Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


‘MAKYAVELİST’ BUNLAR!..

09 Ekim 2020 - 21:34

Günlük yaşamın bir parçası haline gelen yalanı birçok insan kişisel avantaj elde etmek, popülerlik kazanmak ve siyasal, sosyal ilerleme kazanmak, başkalarına zarar vermek ya da utançtan kaçınmak için söyler.
Bir ahlaksızlık olduğu bilinmesine rağmen, doğru olarak algılanmasını amaçlayan bir hareket veya ifadedir yalan. "Yalanın toplumda her zaman fark edilmemesinin nedeni karşılıklı güven olarak ifade edilebilir” der (Psikolog Y. Yeşil yaprak).

YALANIN BİNİ Bİ PARA
Yalan dolanla insanları oyalayan, mağdur eden nice kelli felli adamlara şahit oluyorum…
İnsanın ar damarı çatlamaya görsün,  öyle yüzsüzler var ki, yüzüne tükürsen "yarabbi şükür" ...
Bazen öyle yalanlar söylüyorlar ki "tescilli yalancı" olduklarını bildiğiniz halde çaresiz “acaba” deyip inanıveriyorsunuz. Düşünüyorum da; be adam,  neden yalan söyliyesin ki, bu yalan ne işine yarayacak… hemen ortaya çıkacağını bildiğin yalanı neden söylersin?..  “Allah’ın adaleti geç de olsa mutlaka tecelli eder”..! bilmez misin?..

MÜSLÜMAN YALAN SÖYLER Mİ?
Hz. Peygamber'in yanına biri gelir ve şöyle sorar "Ey Allah'ın Resulü! Müslüman içki içebilir mi? Hz. Peygamber (sav) "içebilir (yanılabilir, günaha girmiş olabilir)" der. Müslüman hırsızlık yapabilir mi diye sorar. Peygamberimiz (sav); "yapabilir" der. Müslüman zina yapabilir mi diye sorar. Efendimiz "evet yapabilir" buyurur. Bunun üzerine adam sorar "Peki, yalan söyler mi" der. İşte o anda sırtını dayamış olan Hz. Peygamber doğrulur ve hiddetle şu cevabı verir; "Hayır! Müslüman yalan söylemez." Yalan söylemeyi zina kadar, içki kadar, hırsızlık kadar ağır sayıyor peygamberimiz(sav). Zira yalan, "doğruluk üzerine kurulan" Peygamberlik müessesesinin bütün ilkeleriyle çatışır. Onun için "asla" der. Evet, Müslüman yalan söylemez, yalancı olamaz!

‘MAKYAVELİST’ BUNLAR!..
Yalan ağızlarında sakız bunların... Kuyruklu yalanlarla bezenmiş düzenbazlık bunların hayatı…
Hiç bir sözü doğru olmayan,  palavralar: “Yaptım, ettim, tamam, söyledim, hallederim…” Ses vermesen... yalanları bir biçimde dolaşıma giriyor...
Yani işimiz zor. Ama işimiz zor diye meydanı bu ‘anaforcu’lara bırakacak değiliz.
Bunların yalanlarıyla baş edeceğiz. Hiç usanmadan, hiç üşenmeden, hiç yorulmadan...
Suratlarına suratlarına çarpacağız yalanlarını.  Ağır bir bedel ödeyecek, eninde sonunda hüsranla karşılaşacak bu yalancılar… Şeddeli ‘Makyavelist’ bunlar…
Makyavel; “Amaca ulaşmak için her araç yasal ve ahlakidir…” der ve her yolu mübah kabul eder.  O yüzden “kazanmak için her şeyi yapmaya çalışanlara da “Makyavelist” denmesi de bundan.
Günümüz yalancılarını izleyen Makyavel"in ruhu: “Yahu beni de geçenler varmış be!…” diye açtığı yoldan gidenleri zevkle izliyordur şimdilerde!...  “Hal Perişan, Ağlayam mı ? Gülem mi?..”

NE OLUR ARTIK...
Ne olur artık ahlaksızlık deyince aklımıza yalnızca iffet, iffet denilince kadın gelmesin.
Torpil, rüşvet, başkasının malına el uzatmak, emanete ihanet etmek,  ‘YALAN SÖYLEMEK’ de bir AHLAKSIZLIKTIR!..