Zekeriya Yıldız

Zekeriya Yıldız


AYASOFYA CAMİİ’NİN AÇILMASI İKİNCİ “ONE MINUTE” OLDU

27 Temmuz 2020 - 21:42

Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi İbadete açılması Dünyaya İkinci “One Minute” oldu…  
Bilindiği üzere, Tarih 29 Ocak 2009; İsviçre'nin Davos köyünde düzenlenen 'Gazze: Ortadoğu'da Barış Modeli' panelinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı 'One Minute' çıkışı ile katil devlet İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e haddini bildirerek tüm dünyayı ayağa kaldırmıştı.
Ve İkinci “One Minute” : Danıştay’ın Ayasofya’nın müze yapılmasına dair kararı iptal etmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ayasofya Camii kararnamesini imzalaması dünyaya İkinci ‘One Minute' le bir tokat daha…
 
Batı dünyası şaşkın… Müslüman’lar şükür secdesinde.
“Ayasofya Türk kimliğinin özünde kökleri derin bir semboldür. Bu sembol, Osmanlı Devleti'nin tarihindeki en yüce olan fetih anıyla vücud buluyor. Ayasofya'nın açılması İstanbul'un fetih anıyla ilişkiyi yeniden canlandırıyor" diyor, Katarlı V. Hanfer
Başta Fatih Sultan Mehmed olmak üzere dedelerimizin ruhu 86 yıl sonra tekrar huzur buldu. Allah hepsine rahmet eylesin. Nur içinde yatsınlar.
Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi; fetih ruhunda özetlenen medeniyet iddialarımızın, rüyalarımızın, hayallerimizin askıya alınması;  müzeye konulmasıydı aslında.
Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi, bu toplumun tarih bilincinin çarmıha gerilmesi, tarih bilincinin linç edilmesi, bu toplumun zihni bağımsızlığını yitirmesi, siyasî bağımsızlığımızın kapanmayan yarası idi.
Milli Görüş lideri Erbakan, Ayasofya Camii hakkında yapmış olduğu bir açıklamada "Ayasofya, hakkın batıla galebesinin sembolüdür" ifadelerini kullanmıştı.
 
Ayasofya asli kimliği ile buluştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararname ile resmiyete dökülen karar sonucunda, Ayasofya, 24 Temmuz Cuma günü kılınan ilk namaz la;  "Avrupa bu zamana kadar Türkiye'ye gücünün yetebileceği, diş geçirebileceği her şeyi yaptı. Artık bundan sonra sadece konuşurlar. Başka da bir şey yapamazlar. Ellerinden gelen her şeyi, 15 Temmuz darbe girişimi de dahil olmak üzer her şeyi yaptılar. Artık bu saatten sonra yapacakları tek şey,  izlemek olacak. Türkiye icraat yapacak, onlar yalnızca konuşacak…
Türkiye, “ artık ne derler”  dönemini aştı Elhamdülillah… Türkiye'nin olması gereken noktası budur. Bundan sonra herkese” nanik” deyip yola devam edilecek İnşallah.
 
350 bin kişi ile Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi ibadete açıldı.
Fatih, 567 yıl önce 29 Mayıs 1453’te şehri fethettiği gün ilk namazı Ayasofya’da kılmıştı. Üç günlük hummalı bir çalışma ile 1 Haziran’da namaz kılınacak duruma getirilen Ayasofya’da, Fetih Ordusu’ile ilk cuma namazını eda etmişlerdi. Cuma namazı vaktine yakın Fatih Ayasofya'ya girdi. Bir müddet tekrar Ayasofya'yı gezdi ve kubbesinin büyüklüğü karşısında Hâfız'ın şu beytini okudu: "Şukr-i hodâ ki herçi taleb kerdem ez hodâ/Ber muntehâyi himmet-i hod kâmrân şodem (Şükür Allah'a! Ne dilediysem ondan/Her isteğim yerine geldi, mutlu oldum)" .  Müslümanlar bugün, aynı olmasa bile büyük bir mutluluk içindeler.

Yine hummalı bir çalışma ile hazırlandı Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi; 24 Temmuz 2020 Cuma günü ilk namaz kılındı.  
Namaza 350 bin kişi katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli de camide yer aldı. Erdoğan, namaz öncesi Kur'an-ı Kerim okudu. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise, fetih dönemine atıfta bulunarak elinde kılıçla hutbe verdi. 86 senelik mücadele taçlanmış oldu.

Allah sebep olanlardan, gayret gösterenlerden; Bediüzzaman'dan Necip Fazıl'a, Osman Yüksel Serdengeçti’den Necmeddin Erbakan’a kadar…  Allah onlara rahmet eylesin, hepsi bunun mücadelesini vermişlerdi.

Başta Recep Tayyip Erdoğan’a ve hayatta olan kardeşlerimize de rabbim hayırlı uzun ömürler versin. Bizler el ele, gönül gönüle verir, dualarımızı bütünleştirirsek nice güzel şeyleri ihsan eder yüce Rabbimiz.
 Selam ve dua…