Musa Akçay

Musa Akçay


KOMŞU HAKKI

12 Eylül 2020 - 22:51

Komşu hakkı:

yazıma geçmeden önce Allah resulü'nün komşu hakkındaki sözlerini bir bakalım
Peygamber efendimiz sallallahu vesellem 
*Cebrail bana, daima “komşu hakkını” tavsiye ederdi. Öyle ki ben, komşuları birbirine “mirasçı kılacak” zannetmiştim!

*Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.
*Komşuna ihsanda bulun ki kâmil bir mümin olasın.
Bir kimse, komşusundan ne bekliyorsa, komşusuna da aynı şeyleri yapmalıdır. Allah’a yemin ederim ki, bir kimse, kendisi için sevdiği şeyi, komşusu veya arkadaşı için sevmedikçe iman etmiş olmaz.
İyi komşu bir nimettir.
*Bir salih müslümanın hürmetine, komşulara gelecek yüzlerce bela önlenir.
* İyi komşu, komşusunu Cennete sokar.
* Komşusuna eza edeni Allah’ü Teala sevmez.
* Komşusunu üzen, beni üzmüş olur. Bana eziyet  eden Allah’a eziyet etmiş olur. Komşusu ile dövüşen, benimle dövüşmüş olur. Benimle dövüşen Allah ile dövüşmüş olur.
* ALLAH Teala katında, Komşuların da en hayırlısı, komşusuna en hayırlı olanlarıdır.
* Geniş ev, dürüst komşu ve rahat binek, Müslüman kişinin saadetindendir.
*Vallâhi imân etmiş olmaz. Vallâhi imân etmiş olmaz. Vallâhi imân etmiş olmaz” buyurdu.Sahâbîler: Kim imân etmiş olmaz, yâ Resûlallah? diye sordular. “Yapacağı fenalıklardan komşusu güven içinde olmayan kimse!” buyurdu.
*Komşuya da, ana-babaya hürmet eder gibi hürmet etmek gerekir.
*Namaz kılan, oruç tutan, sadaka veren, fakat dili ile komşularını inciten nice kimseler vardır ki, gidecekleri yer Cehennemdir.
*Komşunun köpeğini döven, sahibini incitmiş olur.
* Sıkıntıya düşen komşusuna yardım edene, sıkıntısını giderene, kıyamette en kıymetli elbiseler giydirilir.
* Komşu hakkı dört taraftan kırk evdir.* Kendisinin iyi mi, kötü mü olduğunu anlamak isteyen kimse, salih komşularının kendisi hakkında ne dediklerini öğrensin! "iyi" diyorlarsa, Allah indinde iyi olduğunu anlasın.
* Ev satın almadan önce, komşuların nasıl olduklarını araştırın! Yola çıkmadan önce, yol arkadaşınızı seçin!
* Allah indinde komşuların iyisi, komşularına faydalı olandır.
C- ATASÖZLERİ:
*Ev alma, komşu al.
*Komşu komşunun külüne muhtaçtır. ...
*Komşuda pişer, bize de düşer. ...
*Komşunun sakalını yoldularsa, sen de sakalını kazıt.
bu sözlerin üzerine söz olmaz ancak bu sözleri pekiştirmek daha da anlamlı kazanmak için sizlere bir bir gerçeği anlatacağım
geçen perşembe günü Alaybey Beşyol üzerinde seyir halindeyken bir apartmanın önünde polis itfaiye ambulans gördüm ve durup orada mahallemizin muhtarına sordum nedir bu diye dedi ki burada tek başına yaşayan bir abi vardı evinde ölü bulundu dedi ceset korktuğu için komşular rahatsız oluyor kapı kırılarak içeri görünüyor ve maalesef üzücü görünüm ortaya çıkıyor şimdi yukarıda Allah resulü'nün anlattığı ve bize sünnet olarak tavsiye ettiği yapılmasında enzam olan komşuluk haklarının ne kadar önemli olduğunu daha da anlamış oluyoruz. şimdi yukarıdaki hadis ışığında buradan buradan sesleniyorum bu komşunun etrafında bulunan 40 komşu mesuldur yarın mahşer İkra da bu etrafındaki karşısındaki sağındaki solundaki 40 komşu bu komşunun bu halinden sorumludur.
değerli okuyucularım biliyorum ki bu yazı bazılarınıztarafından okunup dikkate alınacak bazılarınız da hiç dikkate alınmayacak ama ben bunu Bir insani görev olarak at ne diyor bu yazıyı sorumluluğundan bir nebze uzak kalmak için yazıyorum.
Allah'a emanet olun komşumuza sahip çıkalım e komşumuzu görüp gazeteliğim halini hatırını soralım en azından Allah ve Resulü sevindirelim ki izle yarın mahşerde bu konuda hesaba çekilme elim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum