BABAYA KIZIP EVİ TERK ETMEK
Musa Akçay

Musa Akçay

BABAYA KIZIP EVİ TERK ETMEK

01 Aralık 2017 - 15:04

          BABAYA KIZIP EVİ TERKEDENLER

    Benim arkadaşım Mahmut . Kendisi genç yaşta evlendi anne babasıyla beraber yaşıyordu.Yani hanımı kayna, kaynana kahrı çekmiş,  istediğini özgürce yapamamış,  çocuklarının geleceği ve eşinin sevgisinden katlanmak zorunda kalmıştı.

     Mahmut esnaftı akşama kadar çalışıp akşam eve gelir beraberce baba evinde yemek yenir,herkes odasına çekilip yatardı.Sabah  kahvaltı beraber yaparlardı. Bizim Mahmut işe gider,eşi ev temizliği hayvanların bakımı, sağımı derken öğleyi bulur, fırsat bulursa bir akrabasına gider bulamazsa çamaşır bulaşık derken gün biterdi.

     Mahmut eşiyle birlikte daha bir gün gezmeye gitmemişlerdir, alış verişi kayna, kaynata yapar gidilirse bayramlarda  veya bir düğünde zoraki çarşıya gidilir alış veriş yapılırdı.

    Bu monoton hayat sürüp giderken Mahmut’un kardeşleri baba evine sahip çıkmak ister bizim Mahmut bu işe sinirlenir tepki gösterir  kovar. Babasına ve annesine beni buradan kimse çıkaramaz sıkı ise gelsinler der,  bizim Mahmut’un dediği olur. Kimse baba evinden Mahmut’u çıkaramaz.

   Gün gelir kardeşler barışırlar Mahmut Baba evinin üst katına ev yapar, taşınır sofrası kapısı ayrılır bu sefer kendi evi , aşı  ve çocuklarla istediklerini yapmaya başlarlar.

   Şimdi torun sahipleri oldular mutlu bir şekilde hem kardeşlerden ayrılmadı hem de baba ocağını terk etmeden babanın ailenin geleceğini daim ettiriyor.

    Mahmut’un kardeşi ise evlenince ayrı bir yere evlendi oda yurt bucak sahibi oldu ama Mahmut gibi değil Mahmut’un hem eşi hem de kendisi yuvayı terk etmeden yuvada kalmayı bildi ,Kardeşi ise ara sıra baba ocağını misafir gibi gelir ama Mahmut gibi değildir.Mahmut  babaya ve anneye de yaşlılığında faydası olmuştur.

   Şimdi gelelim bizim  Aileye MHP.li arkadaşlara ;

   Baba ocağından kutsal bildiğimiz ocaklardan bu günlere beraber geldiğimiz arkadaşlar babaya kızıp ta evi terk eden kardeş gibi olacaksınız  yalnız kalıp yok olup gideceksiniz.

   Davaya, ocağa sahip çıkamayacaksınız.Babaya kızıp ta ev terk edilmez, kalın Babayı, anayı, kardeşi ikna etmenin yollarını arayın.bunu yaparken vurup ,kırmayın her an için açık  bir kapı bırakın.Hem Allah Resulü ayrılıkta zulüm,birleşmede hayır var demiyor mu.Bizlerden ayrılmadan biraz sabırla bekleyin.hem şimdi ayrılma zamanı değil ,her tarafımız çakallarla sarılmış siz ne kadar güçlü olursanız olun birlik olamazsak bu çakallara karşı koyamazsınız.

Örnek mi: Kocaman fil sürüden ayrılır, aslanlar tarafından çevrilir.aslanın biri sırtına, biri karnına ,biri hassas noktalarına derken koca fili yatırıyorlar.ama sürüdeki diğer filler birlik olup,aslanlara saldırsalar fil kurtulacaktı.fil sürüden ayrılmanın cezasını canıyla ödemiş oldu.

Yiine: Sipil dağına bırakılan atları bir takip edin, onlara canavar ve yırtıcılar pek zarar veremezler, çünkü onlar tehlike anında kafa kafaya verip çifteleriyle düşmanı yanlarına sokmazlar.bunu bilen yırtıcılar atlara fazla zarar veremezler.

Zaman geçmiş değil gelin Türkmen Beyine  kızıp, bizi ve ocağımızı terk etmeyin.Sizin her söyleyeceğinize karşılık bir cevap vardır. Sizin bilmediğiniz sırlar vardır bunu bilemezsiniz hem Devlet beyden bizzat duydum gelsinler her yaptığımın bir hesabı var demişti. Birazda bu kapıdan pencereden bakın. bulacaksınız. Hepinizi çok seviyoruz.

 NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 

Bu yazı 2392 defa okunmuştur .

Son Yazılar