Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


HAYIRLI RAMAZANLAR

10 Nisan 2021 - 18:51
Değerli okurlar, Hz. Ömer’in adaletinden hep söz ederiz. Hani ya, kandil ışığında çalışıyormuş da, bir arkadaşı gelmiş selâm vermiş, Hz. Ömer o kandili söndürmüş, diğer bir kandil yakmış. Arkadaşı bunun sebebini sormuş, o da, “söndürdüğüm kandil beytü’l-mâl’e (devlete)  aitti, siz gelince kendi kandilimi yaktım” diye…

Bu menkıbelerle büyümüştük...

Halife Hz. Ömer, başka bir zaman da yine Şam'a gidiyordu. Şam'da veba hastalığı olduğu işitildi. Halife haber üzerine; "Şehre girmeyelim" dedi. Sonra Abdurrahman bin Avf'ı (Hz. Peygamber tarafından Abdurrahman olarak adı değiştirildi) çağırıp sordu:
"Sen ne dersin?" Abdurrahman "Resûlullah'tan işittim. 'Veba olan yere girmeyiniz ve veba olan bir yerden, başka yerlere gitmeyiniz, oradan kaçmayınız' demişti bir defasında" dedi.
Halife "Hamdolsun, benim sözüm, Resulullah'ın sözüne uygun oldu" deyip, Şam'a girmedi.
Böylece ilk defa karantina uygulaması yapıldı. Veba bulunan yerden dışarı çıkmanın yasak edilmesine sebep de insancıldı.

Yıl 2021 ( 1377 yıl sonra)  Diyanet İşleri’nden 2. ‘teravih namazı’ açıklaması yayınlandı.
"… Ancak, salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı bir alanda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı geçen sene olduğu gibi teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız…”  

Ramazan da evlerimiz mescit olsun.
Dört duvar bir çatıdan mı ibarettir adına “ev” dedikleri… Yuvanın bir ruhu bir maneviyatı yok mu? Hakkını ödedikçe bize mutluluk olarak geri dönecek güzellikler sunmaz mı evlerimiz?
Evlerimiz ölü mü, yoksa diri mi?
Evler de canlı mıdır, demeyin. Lisan-ı halleriyle konuşurlar aslında: Kiminin duvarlarında kasvet, ağırlık… İçinde yaşayanlara sunduğu; sadece huzursuzluk.  Kiminin duvarlarında aydınlık, rahatlık, ferahlık,  huzur… Beraberindekilere verdiği ise, mutluluk... Bu hissiyatı şekillendiren, evleri öldüren de dirilten de içlerinde biz yaşayanlardır. İnsanlar ya hayat sunarlar evlerine ya da can damarlarını kesip soluksuz bırakır hanelerini…

Müslümanlar Coronavirus salgını dolayısıyla camilerin kapalı olması nedeniyle bu yıl Ramazan ayını evlerinde geçirmek zorunda kalacaklar.
İnşallah evde kalarak bu zor olan günleri bereketli bir şekilde atlatmayı başaracağız. “Bu musibette de bir hayır vardır”. Bu şerrin hayra dönüşeceğine inanıyoruz. Tabi ki bu musibetten bir ders çıkarıp, Ramazan ayını da bunun için fırsat bilip, eksiklerimizi tamamlayarak bayrama ulaşacağız inşallah.
“Gelin bu Ramazan evlerimiz mescide dönüşsün”.

Bu Ramazan ayında, yaşanan acıların son bulmasını, aynı zamanda Ramazan’da oluşan manevi atmosferin, bütün bir yıla yayılarak birlik ve beraberliğe çevrilmesine vesile olmasını diliyorum.  Manisa olmak üzere, ülkemize ve tüm İslam âlemine hayır, huzur ve barış getirmesini temenni ediyorum.
Hayırlı Ramazanlar…