BELEDİYELERİMİZ VE MANİSA'NIN FETHİ
Mehmed Veysî DÖRTBUDAK

Mehmed Veysî DÖRTBUDAK

BELEDİYELERİMİZ VE MANİSA'NIN FETHİ

21 Şubat 2018 - 15:52

Önümüzdeki ay, yani Martın 22’si hicri zamanlamayla Manisa’nın Fetih Yıldönümü. Malumunuz Manisa bir Regâib Gecesinde fethedilmiş. Daha 15 yıl öncesine kadar bu geceyi halkımız kutluyordu. Bu gecede halk ve bilhassa çocuklar maytaplarla, çıtır-pıtırlarla geceyi kutlar, bir şenlik havasında geçirirlerdi. Ancak güvenlik nedeniyle yaklaşık 15-16 yıl önce bu kutlamalar yasaklandı. İyi mi oldu, kötü mü oldu onu tartışacak değiliz. Ama Manisa’nın Yaklaşık bu yıl 726. Kutlanacak olan festivali yasaklandı ve şimdi kutlanmıyor.

Festival kelimesi dilimize Fransızcadan girmiş, Latin kökenli bir kelime. Türkçesi “şenlik”. Festival de diyebilirsiniz, şenlik de... Biz bu Fetih Gecesi Şenliğini kutlamayı bıraktık. 726 yıllık bir kültürel varlığımızı elimizin tersiyle ittik ve yasakladık. Hâlbuki bu festivalimiz Manisa’mızın övünç kaynağı, Türkiye’nin somut olmayan kültür varlığı içinde önemli bir yere sahip olan ve UNESCO tarafından da tescillenen Mesir Şenliklerinden daha eski. 2017 yılında 477. Mesir Şenlikleri yapıldı. Eğer yapılacak olsa Fetih Şenliğinin 726.’sı yapılacaktı yani mesirden 249 yıl daha eski. Üstelik Mesir, Osmanlı devirlerinde bile devlet veya vakıflar desteği ile kutlanıyor, fetih gecesi ise hiçbir zorlamaya veya teşvike dayanmadan halk tarafından kutlanıyordu. Biz kalkıp bu kültürel varlığımızı yok ettik. Gerekçemiz güvenlik. Peki, hiç mi kutlama gecelerimizde havai fişek atılmıyor, maytaplar patlatılmıyor. Tehlikenin önüne geçmenin de çaresi vardır; resmi kuruluşlar eliyle bu kutlamaları yaparsak, daha derli toplu bir organizasyona ulaşırız.

Yunanistan’ın Sakız Adasında yaklaşık 120 yıldır yapılan roket gösterileri var. Çok daha gürültülü ve çok daha tehlikeli... Yunanistan bunu ranta da dönüştürmüş, her yıl bu sebepten dolayı 10.000’e yakın turisti adaya çekmekte. Gemilerle insanlar bu gösteriyi izlemeye gidiyor. Otellerde yer kalmıyor. Şenlikle ilgili birçok hediyelik eşya yapılarak turistlere satılıyor. Aynı şeyin Manisa için de olduğunu düşünelim. Gece havai fişek şenliğini izlemeye gelen 10.000 kişden 500’ünün Manisa’da konakladığını düşünelim. Otellerde yer kalmayacaktır. Bu 10.000 kişiden 3.000 kişinin alış veriş yaptığını 50’şer lira harcadığını düşünürsek bir gecede yaklaşık 200.000 TL Manisa’nın kasasına girecektir. İşin parasal boyutunu bırakıp kültürel boyutuna bakarsak zaten çok daha getirisi olduğunu unutmamamız lazım diyoruz.

İlginizi çeker düşüncesiyle http://www.hurriyet.com.tr/video/sakiz-adasi-nda-havai-fisek-savaslari-77118 linkinden Sakız Adasındaki kutlamalarla ilgili haberi izleyebilirsiniz.

