SERPİL TUNA

SERPİL TUNA


AMAZONLARDAKİ FELAKET -2-

24 Ocak 2020 - 16:18

AMAZONLARDAKİ FELAKER -2-

               
           Dünyanın globelleşen yaşamı kapitalist sistemleri güç birliğine çekiyor. Söz konusu kapital olduğunda sözleşmeler anlaşmalar, insan hakları, hayvan hakları, çocuk hakları  çarşaf çarçaf gün yüzüne çıkarılıp politik hamleler olarak kullanılıyor. 
        En iyilerini onlar bilirler, protokelleri her fırsatta kendileri için kullanmak isterler. Gelişmişliğin timsali, hak ve özgürlüklerin baş rol oyuncuları nasıl olurda dünya harikası bir  yer karşısında bağnaz ve yobazca tavırlar sergiler. İnsanı derin bir ironiye ve çarpık  düşünce sitemine iten görüntülerin baş mimarları ne yazık ki kendileri.
          Çok ilginçtir ki araştırma yaparken halk tabiri ile kullanılan ahbap-çavuş ilişkisi dünyanın üst düzey protokollerinde kullanılan sıralamanın başını çekiyor.
       Ne demiştim petrol ve hava kirliliği- petrol ve kapital ilişkisi.  Söz konusu dağlar olduğunda  dağlar hepimizin deyiminden kendilerine çıkarılacak pay olarak gören zihniyetlerin hepsine yazıklar olsun. Tabi söz yazıklar olsun demekle kalmıyor. Çünkü bu hava kirliliğini hepimiz yaşıyoruz. Yakılıp, yıkılan, talan edilen doğanın faturasını hepimiz ödüyoruz. Bundan 100 yıl sonra bilim kurguyu aratmayan yaşamlar sürmek zorunda kalacak olan gelecek nesilleri göz ardı ediyoruz. Dünya malı sınırlı insan ihtiyaçları sonsuz.  Doğa hepimizin fakat katletmek hakkımız değil.
          Şimdi Amazonlardan konu buraya nasıl geldi? Amazonlarda ki ve Avusturalya'daki yangınların tarihine baktığımızda konu bütünsel kimlikte disiplinler arası normatif bir yapı sergiliyor. Bunların başında inançlar, sosyal- yabani yaşam ( Amazonlarda balta girmemiş ormanlarda yaşayan kimliği bilinmeyen bir çok kavim yaşamakta) Amazonlar ekvatorun etrafın da konumlandığı için değişik similasyonlarda kavimleri görmek mümkün ve göremediklerimizi yakarak katlediyorlar. Bu küresel bir sorun fakat çözüm önerilerinde yetersiz kalınması yine insanlığın ayıbı. Yangınlar önündeki suçlayıcı tanımları kaldırmak için öne atılan sebep-sonuç ilişkisini aydınlatmak  orta zekalı bir insanın internette olanlara göz gezdirmesi aydınlanmasına kafi.
          Bundan yüzyıllar önce başlayan asimilasyon, kültürel dezerfarmasyon, beyaz adamlarla siyah ve kızıl adamların savaşı, sinemalara çizgi film karakterlerine konu olmuştur. Tabi masalların bir kahramanı olur. Kötü kapitalist beyazların yaptıklarından, iyi niyetli halkın yanında olan kralın hiç haberi olmaz. Kralın bir oğlu  olur ve kabilede halkı için savaşan mazlum bir kız, Prens kıza aşık olur ama masum ve hiç bir şeyden haberi olmayan bu prens kızılları çok sever onların yardımına koşar kral babasına karşı gelir.  Mazlum kabile kızı halkı için beyaz adamların yanına gitmesi gereklidir. Nede olsa gelişmiş beyazların protokelleri vardır ve balta girmemiş ormanların kanunlarını tanımazlar. Çok güçlüdürler kendilerinde bir çok hakkı görmektedirler. Ayrıca bu balta girmemiş yabani yerleşim yerinde medeniyeti de getirmeleri gerekir. Gelişmiş insanlar bir kap yemeği 5-6 tabakla, 3-5 çatal bıçakla, önlerine serdikleri peçete ve oturma adabından konuşma adabına kadar öğretilerini küstahça kullanabilecekleri insanları aramaktadırlar. Nede olsa bu gelişim için çok uğraştılar ve bunu sergileyecek bir yer bulmalılar. Senaryoyu tersine çevirip beyaz adamların bu kabilelere geldiklerini düşündüğümüzde, ilkel kabilede mahsur kalan zavallı beyazlar olacaklar. Adaletsiz ve eşitliksiz bir dünya görüşünde adalet ve  eşitlik aramak adalet tanrıçası themisin gözlerine şiş sokmak gibi birşey.
Masal buya kıza aşık olan prens kızıl saçlı, kızıl derililerin yanında olacak aşkı için babasını karşısına alıp adalet için savaşacak. Halkı için adil olan kralın nedense gözünün kör olduğu ve kandırıldığı döneme gelen kötülükler prensin kız ile evlenip onu sarayına götürmesi ve modern dünyayı onun ayaklarına sermesiyle barışçıl bir havaya dönüşecektir. Asimilasyonun en genel hali.
Sonra mutlu son. Kral yaptıklarından pişman, prens halka adalet dağıtmaya devam edecek. Kızıl saçlı prenseste arada halkını ziyarete gidecek.
Pocahontas çizgi filim karakterini hatırlayanlarınız vardır. Bu masal pocahantasın bir bölümü. Sinema sanayii kimin elinde... Şekillendirmek kimin elinde...