ER KİŞİ (YAŞAR UĞUR) NİYETİNE...
Mehmed Veysî DÖRTBUDAK

Mehmed Veysî DÖRTBUDAK

ER KİŞİ (YAŞAR UĞUR) NİYETİNE...

30 Mart 2018 - 04:20

Dün Manisamızın büyük bir kaybı oldu. Yaşar Uğur ağabeyimizi kaybettik. Aslen Antalya’nın Akseki ilçesinden. Babası onun çocukluğunda Manisa’ya göç etmiş.

Çarıklı erkân-ı harpti. Hayat üniversitesi mezunuydu ama o bir kültür adamıydı, yapılan birçok kültürel faaliyetin mutfağında vardı.

Geçtiğimiz Perşembe günü Regâib Kandili idi malumunuz. Öğleden sonra kendilerini arayıp kandillerini tebrik edecektim, sabahleyin kendileri aradılar. Telefon listesindeki tüm dostlarını arayıp kandillerini tebrik ettiklerini söylediler, meğer bu bir vedalaşmaymış farkına varamadık. Kendilerinden biraz daha bilgi alıp bu haftaki yazı konusu olarak onu anlatmak istediğimi söyledim, çok memnun oldu. Kader, kendisinden bilgi almadan yazmaya bizi zorladı. Keşke sağlığında kendileri hakkında bu yazıyı yazsaydık. Demek ki bazı şeyleri ihmal etmemek gerekiyor. Anı yaşamak lazım ve bir şeyi ertelememek gerekiyor.

Manisa’ya, vatanına, milletine, dinine aşkla bağlıydı. Daima bir şeyler yapmak istiyordu. Her güzel işin arkasında olan kişilerdendi. 2005 yılında Manisa Aydınlar Ocağı’nın düzenlediği “Çanakkale Sergisi”nin arkasında olan isimlerdendi. Kenan Tozak Kardeşimiz mevzuyu kendilerine açtıklarında heyecanlanmış, Aydınlar Ocağı Başkanı Ergun Tuatay ağabeyimize gitmiş, projeden bahsetmiş ve bu üç ismin önderliğinde sergi gerçekleştirilmişti. Sergi sabah saatlerinden gecenin ilerleyen vakitlerine kadar açık kalmış, binlerce kişi ziyaret etmişti. Bu faaliyet sadece Manisa’da kalmamış Kütahya, Muğla, Balıkesir gibi illerde ve birçok ilçemizde sergilenmişti.

2005, 2006, 2007, 2010 yıllarında yaptığımız Hz. Mevlânâ sempozyumlarında, 2008 yılında, -şu ana kadar ilk ve tek olan- “Yiğitbaşı Ahmed Şemseddin-i Marmaravî” ve “Entekkeliler” sempozyumlarında yine mutfakta olan isimlerdendi.

Manisa’nın Fethinin 700. Yılının kutlanmasını kendilerine bahsettiğimde heyecanlandı ve hemen Milletvekilimiz Sn. Hüseyin Tanrıverdi’yi arayarak projeden bahsetti. Manisa’nın Fethi hem hicri tarih olan regâib kandilinde ve miladi tarih olan 26 Ekim’de kutlandı.

Ülke TV’de yayınlanan “Açık Deniz”de, Manisa evliyalarının anlatıldığı programın yapılmasında yine yardımlarını gördük. Arkamızda olan isimdi.

Derneğimiz MEDAR (Mevlânâ Düşüncesi Araştırmaları) Derneği’nin kuruluşundan beri yönetiminde yer aldı ve bütün faaliyetlerimizde can ü gönülden hizmette bulundu.

Manisa Anıt Ağaçları ve Halk Kültüründeki Yeri” adlı eserde imza sahiplerindendir. Kitap Yasin Altan, Hüseyin Akgül, Yaşar Uğur ve M. Halil Solak tarafından hazırlanmıştır. Bu eserle, Manisa’da bulunan birçok anıt ağacın tespiti ve kayıt altına alınması sağlanmıştır.

Dr. Gürol Pehlivan’ın hazırladığı “Manisa Şehrinde Evliya Kültü” adlı eserde kaynak kişilerdendir ve kitabın basılmasında gayretleri olmuştur.

Hepsinden öte bir hayırseverdi. “Gönülden Gönüle Derneği” kurucularındandı. Kendi maddî gücü yetmese bile birçok hayır işinin de arkasında o vardı. Elektrik faturasını, su faturasını ödeyemeyen yoksullarımız makbuzu getirir, o da nazı geçen dostlarına faturayı verir, ödenmesini sağlardı.

Manisa’nın sadaka taşıydı... Yardım etmek isteyen kişi, yapacağı yardımı ona verir; o da ihtiyacı olan kişilere ulaştırırdı. Bu şekilde veren kişi kime verdiğini bilmez, alan kişi de kimden aldığını bilmezdi. Dükkâna ziyarete gittiğimizde o kadar çok ihtiyaç sahipleri gelirdi ki sohbet etmeye fırsat bulamazdık. Her ay onlarca fakirin evine erzak taşırdı.

Değerli dostumuz Reşit Ürper Beyefendi ile birlikte kurdukları dernekte ihtiyaç sahiplerine günlük yemek çıkarttılar. Öğrencilere burslar verdiler. Her yıl onlarca çocuğun sünnetini yaptırdılar. Hayatının son demine kadar Şehzadeler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gönüllüsü idi.

Sağlık alanında da Yaşar abimiz herkese yardımcıydı. Zaten kendisini sağlık bakımından yıkan da bu yardımları sırasında kapmış olduğu hastahane mikrobu oldu. Yaklaşık üç yıldır sağlık sıkıntısıyla uğraştı durdu. Hastalandığı vakit yerel basın kendilerinden “Manisa’nın Sağlık Bakanı” manşetiyle bahsetti.

Hizmetleri anlatmakla bitmeyecek bir isimdi Yaşar Uğur, nâm-ı diğeriyle Yüncü Yaşar ağabeyimiz. İnşaallah hakkında bir kitap hazırlamaktır niyetimiz. Ancak kitapla anlatıla bilinir Yaşar Abimiz.

Son söz olarak “SENİN ÜZERİMİZDE HAKKIN VARDI, SEN BİZE HAKKINI HELAL ET” dileğiyle

Ruhu için FATİHA diyoruz.

Bu yazı 4241 defa okunmuştur .

Son Yazılar