Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


MANİSA’DA BİR “TARİHİ KAPALI ÇARŞI” VARDI…

25 Ekim 2020 - 11:14
Şehirler tıpkı insanlar gibidir, onların da bir kalbi vardır.  İnsan nasıl kalbine iyi bakmak durumunda ise, şehirlerinde kalbine iyi bakım yapılması gerekir.

Yaşadığımız şehir bizim için bir huzur unsuru olamıyorsa ya kalp yetmezliği yaşayan bir şehirde yaşıyoruz,  ya da biz şehrin kalbinden habersiz bir hayat sürüyoruz. O nedenle şehrin kalbini diri tutmak gerekir…
Nedir şehrin kalbi; Kim bilir belki bir yer, bir mekandır şehrin kalbi; mesela bir handır, mesela istasyondur,  bir camidir, ya da bir çarşıdır.

Geçmiş kültürümüze mal olmuş, "şerefü-l mekani bil-mekin" diye tarihi bir deyim vardır. Evet, bir mekânın şerefi, o mekânda yaşamış olanlardan gelir. O yüzden bazen kişilerle anılan şehirler olur. Onun için şehrin kalbi bazen orada yaşamış olanlardır, onların nazarlarıdır.

KİMLER GELMİŞ KİMLER GEÇMİŞ
Şehzadeler kenti olarak bilinen Manisa’da da, Tarihi Kapalı Çarşı Manisa ticaretinin kalbi idi bir zamanlar.
Kapalı Çarşıda elli yıllık esnaflık yapan Rıdvan Bayrı anlatıyor.  “50’den fazla dükkanın bulunduğu Tarihi Kapalı Çarşı,  Manisa’nın kalbi burada atardı. Bu çarşıdan kimler geldi kimler geçti: Ciderler, Ali İhsan Dokur, Erdoğan Türek, Rifat Canuyar, Giritligiller, Şapkacı Feti, Kurtoğlu, Ertuğrul Dilek, Dündar Çiloğlu, Karaşahinler, Haki Aksoylar, Yaymanlar, Aksakallar ve daha nice şahsiyetler.
Manisa’nın merkezinde saklı bir huzur yeri idi Tarihi Kapalı Çarşı”.
Ölenlere rahmet,  yaşayanlara hayırlı uzun ömür versin Rabbim!..

Manisa'da tarihi mimariyi ortaya çıkarma hedefiyle önce Kuyumcular Çarşısı ve daha sonra Tarihi Bedestenin çevre dükkanlarının dış cephe çalışmaları yapıldı. Bölgeye estetik ve otantik bir görünüm kazandırıldı Kurşunlu Han’la birlikte.
Tarihi Kapalı Çarşı sesiz bir şekilde muhatabını bekliyor.
Manisa'nın simgelerinden Tarihi Kapalı Çarşı canlandırılarak hak ettiği değeri bulmasını bekliyor.

Yukarıda ifade ettiğim gibi mesele mekân ve de mekin meselesidir.
Mekâna layık olmayan o mekanı hiçbir zaman şereflendiremez.
Yani mekan, mekinlerin ciddiyetiyle ayakta tutulur!.
.

Biz burada Tarihi Kapalı Çarşı’dayız.  Bekleriz efendim…