Manisa’nın Fetih gecesiyle ilgili Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün web sayfasında şu bilgiler yer almaktadır:

“Manisa’da dini bayramlar kadar kandiller de renkli bir şekilde kutlanır. Bunlardan Regaib Kandili Manisa’ya has bir tarzda kutlanır. Manisa’da büyüklerin “Namaz Gecesi”, çocukların “Çıtır Pıtır” gecesi ismini verdikleri Regaib Kandili geceleri “Fetih Hatırası” olarak kutlanmaktadır. Saruhan Bey’in Manisa’yı Bizanslılardan alması bu geceye böyle bir özellik kazandırmıştır. Akşam namazından çıkılınca silahlar, havai fişekler, maytaplar atılır; fener ve mumlar yakılır. Regaib Kandili’nden bir hafta kadar önce tüm şekercilerde susamlı, beyaz, sert helvalar satılmaya başlar. Bu helvaların aynalı olanları da vardır ki sadece nişanlı genç kızlar için yapılır. Bugün nişanlı kızlara renkli kâğıtlardan yapılmış, süslü mum ve tepsilerle hediyeler götürülür. Tepsilerden birinde genç kız için muhtelif hediyeler vardır. İkinci tepsiye ise aynalı helva konur; üzerine sakız, yanına da çıtır pıtır, maytap yerleştirilir. Bu tepsiler kaynana, görümce ve yakınlardan oluşan bir grupla kız evine götürülür. Gece oğlan evi kız evine gider. Kandil tebrikinden sonra nişanlı kız ve oğlan çıtır pıtırları beraberce patlatırlar, helvalar yenilir. Kandil tepsisiyle gelen mum, kız tarafından saklanır. Bu mumlar kız ile oğlanın evlendiği yılın ilk Regaib Kandili’nde genç evliler tarafından beraberce yakılır.”

Gecenin yeniden ihyâ edilmesiyle ilgili geçtiğimiz 15 yıl içinde çeşitli zamanlarda ve çeşitli mahfillerde durumu arz etmeye çalıştık ama birçok yetkili bizi dikkate almadı.

Beş yıl önce Manisa’nın 700. Fetih Yıldönümü idi. Ancak 100 yılda bir bu fırsat geliyordu ve biz bu fırsatı kaçırdık. Bağıra bağıra elimizden gitti. Köken olarak Manisalı değilim ama yine köken olarak Manisalı olmaya bir dostumuzla Yaşar Uğur, nâm-ı diğeri Yüncü Yaşar’la bu işin peşine düştük. 2013 yılı Regaib Gecesinde  bir konuşma, konser ve katılımcılara çıtır-pıtır, maytap dağıtımı ile derneğimiz MEDAR (Mevlânâ Düşüncesi Araştırmaları) Derneği tarafından kutlandı. Miladî tarihli Fetih kutlamasını da yine derneğimizin ön ayak olması ve teşviki ile Valilik, İl Genel Meclisi ve İl Kültür Müdürlüğü’nün katkılarıyla kutlandı. Bu kutlamanın yapılmasında başta Sayın Yaşar Uğur, Sayın Hüseyin Tanrıverdi, Sayın Hayrullah Solmaz, Sayın Kefayettin Öz, Sayın İbrahim Onaylı’nın gayretlerini unutmamak gerekir. Geceyi adı geçen zevat, Sayın Selçuk Özdağlar, Manisa Valimiz ve halkın da yoğun katılımıyla Saruhan Bey Türbesi Önünde kutladık. Gecede Milletvekillerimizin, valimizin protokol konuşması, bendenizin Fetih hakkında konferansı, tasavvuf musikisi ve havai fişek gösterisi yapıldı.

2014 yılında Şehzadeler Belediyesi yine kutlama yaptı. İki yıllık bir aradan sonra geçtiğimiz yıl Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Ömer Faruk Çelik ve Manisa Milletvekili Sayın Murat Baybatur, Regâib Gecesinde Türbeyi ziyaret edip dikkatleri fethe çektiler. Miladi tarihte de yine Şehzadeler Belediyesi güzel bir anma gecesi tertip ettiler.

Manisa’nın Fethi sadece bir belediyeyi alakadar etmiyor; Saruhan Beyin Türbesi’nin Şehzadeler Belediyemiz sınırında, Manisa Kalesinin Yunus Emre Belediyemiz sınırında, her iki yapının birden Büyükşehir Belediyemizin sınırları dâhilinde olması hasebiyle üç belediyemizi de ilgilendirmektedir. Yapılan şeyler tarihe kalacak ve yapan kişileri de yapmayan kişileri de tarih değerlendirecektir.

Her üç belediyemize arz olunur. Saygılarımızla VESSELAM...

Bu yazı 1820 defa okunmuştur .

Son Yazılar