HAYAT VE SİYASET
Zekariya Yıldız

Zekariya Yıldız

HAYAT VE SİYASET

09 Nisan 2019 - 23:23

İstesek de istemesek de siyaset hayatımızın her alanında. Siyasetle ilgilenmesek de siyasetle çepeçevre kuşatılmış durumdayız. Siyaset, sadece bireylerin değil toplumun, ülkelerin ve tüm insanlığın tahterevallisidir.

Sabah gözümüzü açar açmaz, siyasetin belirlediği fiyatlara bağımlı olan su ile başlıyor güne ilk adımımız. Çocuğumuzun okula gitme saati, hangi dersi nasıl alacağına kadar siyaset belirliyor. Yolda uyacağımız trafik kurallarından tutun, ödeyeceğimiz vergiyi, eve giderken marketten alacağımız ekmeğin hangi kriterleri taşıyacağına kadar tamamını siyaset belirliyor.

Evet kısacası siyaset; “devlet işlerini düzenleme, yönetme bilim ve sanatıdır”. Bunun içindir ki siyaset, erdemli, İrfanlı, ahlaklı, bilgili kişilerin mutlaka aktif rol almasını gerektiren kutsal ve seçkin bir bilim ve sanat olarak dim dik karşımda.

Ahlâk yoksunu siyasetçilerin dünyayı sürüklediği uçurum, insanlara yaptığı zulüm net ve açık ortadadır.  “Siyaset ahlaksız bilgisiz, soysuz siyasetçilere terk edilemeyecek kadar önemlidir”.

Siyasetten anladığım

İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak siyasetle olur! Yüce Allah tarafından verilen en önemli vazifelerden birisi “Emr-i bil-maruf nehy-i ani’l-münker”dir.

Humus valisinin Halife Hz. Ömer’e şöyle bir mektup gönderdiği rivayet edilir:

“Humus (sınırımıza yaklaşık 120 km. bir Suriye şehri) şehrinin duvarları harabeye döndü. Onarılması gerek. Ne buyurursunuz”? Hz. Ömer’in aynı kâğıda yazdığı manidar cevap şu olur: “Humus şehrinin duvarlarını adalet duvarı haline getir. Yolları korkudan, zulümden temizle. O zaman duvarın harca, kerpice ihtiyacı kalmaz” der.

Belediyecilikte elbette ki hizmetlerinin en güzeli verilmelidir. Tabii ki yollar, köprüler, hanlar, hamamlar yapılmalı, çiçekler ekilmeli, sokaklar, caddeler tertemiz olmalıdır. Bunlardan daha önemli olan adaleti, güveni, ahlakı tesis etmek olmalıdır.

Özetlersek

Siyaset yapacaksanız; yapacağınız siyaset, Rahmani siyasetin tüm güzelliklerini barındıran, uygulayan bir siyaset olmalıdır ki; bildiğiniz ve söylediğiniz nasihatleri nefsinizde uygulamış olursunuz. Aksi ise Şeytani olur.

“Devletin ve milletin malını beytül mal bilenlere, siyaseti; ticaret ya da şan şöhret için değil, insanların hayatını iyileştirmek, yüzlerini güldürmek için yapmaya devam” diyenlere selam olsun!

Yeni, ya da tekrar seçilen belediye başkanlarını kutluyor, başarılar diliyorum.

Hedef bazen uzaklaşsa da bu topraklara ve üzerinde yaşayan insanlara olan sevdanız,  hayalleriniz ve umutlarınız hep diri olsun!

Selam ve dua ile…

 

Bu yazı 1017 defa okunmuştur .

Son Yazılar