Kadın - İş - Kariyer
Zekariya Yıldız

Zekariya Yıldız

Kadın - İş - Kariyer

04 Aralık 2018 - 23:31

Kadın - İş - Kariyer

Günümüzde birçok mutaassıp ailede yetişen kızlar bile ev hanımı olmayı zül, anne olmayı yük görüyorlar. Hatta nice İslami kurum ve kuruluşlarda eğitim gören kızlar bile, kendi ayaklarının üzerinde duran kadın olmayı düşünüyor ve hedefliyorlar. Kendi kendine yeten ve dolayısıyla eşine veya hiç bir kimseye eyvallahı olmayan kadın…

Kadınlar evin, ailenin, yani toplumun merkezi olmaktan çıktı. Hatta evinden de çıktı. Dolayısıyla annelik, temel bir değer olma vasfını kaybetti.

Modern çağımızda kadın, fıtratının dışına zorlanıp, cinsi objeliği öne çıkarılıyor. Araç lastiği reklamından tutun da, silah reklamına kadar her şeyde kadın kullanılıyor. Şartı ise ne? Giyinme oranı…

Son zamanlarda evlenmek, anne olmak,  ulvi bir değer olma niteliğini kaybetmeye başladı. Bir şekilde evlenenler de evliliği sürdürmekte sebatkâr değiller. Boşanma oranlarındaki aşırı yükseliş sonucu, yıkılan aileler,  sahipsiz çocuklar, bizleri kötü bir geleceğe doğru sürüklüyor.

Evlenenlerin çocuğa bakışı da değişti… Çocuk boşluğu başka bir şekilde dolduruluyor. Onların yerini kediler, köpekler ve başka başka şeyler aldı. Bu yöneliş neye işaret?...

Günümüzde kadınlar için cinsellik kadar önemli bir “değer” olarak iş ve kariyer düşüncesi zirvede!  Türkiye’de iş, kariyer, sahibi olmak, her şeyin ötesinde görülüyor artık.

Ailesi için, çocukları için fedakârlık yapan kadınlar yerine “iş”  “kariyer” uğruna her türlü fedakârlığa katlanan kadınlar piyasayı kapladı. Kadınların öz evladı iş kariyer, eğer varsa diğer çocukları üvey evlat mevkiinde. Onları aile büyüklerine, olmazsa kreşlere, bakımevlerine kolaylıkla emanet edebilirler; hatta terk edebilirler, fakat iş - kariyeri asla!

Burada kadınların kariyer, ya da çalışma alanından çekilmesi yönünde bir fikri savunmuyorum! Asla…

Ev, aile, eş, çocuk… Bunlar yerli yerine oturtulmadan, hakları teslim edilmeden ne iş hayatı, ne kariyer yüceltilecek, bel bağlanacak şeyler olamaz!

Oysa,kadın Anne'dir,

Kadın Sır'dır,

Kadın Aile'dir,

Kadın zenginliktir,

Kadın iffettir,

Kadın Cennet'tir,

Kadın Cehennem kilididir,

Kadın Sırat köprüsünde yol arkadaşı, Cennette yoldaştır, arkadaştır…

Kadınlık - Annelik çok kutsal bir değer, yeryüzünün en mukaddes mertebesidir!

"Cennet annelerin ayakları altındadır." Bu hadis bütün anneler için geçerli midir?

Selam ve dua ile…

 

 

 

 

Bu yazı 1342 defa okunmuştur .

Son Yazılar