MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ'NE DİKKAT/ KRONİK SİNÜZİT
SERPİL TUNA

SERPİL TUNA

  • Instagram

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ'NE DİKKAT/ KRONİK SİNÜZİT

30 Kasım 2019 - 16:06

SİNÜZİT

Sonbaharın kendini göstermesiyle birlikte kronik sinüzit rahatsızlığı nüks edenlerin kabusu başladı. Kronik sinüzit havaları havaların soğuması ve mevsim değişikliği ile birlikte göz çevresinde ve başın üst kısmında insana ızdırap veren ağrılarla, hayat kalitesi düşüyor.

Peki sinüzit nedir, kimlerde olur, nelere dikkat etmemiz gerekir?

Sinüzit baş ağrısı nedir?

 

Soğuk algınlığı sırasında veya burun örtüsü şiştiği ve burnun aktığı zamanda veya burun sümükle dolu olduğunda yüzde, yanaklarda, alında veya göz çevresinde ortaya çıkan baş ağrısı muhtemelen sinüzit ağrısıdır. Sinüs enfeksiyonu buna neden olur. Bir başka tür sinüs baş ağrısı ise uçak inmek üzere alçaldığı zaman ortaya çıkar. Bu özellikle soğuk algınlığınız veya aktif allerjiniz varsa belirgin olur (buna "Vakum Baş Ağrısı" denilir). Maalesef sinüs baş ağrısıyla karıştırılabilecek birçok başka neden vardır. Örnek olarak migren ve diğer damar kaynaklı baş ağrıları veya gerginlik baş ağrısı hem alın ve göz çevresinde ağrı oluşturması hem de burun akıntısına da neden olabilmelerinden dolayı sinüzit ile karıştırabilirler. Ancak bu tip baş ağrıları doktor müdahalesi olmadan kısa sürede gelip geçerler. Doktor müdahalesi olmadan uzun süren ve ancak antibiyotik tedavisiyle düzeltilebilen sinüzitten farklıdırlar. Bununla birlikte arada sırada gelen, bulantı ve kusmaya neden olan baş ağrısı daha ziyade migren baş ağrısıdır. Şiddetli, sık ve uzun süren baş ağrılarının tanısı için mutlaka doktora baş vurulmalıdır.

Kimler sinüs problemi ile karşılaşırlar?

Gerçekte herkes sinüs enfeksiyonu geçirebilir ancak bazı gruplar daha hassastırlar. Allerjisi olanlar : Bir allerji atağı soğuk algınlığı gibi mukozanın şişmesine, sinüs kanallarının kapanmasına, mukus akımının engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden olur. İyi nefes almayı ve mukus akışını engelleyecek yapısal burun bozuklukları olanlar : Örnek olarak kırık bir burun veya septum deviasyonu (septum burun delikleri arasında burnu sağ ve sol olmak üzere ikiye bölen kıkırdak bir yapıdır. Bunun bir tarafa doğru eğilmesine deviasyon denir.) Sık sık enfeksiyona maruz kalanlar: Okul öğretmenleri ve sağlık personeli hassastır. Sigara içenler: Tütün dumanı, nikotin doğal direnç mekanizmasını bozarlar.

GENETİK VE ÇEVRESEL FAKTÖRLER ETKİLİ

Sinüzite neden olabilen birkaç hazırlayıcı faktör vardır. Bunlar; mevsim değişimlerinde görülen sıcak-soğuk farklılıkları, kirli ve klorlu sular gibi çevresel faktörler, genetik faktörler, tanısı konmamış alerjiler ve sinüslerin burunla olan bağlantısının kesilmiş olmasıdır (örneğin septum deviasyonları denilen burun kıkırdaklarının eğriliğinde). Bunların yanı sıra diş dibinde apse olması ve sık olarak suya dalma gibi faktörler de sinüs ağzını tıkayarak, sinüzite neden olabilir. Sinüzitler akut (yeni başlamış, taze) ve kronik (yani uzun süren, müzmin) olarak 2 gruba ayrılır. Bu nedenle de çocuktaki belirtiler de farklılıklar gösterebilir

Sinüziti Olanlar Ne Yapmalı?

Şiddetli göz ve baş ağrısına neden olan sinüziti engellemek isteyenler bu önerilere kulak versin

ÖNLEM AMAÇI YAPILABİLECEK ŞEYLER

Şiddetli göz ve baş ağrısına neden olan sinüziti engellemek isteyenler bu önerilere kulak versin.

1.Kalabalık ve kapalı ortamlarda yaşıyorsanız odaları havalandırın.

2.Hasta olan kişilerden uzak durun.

3.Vücut direncinizi artırmak için beslenme ve sıvı tüketiminize özen gösterin.

4.Grip aşısı olun. 

5.Vücudunuzu sıcak tutun. Kış aylarında vücudu sıcak tutan ama terletmeyen kıyafetler giyin. 

6.Grip başlangıcı yaşıyorsanız semptomatik tedavi ile burun tıkanıklığınızın oluşmasına engel olun. 

7.Burnunuzun içinde yapısal bozukluk varsa gidermeye çalışın. 

8.Alerjik bünyeniz varsa baskılayıcı önlemler alın. 

9.Gribal enfeksiyonun yaygın olduğu ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durun.

10.Ellerinizi sık sık yıkayın. 

11.Ortak kullanım eşyalarını minimalize edin. 

12.Direnci artırıcı gıdalar yiyin.

 

Protein tüketimini artırın

Özellikle kış aylarında vücudun yapı taşı olan protein kaynakları, yumurta, kırmızı et, tavuk, balık, peynir, süt, yoğurt yemeye özen gösterin. 

 

Bol su için

Şekersiz bitki çayı ve en önemlisi de su tüketimimizi artırın. Günde yaklaşık 2,5–3 litre su için.


 

 

Mevsim meyvelerinden yiyin

Armut, portakal, mandalina ve portakal gibi meyveler masanızda mutlaka olsun.Armut, içerdiği çözünmeyen lif ile bağırsakların düzgün çalışmasını sağlıyor. Ayrıca C vitamini ve bakır içeriği yüksektir. Tıpkı elma gibi armut da antioksidan etkisiyle vücudu serbest radikallere karşı koruyor. Portakal ve mandalina gibi turunçgiller, içerdikleri zengin C vitaminiyle vücudun savunma mekanizmasını kuvvetlendiriyor. C vitamininin yanı sıra, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineralleri de içeriyor


Gün içinde elma veya siyah çekirdekli üzüm yiyin

Elma, içeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminlerle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor.


Soğuk havalarda, kuru incir, fındık veya ceviz tüketin

Bu besinler vücudu zinde tutuyor.

 

Sinüzit hastalığının kesin tedavisi malesef yok. Kronik rahatsızlığı olanlar önlem amaçlı olarak

yazdıklarıma dikkat ederek vucudu savunmaya geçirebilirler. 

Sağlıklı günler diliyorum.

 

 

 

 

 

Bu yazı 113 defa okunmuştur .

Son Yazılar