Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


PAMUKLAR İÇİNDE ÇOCUĞUNUZU HAYATA HAZIRLAYAMAZSINIZ

11 Temmuz 2021 - 18:44

Çocukların eğitiminde ve başarılı olmalarında etkili olan ortamlar ‘Aile’, ‘Okul’ ve yaşanılan ‘Çevre’dir. Bu ortamlar birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahip olmakla beraber çocuğun eğitiminde en önemli görev aileye düşmektedir.
Çocuklarımız tıpkı suya benzer; su gibi saf temiz ve şekilsiz… Su nasıl ki içine girdiği kabın şeklini alıyorsa (bardağın içine konduğunda bardak, sürahiye,  ya da kovaya konduğunda onun şeklini alıyorsa) çocuklarımıza da bu şekilde biçim kazandırıyoruz.
Sizler de anne-baba olarak kendinizi bu iki şekilde görebilirsiniz:
Birincisi aynaya bakarsınız kendinizi görürsünüz…
İkincisi çocuklarınıza bakarsınız yine kendinizi görürsünüz…
Çocuklar ailenin aynasıdır çünkü…
Anne-babalar gösterdikleri davranışlarla sürekli olarak çocukların gözünde model oluştururlar.
Ailelerin çocuklarına ilgisi güneşin bitkilere faydası gibidir…
Globalleşerek küçülen dünyamızda artık aileler, eskisi kadar çocuklara karşı etkili olamıyorlar. Bunun için ahlak ilmi ve eğitimi kaçınılmaz... Ahlak eğitiminin; erken çocukluk çağında başlaması, gençlik döneminde hızlanması ve hayatın sonuna kadar sürdürülmesi zaruridir.
İslam dininin birinci kaynağı “Kur’an”’dır. “Kur’an”, insanların Allah’a karşı yapmaları gereken ibadetlerin neler olduğunu öğretirken günlük hayatlarında sahip olmaları gereken ahlaki özelliklerin neler olduğunu da öğretmektedir. Onun içindir ki:

“ÇOCUKLARINIZI KUR’AN’DAN MAHRUM BIRAKMAYIN”
 “Sevgili Anne babalar, bir annenin babanın evladına bırakacağı en büyük miras güzel ahlaktır. İşte o güzel ahlakın kitabı olan Kur`an ile çocuklarınızı tanıştırın.
Prof. Muhammed Abdüsselam (Pakistan-Nobel Ödüllü Fizik Bilgini): "Yorulduğunuz zaman nasıl dinlenirsiniz?" şeklindeki bir soruya şu karşılığı veriyor:
- Dinlenmek mi? Biz 6-7 çeşit ilim ile meşgul oluyoruz. Birinden yorulursak, diğerine geçiyor ve öylece dinleniyoruz...
Çocuklarımız da öyle... Kur‘an-ı Kerim gibi dinlendirici ve ferahlatıcı bir kitaba yönelmek en hayırlı iş olacaktır.
Anneler ve babalar, saçınızı süpürge ettiğiniz yavrularınızın istikbalinin yalnız bu dünya ile sınırlı olmadığını, bu dünyanın bir de öbür tarafı olduğunu biliyorsunuz. Onun için üşümesin diye minik ellerine eldiven aldığınız, terlemesin diye sırtına havlu koyduğunuz yavrularınızın bu dünyada hem yanmasını hem donmasını istemediğiniz gibi öbür alemde de güzel olmasını istemez misiniz?  Öyle ise, ister tatilde olunuz ister evinizde olunuz, hemen evinizin penceresinden gördüğünüz, minaresinden okunan ezanını duyduğunuz camiye, çocuğunuzu kaydettiriniz ve bu dünyada neyi, nasıl ve niçin yapacağımızı öğreten kitabımız Kur’an-ı Kerim’i okumasını ve ilmihal bilgilerini öğrensinler…
Çocuklara okullarını sevdiremedik. Kar yağdığında Sn. Vali beyin, “Yarın okullar tatil” demesini dört gözle bekledikleri gibi,  hafta sonu ve yaz tatillerini de aynı arzuyla bekliyorlar. O sorun bizlerin değil Milli Eğitim’in sorunu…
Siz ne yapıp edip önce cami havasını sevdirin çocuklarınıza…

Ve Ömer Muhtar’a kulak verin:   “Çocuklarınıza sütle birlikte Kuran'dan öğütler verin. Boyları büyürken, kalpleri ve bakış açıları da büyüsün”…
Selam ve dua…