GELİN GÖRÜN BİRLİKTE YAPALIM
Musa Akçay

Musa Akçay

GELİN GÖRÜN BİRLİKTE YAPALIM

18 Ocak 2018 - 15:28

             GELİN ,GÖRÜN BİRLİKTE YAPALIM

          

     11 ocak  2018  Manisa Sanayi 45 Otel saat 10,00 Sayın Manisa Valimiz Mustafa Hakan Güvençer önderliğinde  TKDK: Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Koordinatörü,Daire müdürleri,çiftçi kuruluşları ve ilgili kurum yetkililerinin hazır olduğu bir ortamda yerel basına vermiş oldukları kahvaltıda, sayın Valim Tarım ve kırsal kalkınma porje ve hibeleriyle ilgili ön bilgi verdikten sonra Koordinatör slayt gösterisiyle Avrupa birliği hibeli fonlarla ilgili bilgilendirme sunumu yaptı.

    Özellikle kimlere ne şekilde fon kaynak aktardıklarını anlattı.Çiftçi birlikleri konuyla ilgili mevzuat zorluğunu anlattı,Tarım il müdürlüğü Kendilerinin yapmış oldukları projelerden bahsettiler,Borsa Başkanı konuyla ilgili sorunları dile getirdi.

    Sayın Valim Tarım da kırsal kalkınmada Türkiye den bize düşen payımızın artması için ilgili kuruluşların birlikte çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

     Sorulu cevap kısmına gelinince ben Hür şık gazete Köşe yazarı olarak söz aldım 1991-99 Akhisar Çamönü(Karasonya)1999-2008 Manisa merkez Müdürlüğünden emekli olduğumu.Dolaysıyla çiftçilerin içinden geldiğimi 25 yılı çiftçiye hizmetle geçtiğini, Çiftçileri çok iyi tanıdığımı anlattım.

    Eğer siz Tarımda çiftçiye bir yeni iş yaptıracaksanız önce onlarla bir olacaksınız onların kanalında gezeceksiniz ,düğünlerinde,ölümlerinde ,her türlü etkinliğinde olmalısınız ki sizi kendilerinden biri olarak kabul edsinler, söylediklerinize ve yaptıklarınıza inanıp, güvensinler.

      Bir de bizim çiftçimize görmeden,inandırmadan,güven vermeden hiçbir şey yaptıramazsınız, bunun için saha çalışması nokta atışlarla koordineli bir şekilde anlatılmalıdır.

     Kendisini Türk çiftçisine adamış buradan emekli  bir büyüğünüz olarak,  Bu hibelerin Türkiye pastasından  Manisa’mıza daha çok kazandırmak için  neler yapmalıyız. Bunu maddeler halinde açıklamaya çalışacağım.

1-Yerel ve görsel basın toplantıları güncelde tutulmalı,

2-Hedef yer ve kişiler tespit edilmeli

3-Birebir oda ve köylerde toplantılar düzenlemeli

4-Resmi prosedürü sorun etmeden çözüleceği inandırılmalı

5-Tarım , Çevre il  ,belediye ile kurum koordineli dar çerçeve toplantıyla  projelerin çeşitlerine göre yer belirlenmeli

6-Toplu işletme kurmak için özellikle kırsal (yunt dağı ve Gördes,demirci) köylerine ağırlık verilmeli

7-Örnek uygulama yapılıp,uygun mahallede yer seçimi ile arazi belirlenmeli,alt yapı ve enerji,ulaşım , birim işletmeler,sosyal tesisler olan Toplu işletmeler kurulup,Köylüye(Mahalleliye) 10 Yıl ödemeli teslim edilmeli.buradan çıkan süt ve süt ürünlerini kendi bünyesinde işletecek yine kendilerine ait bir işletme kurulmalı,atıklarda enerjiye dönüşecek bir işletme yapılmalı bu zor bir iş değil örnekleri var bu çalışma gönül ister,aşk ister eğer senin çiftçinin sorunları,çözümleriyle ilgili bir düşüncen yoksa bu işin her zorluğunda pes eder ve vazgeçersin

   Buradan Destekli, hibeli Küçük büyük baş hayvancılık,kümes hayvancılığı,sera vs işletme kurmak isteyenlere sesleniyorum.

   Manisa’mızın Güven veren Bir  Valisi varken, Genç ve dinamik TKDK.Kurumu Koordinatörü varken gelin. müracaat edin gerekirse bizde size yardımcı olalım

   

Bu yazı 1816 defa okunmuştur .

Son Yazılar