Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


MANİSA DEPREME NE KADAR HAZIR?..

07 Kasım 2020 - 23:37

Depremler yer kabuğu hareketliliğinin doğal sonucudur. Dünya genelinde her sene birçok kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. Dünyada her yıl yaklaşık 500 bin deprem meydana gelir. Bu depremlerden sadece beşte biri hissediliyor ve yaklaşık 100’ü hasara neden oluyor.

Depremler dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin de önemli bir gerçeğidir. 1999 yılındaki büyük Marmara depremi sırasında yaklaşık 17 bin kişi depreme uygun inşa edilmeyen güvensiz binaların yıkılması nedeniyle hayatını kaybetti. Başka bir şekilde ifade edilecek olursa, depremlerdeki yıkımlar kader deyip geçiştirilemez. Türkiye’de deprem riskinin yüksekliğine karşın alınan tedbirler yetersizdir.

Son 20 yıl içerisinde depreme hazırlık konusunda bir dizi adım atılırken, özellikle kentsel dönüşümle birlikte inşaat alanında çok sayıda yasal düzenleme yapıldı.

Türkiye’de şehirler kentsel dönüşümü bekliyor… Manisa’da…
İzmir Bayraklı’da kentsel dönüşümü beklerken yerle bir oldu…
Her yerde insan çığlıkları, aç gözlülüğün, denetimsizliğin sonucu; beton yığınları arasında 114 canımızla 1035 yaralı… Sonuç vahim…Zira Bayraklı’daki tehlike aslında herkesin bildiği bir gerçekti. Zeminin bataklık, binaların büyük çoğunluğunun da 1999 Marmara Depremi öncesinde yapıldığı ve sağlam olmadığı biliniyordu. 10 yıl önce Bayraklı’da kentsel dönüşüm yapılmasına karar verilmişti.  Ne var ki kentsel dönüşüm için vatandaşın sadece yüzde 10’u ikna edilebildi. İtirazlar, mahkemeler derken ve deprem Bayraklı’yı yıktı!.. Üstelik de İzmir merkezli olmayan, çok uzak bir mesafede meydana gelen bir depremle.
Kentsel dönüşüm, sadece İzmir Bayraklı’da değil, Manisa’da olduğu gibi Türkiye’nin pek çok kentinde kördüğüme dönmüş halde.

Düşünün Bayraklı’da 13 bina yıkıldı ve bu hale geldi. Ya İzmir merkezli bir deprem olsaydı ve Manisa’yı da etkileyip daha çok sayıda bina yıkılsaydı? İşte o zaman ortaya çıkacak krizi yönetmek ne mümkün!..

MANİSA DEPREME NE KADAR HAZIR?.
İzmir gibi Manisa da deprem kuşağının üzerinde bulunmaktadır.
Manisa’da kentsel dönüşüm kaos mu?
Manisa’nın deprem risk analizi yapılmış mıdır?
Manisa’da olası bir depreme karşın riskli binaların tespiti yönünde bir çalışma var mıdır? Var ise kaç bina riskli olarak değerlendirilmiş ve bu binalarla ilgili ne tür tedbirler alınmıştır?..

DEPREM KONUSUNDA SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR
Depremin kendisi kaos değildir. Deprem kaos oluyorsa bu sizin yüzünüzden efendiler:
Umursamaz yöneticiler…
Sorumsuz bürokratlar…
Burnundan kıl aldırmayan, Mim. Müh. Odaları…
Daha çok kazanma hırslı… müteahhitlerden geçilmeyen belediyeler…

Ve son söz; Bayraklı’da ahlak enkaz altında...
Ya Manisa?..