Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


KADINA ŞİDDET BİR AHLÂK SORUNUDUR

28 Kasım 2020 - 21:40

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’nü geride bıraktık. O kadar can yakıcı haberler var ki kadınlara uygulanan şiddet konusunda. Kadına şiddetin hangi boyutunu sayalım bilemedim ? Ya hiç haberlere geçmemiş şiddet vakaları…

Aslında şiddeti kadın ve erkek olarak ayırmak çok doğru bir yaklaşım olmaz. Mesele insanın insan üzerindeki iktidarı, zulmü ya da hâkimiyet kurma arzusudur. Şiddetin kadına yönelmesi erkek egemen bakışla kadınların “buna müstahak, yatkın vs.’’ şeklindeki marazi yaklaşımlar yok mu,  hele bir de buna dini kılıf bulma gayreti de eklendi mi, insanı çileden çıkarıyor…

“Sevgi ve merhamet taşımayan; ahlaktan yoksun bir insan robottan farksızdır”.
Sokak ortasında araçlarından hışımla inen iki adamın, birbirlerine ağza alınmayacak hakaretler sarf edip yumruk yumruğa vuruştuklarını görünce, bu adamların eşleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerini düşündüm de...  Şiddet eğilimi taşıyan bu insanların eşleri ve çocuklarıyla ilişkilerinde sevecen bir aile reisi modeli ortaya koyabileceklerini hiç mi hiç düşünmüyorum.
Sokakta, caddede sudan sebeplerle vuruşan bu adamlar, aslında birbirlerini hiç tanımıyorlar ve ilk defa orada karşılaştılar. İncir çekirdeğini doldurmayan bir meseleyi büyütüp, birikmiş öfkelerini hiç tanımadıkları kimselerin üzerine kusuyorlar. Kendilerini güçlü zannederler ama aslında zayıftırlar. Çünkü öfkesine yenik düşen ve şiddete başvuran kişi, kişiliği bozuk aciz kişidir.

Kuşkusuz şiddet bir ifade şeklidir. Yani sevgiden, merhametten yoksun insan, duygu ve düşüncelerini doğal yollardan ifade edemediğinden bunu şiddetle ortaya koyar. Ama bu yanlış bir yöntemdir ve hiçbir zaman çözüm olamaz aksine çözümü zorlaştırır. Şiddetin anti-şiddeti sevgidir, merhamettir,  ahlaktır, eğitimdir adalettir; inançtır.

“Kadına şiddet bir ahlâk sorunudur.”
Kadına yönelik şiddet, bilgi ve teknoloji çağı dediğimiz zamanımıza rağmen, ülkemizde ve tüm dünyada hâlâ hız kesmeden devam ediyor. Kadına şiddet ne dinimizle ne de kültürümüzle bağdaşmaz ve kadına şiddettin hiç bir gerekçesi ya da geçerli sebebi yoktur, olamaz. “Sizin en hayırlınız kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.” diyen Peygamberin ümmetiyiz. Yalnızca bu hadisini hayatımızın bir parçası haline getirip, kadına şiddet konusunda bireysel ve toplumsal mücadelemizi vermemiz yetecektir.
Şiddetin anti-şiddeti sevgidir, merhamettir,  ahlaktır; inançtır!  
Şiddetsiz bir dünya dileğimle…AMAN DİKKAT!
Ülke büyük bir felaketi yaşıyor! Koronavirüs darmadağın etti bizi… Dr. Zeki Kemeç anlatıyor;  “Bu virüsü hafife almak çok büyük yanılgı olur. Hastalandığımda milyonlarca dikenin üzerinde yatıyormuş gibi canım acıyordu.  Soluk almakta sıkıntım vardı ve uyuyamıyordum. Ne aileme ne kendime çare olabiliyordum.
Covid-19'u atlatmama rağmen hala nefes alırken sıkıntı yaşadığım anlar oluyor" diyor Dr. Zeki Kemeç, "Lütfen bana bulaşmaz demeyelim.
Maske, mesafe ve el hijyenini sağlıklı yapalım, sağlığımızdan olmayalım!
Allah’tan hastalara şifa, ölenlere rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.  
Selam ve dua ile…