Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


"Edep bir taç imiş nur-u Huda’dan,/ Giy ol tacı, emin ol her beladan”.

05 Temmuz 2020 - 14:31

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın paylaşımına eşi Esra Albayrak'ı hedef alan ahlaksızca yorumlar yapıldı.
Berat Albayrak, “Rabbimize şükürler olsun, bu gece 4. evladımız Hamza Salih ailemize, dünyamıza sefalar getirdi. Sevgili eşim Esra’ya bize bu mutluluğu yeniden yaşattığı için sevgi ve minnetlerimi sunuyorum. Dualarınızı bekleriz” dedi.
Bu haberi sosyal medya üzerinden duyuran Bakan Albayrak’ın paylaşımına çok çirkin ve de ahlaksız yorumlar geldi.
Ben ise sosyal medya hesabımdan:
“Bir ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmazsa o memleket batar"!
Esra Hamfendi’nin iffetine iğrenç bir iftira atan Ercan denen ahlaksız yaratığa sessiz kalmak insanlıktan nasipsizliktir.
Bu ahlaksız paylaşımları lanetliyorum...” diyerek yapılan ahlaksızlığa tepkimi göstermiştim.
 
Bu ahlaksızca yapılan yorumlara biraz hassasiyeti olan vatandaşlar ve tüm siyasiler tepki gösterdiler.
“Vicdan ve ahlaktan yoksun bu arsızlığın manevi, kültürel ve toplumsal değerlerimiz içerisinde asla yeri yoktur. Bu örgütlü ahlaksızlığa karşı tepkisiz kalanların riyakarlığını da görmezden gelemeyiz” diyenler…
“İkiyüzlülüğü ve ahlaksızlığı zihniyetlerinin bir parçası haline getirenlere karşı biz hakikatin ve ahlakın tarafı olmayı sürdüreceğiz. Kimse hakarete uğramasın, kimsenin izzeti hedef alınmasın diye daha çok mücadele edeceğiz” diyen siyasi.
Başka bir siyasi ise; “Böyle siyaset olmaz, böyle insanlık olmaz. Esra Hanım’ı yeniden anne olmasından ötürü tebrik ediyorum. Allah kendisine, vatanına milletine hayırlı bir evlat yetiştirmeyi nasip etsin” ifadelerine yer verildi.
Sağcısı ve de solcusu ile tüm halkımız bunun bir hayasızlık, ahlaksızlık olduğu ve en ağır şekilde cezalandırılması yönünde hem fikir...
Sosyal medya kısıtlamasının çözüm olamayacağı ile ilgili olarak da Abdurrahman Dilipak’ın;
“15 yaşındaki bir çocuk VPN'i biliyorsa her taraftan girer. İsterse emojilerlerle her şeyi söyler. Ana avrad söver siz de bakar kalırsınız. Twitter'ın ne suçu var”.
 
“PEKİ ÇÖZÜM NE” ? dediğinizi duyar gibiyim.
Edep bir tac imiş Nur-u Hüda’dan
Giy ol tacı, emin ol her beladan...
 “Allah’tan edebe muvaffak olmayı dileyelim. Edebi olmayan kimse Allah’ın lütfundan mahrumdur.
Edep'i olmayan yalnız kendine kötülük etmiş olmaz. Belki bütün dünyayı ateşe vermiş olur” diyor Mevlâna Hazretleri, Mesnevi’sinde.
 
Değerli okurlar, bende diyorum ki:
İstediğiniz kanunî düzenlemeleri yapın, istediğiniz yasakları koyun, istediğiniz kadar eğitim verin, herkesi üniversite mezunu edin, haya değeri, ahlâkî vasıfları, Allah korkusunu ve bütün bunların asıl mercii olan şuurlu din duygusunu veremediğiniz müddetçe, her türlü hayasızlıklar, ahlaksızlıklar bir koronadan, bir kanserden daha tehlikeli olarak insanlara ve cemiyete sirayet edecektir.
Mana yüzünü, Allah korkusunu, haya duygusunu kaybetmiş bir insanı hiçbir hukuk sistemi, hiçbir ceza, hiçbir kanuni düzenleme, hiçbir emniyet kuvveti, hiçbir eğitim sistemi, hiçbir yasak yola getiremez.
Rabbim bizleri edepten güzel ahlaktan ayırmasın...
Selam ve dua ile…