Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


Meşrulaştırılmış çılgınlığa dönüştürülen “yılbaşı kutlamaları…”

29 Aralık 2019 - 21:49

Yılbaşı kutlamaları ilk bakışta yeni yıla girişin kutlamaları gibi gözükse de asılının; Hıristiyan Batı dünyasının Noel bayramıyla yakından ilgili olmadığını kimse iddia edemez. Hıristiyan batı,  Aralık ayının son haftasını, İsa’nın doğum arifesi olduğundan, en önemli dinî bayramları olarak kabul etmişlerdir. Bu hafta içerisinde kiliseye giderler, birbirlerini ziyaret edip hediyeleşirler. Dini bir kutlama içinde geçen Noel bayramı akabinde ise, yeni yıla girişi büyük bir çılgınlıkla kutlarlar.

Biz Müslüman toplumlarda "yılbaşı kutlaması" adı altında düzenlenen eğlenceleri ise; hiçbir kültürel ve geleneksel temele oturtamazsınız. Müslüman toplumlarda yılbaşı kutlamaları Batı'nın körü körüne taklit edilmesinin veya Hıristiyan Batı'nın kültür ihracının bir sonucundan başka hiç bir şey değildir!
Oysa kendi kültürel mirasımızdan ve dini anlayış ve heyecanımızdan kaynaklanan değerleri, gelenek ve adetleri iyileştirerek yaşatmaya ve geliştirmeye çalışmak bir Müslüman olarak vazifemiz değil mi?

Meşrulaştırılmış çılgınlığa dönüştürülen yılbaşı kutlamaları;  içki, kumar ve gayri ahlaki eğlencelerin, aile ve ülkemizin geleceği açısından büyük bir ahlaki erozyonu beraberinde getiriyor!

Milli ve manevi değerlerimizi daha fazla önemseyip öne çıkarmamız gerekirken; Kültürümüzden kendi milli hasletlerimizden uzak yetiştirilen evlatlarımızla maalesef geleceğimize adeta dinamit yerleştiriyoruz. Çok iyi bilmeliyiz ki; çocuklarımız bizlerden ne görüyorlarsa büyüdüklerinde onu yaparlar!

Yılbaşı kutlamaları için; “Celladına âşık olmak tam da bu değil midir”? Diyor Yusuf Kaplan.
Sezai Karakoç ise;  "Noel ağaçları ve manolyalar kahrolsun"…

Çocuklarımıza örneklememizle tarihine, kültürüne; gerçek kimliğiyle buluşturmak ümidiyle; 2020 Yılı, tüm insanlığa hayırlar getirsin İnşallah…
Selam ve dua ile…