SERPİL TUNA

SERPİL TUNA


DOĞA ENGEL TANIMAZ

28 Şubat 2020 - 12:46


Uzungöl - Temnos Antik Kent Yürüyüşü

       Yola çıkmayanın hikayesi olmaz. Yola çıkarken hayallerin ile yaşamın sana akıttıkları birbine denk gelmez. Bu haftaki yol hikayem de bana eşlik eden,  benim küçük kahramanım Özge oldu.
 
       Özge henüz 8 yaşında, 2. sınıf öğrencisi doğayı, hayvanları çok seviyor. Öğrenmeye açık, gözü kara, risk alıyor ve en önemlisi o çok güzel bir anne.
 Sekiz yaşında nasıl anne olunabilir? İnsanların genel olarak yaşama hakkı var olmakla beraber bu hayatta anne babayı seçme hakkımız olmuyor, çocuklarımızı seçme hakkımız olmadığı gibi. Hayatla uyumlu yaşamayı öğreniyoruz yada reddediyoruz. Bu durum insanı isyana sürükleyebildiği gibi içindeki var oluşu bulmaya yardımcıda oluyor.
       Şimdi Özge'mize geri dönemlim. Özge 8 yaşında, anne ve babası görme engelli. Özge annesinin ve babasının,  "gözü"nden fazlası. İçindeki çocukla, yaşından büyük işler başarıyor. Pazar günü Anemon Trekking Spor Kulübü derneği ile Temnos Antik Kenti, Uzungöl,  yürüyüşün de özge ile beraberdik. Özge bir ara topuyla oynadı, benimle sohbet etti. Ben de senin gibi olmak istiyorum dedi.
"Küçüğüm sen beni sollamışsın da farkında değilsin". Özge'yi daha öncede görmüştüm. Bir cafe de oturuyordum. Özge annesinin elinden tuttu sonra babasının  ve onları dışarı çıkardı. Bugün yürüyüşte o yine anne ve babasının yanında onlara göz kulak  oluyordu.  Bazı çocukların diğer çocuklar gibi yaramazlık yapacak, şimarıklıklarına göz yumacak hayatları  olmaz.  Gözleri derin ve buğuludur.  Hayatı bir adım önden hesaplayarak yaşarlar.  Hal durum böyle olunca, çocukluktan yetişkinliğe hızlı bir teğet geçiş yapmış oluyorlar.
       Engellilerin önündeki en büyük engel biziz. Onları ayrıştırarak, onların engelsiz yaşam hakkını elinden alıyoruz. Bu konuda bir ilke imza atan Anemon Trekking Spor Kulübü'nü tebrik ediyorum. Engellerin önünü açarak, engelsiz doğa, engelsiz yaşam hepimizin hakkı diyerek onların önündeki  en büyük engeli, düşünceleri kaldırarak doğaya yeni bireyler kazandırdılar.
       Bugünlerde10 yaşındaki bir çocuğun kromozom sayısından, zihinsel gelişimine, hangi oyunu oynayacağından, psikolojik ve sosyolojik olarak nasıl olması gerektiği konusunda toplumca gizli bir testten geçtik. Yetişkinlerin savaşına çocuklar üzerinden gittik.
       Güncel yaşam standartlarına yetişkinlerin uyum sağlaması gerekiyor.  Yetişkinlerin bilgi sahibi olması sadece eğitimden geçmiyor. İnsani değer yargılarımızı uygulamaya geçirebildiğimiz sürece medenileşmiş yada bağnaz olduğumuzu sergileyebiliriz.
       Özge'nin benden daha fazla anne olduğuna nasıl karar verdiğime gelirsek, duruşu, sorulara cevap verme şekli, anne babasını gözünden bir an olsun ayırmaması bildiğin anne. Pazar günü Özge'nin anneannesi de yanımızdaydı. Anneanne annesinin yanında oldu mu Özge daha rahat hareket ediyor.
       Küçüklerin dünyasını anlamak çoğu zaman zannettiğimizden daha zor. Onları anlamakla yaşama alanlarımızı kolaylaştırmak kolay olmuyor.  Hareketli yapıları, sorgulama şekilleri, hayata farklı pencerelerden bakmaları, ergenlikte benlik sorgulamaları bizi en zorlayan kısımları.

 Çocukların goğa ile bütünleşmeleri onların sağlıklı beyinleri ve enerjilerini akıtmaları için en uygun ortam.
Çocukları doğa ile buluşturalım.

Engellilerin toplumla bütünleşmelerinin önündeki engelleri kaldıralım.