğu için şeker hastaları ve böbrek hastaları dikkat ederek tüketmesi gerekir.Çünkü meyve şekeri kan şekerini yükseltir ve fazla miktarda alındığı durumlarda kan şekerinde yükselmeye neden olur. Diyabetli kişiler karpuz tüketecekleri zaman porsiyona bu yüzden dikkat etmeli ve 1 günde 1 porsiyondan fazla tüketmemelidir.

 

Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor

Karpuzun faydalarını saymakla bitmiyor. Çok güçlü bir doğal koruma özelliğine sahip olan karpuz hem cildi güzelleştiriyor hem de insana serinletici özelliğisebebiyle  ruhen iyi geliyor. Ayrıca Karpuza kırmızı rengini veren likopenin kanser riskini azaltmaktan, göz sağlığını korumaya kadar pek çok faydası bulunuyor. Likopen aynı zamanda kalp ve damar sağlığının korunması için önemli bileşenler arasında yer alıyor. Günlük meyve ihtiyacımızı yeterince karşılıyor ve lif içerdiği için de bağırsakları çalıştırıyor. İşte daha bir çok faydaları:

- Obez yetişkinlerde hipertansiyonun azalmasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

- Antioksidan içeriği iltihaplanmayı önler.

- Su yüzdesinin yüzde 92 oranında olması nedeniyle güneş çarpmasından da koruyor. Bir araştırma, yoğun bir antrenman öncesi karpuz suyu içmenin ertesi gün kas ağrısı ve kalp atış hızını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

- İçeriğindeki A vitamini, cildi ve saçları nemli tutmaya yardımcı olur.

- Karpuz, hücrelerin sağlıklı büyümesini de teşvik eder.

- Antioksidan özellikleri sayesinde kanser riskini azaltıyor. İçerdiği likopen Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, prostat kanseri hücre çoğalmasını azaltmaya yardımcı olur.

- Karpuzda bol miktarda bulunan A vitamini göz sağlığının korunması için en önemli vitaminlerden biridir. A vitamini eksikliğinde göz kuruluğu, göz enfeksiyonu, görüşün zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

- A vitamini aynı zamanda sarı nokta hastalığı ve katarakt riskini düşürmektedir. 1 kase karpuz günlük A vitamini ihtiyacının %18’ini tek başına karşılar. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum