SERPİL TUNA

SERPİL TUNA


KARLI SPİL

15 Ocak 2020 - 19:33

KARLI SPİL
         05.01.2020 Tarihinde Anemon Trekkeng Spor Kulübü derneği ile İsa Adnan Göbeklioğlu  rehberliğinde Karlı buzlu spil dağına tırmandık. Günün güneşli olması hava şartlarının yürüyüş için olumlu gelişmesini sağladı. Foto safari için görüntü muazzamdı. Çırpıcıdede dağından Beşpınar köyüne doğru olan parkur ile günü tamamladık.
       Küçüklüğümüzde hatırlayanlar var ise kar ile şeker, pekmez ve vişne şurubu karıştırılıp yenilirdi. Benim en çok hatırladığım pekmez ile karıştırılıp yenmesi idi. Pazar günü Karlambaç adı verilen, kar ile pekmezi karıştırarak hep birlikte geçmişten gelen bu anıyı tazelemiş olduk. Ege bölgesi coğrafik konumu ile  dağın zirveleri hariç çok fazla kar alan bir bölge değil. Özellikle sahil kenarlarına gidildikçe  kar yağışı imkansız gibi bir hal alıyor.
        Bu hafta spil dağına çıktığımda insanların kar ile birlikte bol ve kaliteli oksijene sahip spile akın akın geldiklerini gördüm. İzmir ve Manisa'nın çeşitli ilçelerinden olmak üzere spil dağının dört bir yanından insanlar akın ederek yol alıyorlardı. Manisa spil güzergahı trafiği kapanma noktasına geldi. Beşpınarda bir aile karşılaşıp sarışın çocukları ilgimi çekince nerelisiniz diye sorduğumda Ayvalık'lı olduklarını buraya spil dağını görmek için geldiklerinin söyleyince şaşkınlığımı saklayamadım. Evet bizler yaz tatili için ayvalık, çeşme, kuşadası gibi sahil kenarlarını nasıl tercih ediyor isek onlarda kar ve dağ havası için bizim spil dağımızı tercih ettiler.  Kar yağdığı sürece spilin tepesi insandan eksik olmayacak. Benim gördüğüm ve edindiğim izlenim bu şekilde.
        Bu arada önümüzdeki haftalarda spile gitmek isteyen olursa, hafta sonu yol trafiği çok yoğun o yüzden erken saatte çıkmanızı tavsiye ederim. Dağcılar spilin dört bir yanını sarmış durumda her  bir noktadan farklı dağcı gruplar karşınıza çıkıyor. Genel olarak A ve B grubu olarak ikiye ayrıldıkları için piknik yapan ve zorlu parkuru seçenler de kalabalık bir nüfusa sahip. erken çıkın yerinizi ayarlayın ve günün keyfini çıkarın. Bölge de yılki atlarını görmeniz mümkün. At gölü olarak bilinen Yılki atlarının su içtiği göl buz tutmuş durumda. en son hali kar 1 metreye yaklaşıyor. Tesis olsa kayak bile yapmak mümkün olacak.
Spil dağı turizm açısından oldukça gelişen ve gelişmeye müsait bir dağ. Bu sene kar yağısı ile birlikte Manisa ve İzmir'den gelen misafirler ile doldu taştı.
        Doğayı çok seven bir dağcı olarak dağların turizm açısından tahminden fazla bir potansiyel taşıdığını net olarak söyleyebilirim. Dağları parçalayarak elde edilen taş ocakları kapansa bile tahrip ettiği doğal alanı düşündüğümüzde turizme vurulan bir darbe olduğunu söyleyebilirim.
       Son günlerde gündemden düşmeyen  Amazonlarda ki yangının bir önce sönmesi  dileğimle. Normal şartlarda yaşam imkanının devam edebilmesinin imkansız olmasına rağmen içinde yaşayan canlıların bir an önce kurtarılması dileğimle.
      Haftaya Amazon yangınlarının esas nedeni nedir , niçin, yangın hala sönmedi ve perde arkasındakileri anlatan bir yazı hazırladım.