MANİSA MEVLEVİ ATEŞİNİ YANIYON
Musa Akçay

Musa Akçay

MANİSA MEVLEVİ ATEŞİNİ YANIYON

01 Aralık 2017 - 15:05

             

            MANİSA MEVLEVİ HANESİNİN ATEŞİ YANIYOR

FATİH SERGİ SALONUNDA MANİSALI SEMAZENLERİMİZİN

                                  GÖSTERİSİNE DAVET

 

Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından 1368-1369 yıllarında yaptırılmıştır. Zamanla harabe olan yapı 1999-2001 tarihleri arasında Celâl Bayar Üniversitesi tarafından restore edilmiş ve “Manisa Yöresi Türk Tarih ve Kültürünü Uygulama Merkezi” olarak kullanılmaya başlamıştır.

Sönen Manisa Mevlevi ateşini yakmak üzere Kurulan Manisa semazenlerİ Derneği Başkanı Musa Akçay Konya Mevlevi Kültürünün gelişmesinde büyük katkısı olan Kılcı Nuri efendi ve Konya semazen başı Şems dededen el almıştır

  Kuruluşundan bu güne 7-10 yaş grubu ve 13-15 yaş grubu olmak üzere 100’e  yakın semazen yetiştirmiştir.

   Manisa semazenleri 2.  kez Konya da düzenlenen uluslar arası 13-15 yaş guruplarında Manisa mızı temsil ederek,Belediyemizin ve Valiliğimizin resmi gösterilerinde görev almışlardır

Manisa Büyük Şehir Belediye Katkılarıyla Manisa Semazenleri Derneği eğitimleri Bahri sarıtepe gençlik merkezinde her Cuma günleri 20,00-23,00 de,Cumartesi günleri 14-16 saatleri arası Hazreti Mevlana’nın hoşgörüsünü,sevgisini ve semasının öğretisini Dernek Başkanı Musa Akçay  ve ekibi yürütmektedir.

Manisa semazenlerimizin aylık programları;

 Her ay’ın ilk cumartesi saat 16.00-17.00 saatlerinde Fatih parkı sergi salonunda,

Her Ay’ın Son cumartesi günü  14,00-16 arası Manisa Mevlevi hanesinde  minikler ve gençler sema gösterisi yapacaklardır.

Manisa semazenlerimizin bu güne gelmesinde büyük katkısı olan Manisa.B.Ş.B.Başkanımız Cengiz Ergün’e.Başkan yardımcısı Mehmet Güzğülü  Sosyal ve kültür Daire Başkanlığı , Basın D;”

aire başkanlığına teşekkür etmektedir

 Dernek Başkanı Musa Akçay, Manisa Mevlevi hanesinin ateşini yakmada gayret gösteren Manisalı semazenlerimizin gösterilerinde Manisalı Mevlana Aşıklarını bekliyoruz.girişler ücretsizdir.

Bu yazı 2006 defa okunmuştur .

Son Yazılar