SİGARAYI BIRAKTIM ÜMREYE GİTTİM
Musa Akçay

Musa Akçay

SİGARAYI BIRAKTIM ÜMREYE GİTTİM

10 Temmuz 2017 - 17:34

SİGARAYI BIRAKTIM

 RAMAZAN ÜMRESİNE  GİDİYORUM

        Sevgili okurlarım bu başlığı atarken bir an düşündüm bu başlık yanlış mı oldu diye, ama içimden geldiği gibi yazmazsam sizinle bağ kuramıyorum.

       Köşeme yazarken sizinle bütünleşerek yazıyorum. 25 yaşına kadar aktif   Konya Bölge atleti olarak Yüksek atlamada ,110 mt engellide dedeceler yaptım, Konya amatör kümede  futbol oynayıp, antrenörlük yaptım, bırakın sigara içmeyi Kızılay haftalarında  seminer ve konferanslar verdim..

      1991 Yılında  Akhisar T.K.Kop.Görevli iken bulunduğum ortam içinde sigara içenlerin yanında sigara içer oldum.yak hele bir kez yak yak gibi sohbet ortamlarında keyif verici , sohbet tamamlayıcı olarak kullandım.hatta sigara içmesen bile ısrarcı olurlar içmezsen gücenirlerdi.böylelikle biz sigaraya başlamış olduk , ta ki 2017 yılı Şubatına kadar. Sigara bana bir arkadaş  gibi keyf verici idi ,hatta bırakmak bile istemiyordum. Sigarasız bir hayat bile düşünemiyordum. Çevrem deki insanların benden rahatsız olduklarını bile aldırmıyordum.

Şimdi nasıl bıraktığımı size kısaca anlatayım.

        Evim 4.kat çıkarken soluk soluğa kalıyordum. Baş ağrısı yapmaya başladı, boğazım hırıldıyor eşim benden ayrı yatmaya başladı, doktora gittim astım olmuşum tedaviye başladım. Azaltma zorunda kaldım. bir gün Canımdan bir parça prensesim torunum Elif Elsem bize geldi sarılıp öpmek istedim kucaklaştık sarıldık hasret giderdik benden hemen uzaklaştı, kızıma sordum neden böyle yapıyor diye. Kızım toruna soruyor. Torun Ama anne dedem çok pis sigara kokuyor diyor. bunu bana kızım söyleyince çok üzüldüm, hemen aklıma çalıştığım büroda kızlarım Dede sigaramı içtin kokuyorsun demeleri, biriyle konuşurken benden uzak durması, Bir iş yaparken çabuk soluk soluğa kalmam, Yatarken eşimin benden uzak durması, Günlük ortalama 15tl aylık450tlyıllık6000tl gibi bir rakam yanıp gitmesi, hem maddi, manevi zarara vermesi, Bedenen güçsüz kalmam, daha birçok olumsuz etkisi benim sırayı bırakmaya vesile olmuştur, Şimdi çok mutluyum. Torunlarım benden kaçmıyor oynaşıyoruz, büro da kızlar benden rahatsız olmuyorlar, sağlığım yerine gelmeye başladı, evime çıkarken katlar beni etkilemez oldu, eşimle beraber yatıyoruz, ağzım lağım gibi kokmuyor, sigaraya harcadığım parayı biriktirdim umreye gidiyorum. en güzel tarafı önceden Hac ve umreye sigara tiryaki si olarak gitmiştim utanıyordum. şimdi  Resulullahın huzuruna sigara kokusuz çıkacağım. bu ayrı bir mutluluk. Şimdi sigara içen okurlarım lütfen bir kez daha düşünün ve benim sigara bırakma sebeplerim ve sevincim sizlere bir ders olsun, ben sigarayı bırakarak umreye gidiyorum. sizde sigarayı bırakın ister umreye, ister tatile gidin.

SİGARASIZ BİR HAYAT İÇİN HAYDİN HA GAYRET.

Bu yazı 3132 defa okunmuştur .

Son Yazılar