İDRAK BEKLEYEN 5 BÜYÜK NİMET
Zekayi Şahin

Zekayi Şahin

Gökkuşağı

İDRAK BEKLEYEN 5 BÜYÜK NİMET

30 Aralık 2015 - 23:47

Yüce Allah (c.c.)’ın, biz insanlara sunduğu sayısız birçok nimet vardır. Hayatta olmak, akıl sağlığı, güç, rızk, iş yapabilmek, duymak, anlamak, başarmak, görmek, dokunmak, koklamak, yemek, içmek ve ihtiyaç gidermek gibi nice nimetler ile hayatımız süslenmiştir.

Şüphesiz, Allah’ın en büyük nimeti HAYAT’tır. Var olmak, yaşamak, canlı olmak bizler için tartışılmaz bir mutluluk ve huzur kaynağıdır. Fıtrat gereği insanlar devamlı yaşamak ve canlı kalmak ister. Hayatın bizlere sağladığı binlerce üstünlükler, faydalar vazgeçilmezdir.

Hayat tüm canlıların var olma sebebidir. Yaratılış gereği beynimize, kalbimize işlenmiş bu devamlı yaşama arzusu; öteki âlemin varlığına da en büyük delildir.

Hayat olmazsa canlılık biter ve bir nevi kıyamet kopar ruhumuzda.

Hayattan sonra tartışmasız en büyük ikinci nimet de SAĞLIK’tır. Sağlık olmazsa hayatın ne tadı kalır ne de tuzu. Sağlıklı bir hayat mutluluğun baş tacıdır. Çoğu zaman gafil olduğumuz ve farkına nadiren varabildiğimiz sağlık, kuşkusuz ki; varlığımızın, hayat trenimizin lokomotifidir.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek de bir milletin bekasının mihenk taşıdır. Sağlıklı olmak için yapılan sportif egzersizler, beslenme ve dinlenme aktiviteleri sağlıklı yaşamın ipuçlarıdır. Sıhhat olmazsa, tüm dünya sizin olsa neye yarar?

Bir başkadır genç olmak, güçlü olmak, dinamizm ile yaşamak. Hayatın, sağlığın en sağlam vagonudur GENÇLİK. Allah’ın en büyük nimetleri arasında olan gençlik; canlılığımızın Şah’ıdır. Başarmanın, azmin, zaferin, çalışkanlığın biletidir. İşlerimizin motor gücü gençlik, hayatımızın ve sağlığımızın pırlantasıdır.

Genç kalmanın yollarını arayan insanlık, bu nimetin önemini zamanında fark ederse; hayatını güzelleştiren ve zenginleştiren nice hamleler yaparak maddi ve manevi kazançlar elde edecektir.

Hayatta işlerimizi kolaylaştıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve istisnalar hariç olmak üzere büyük mücadeleler sonucunda ulaşılabilen ZENGİNLİK de Yüce Mevlâ’nın kullarına özel bir nimetidir. Bir Kutsî Hadis’te bildirildiği üzere Allah (C.C.); “İlmi isteyene, zenginliği istediğime veririm.” diyerek zenginliğin ne kadar büyük bir nimet olduğunu kullarına bildirmiştir.

Helâl yoldan kazanılan zenginlik insan için tabii ki büyük bir nimettir. Fakat haram yollara dalınarak elde edilen kazançlar elbette ki; insan için bir ateş topu ve dehşetli bir hesabın vesilesidir.

İlme ve zenginliğe gıpta etmek, yapılacak hayırlı ve güzel işler için elzemdir. Yeter ki; bu özel nimet Allah rızasına uygun olarak işlem görsün. O zaman iki cihanda da aziz olmanın yolları sonuna kadar açılır ve hayatımız anlam kazanır. Bir nevi mutluluk membaı ve hayır hasenat vesilesi olan varlık gücü, zenginlik nimeti her insan için hayatın temel taşlarındandır.

Ancak sıkışınca dar vakitte anladığımız BOŞ VAKİT de paha biçilemez bir nimettir. İşlerimizi zamanında ve plânlı yaptığımızda kendimizi huzurlu hissederiz. Elimizin ayağımızın birbirine dolaştığı ve acil işlerimizin aksadığı zaman dilimleri hepimiz için bir sıkıntı kaynağı ve huzursuzluk girdabıdır. 

İki Cihan Güneşi Peygamber Efendimiz buyurmuştur ki; “Şu beş şey başınıza gelmeden önce, beş şeyin kıymetini iyi bilin!.. Ölüm gelmeden önce hayatın, hastalık gelmeden önce sağlığın, ihtiyarlık gelmeden önce gençliğin, fakirlik gelmeden önce zenginliğin ve dar vakit gelmeden önce boş vaktin…”

Allah’ın sonsuz nimetlerinin başucunuzda olması ve bilhassa zikrettiğimiz 5 büyük nimetin kıymetinin tefekkür edilmesi dileği ile hoşça kalın.

NİMETLER ATMOSFERİNİ İDRAK

Ey nefsim! Bil kıymetini HAYAT bu, heder etme!

Arzularını dengele, geçici âleme çark etme,

Asıl vatan için çalış, dalıp da keder etme,

Hayatını zindan eyleyip, yanlış yere park etme…

 

Halk içinde muteber bir nesne mi var devlet gibi?

Olmaz asla bu cihanda bir nefeslik SIHHAT gibi,

Muhteşem Süleyman’ın güzel fikri elbet bu,

Tüm âleme rehber olmuş özel zikri elbet bu…

 

Allah’ın hususi lütfü GENÇLİK, bir şahane,

Zamanında yap işini, çok arama bahane,

Nimetlerin motor gücü, uzun vade kullan,

İşlerini tez elden bitir! Ne istersin daha ne?..

 

Sadakayı cariye et şu ZENGİNLİK nimetini,

Asla geri durma, göster hak yolda himmetini,

Boşa savurma Mevla’nın yüklediği zimmetini,

Edeceksen buna gıpta et, yap şuurla hizmetini!..

 

Sıkışmadan sırayla yap vazifeni, artık azmet!

Darmadağınıklığa bir son ver, iyice hazmet,

Dar boğazlardan çık; sıyrıl ataletten, gafletten,

BOŞ VAKİT farkında olunmayan yüce nimet…

                        28 ARALIK 2015 - MANİSA

 

 

 

 

 

   

 

Bu yazı 1180 defa okunmuştur .

Son Yazılar