Uluslararası Sözleşmelerin Önemi
Hüseyin Alp İlker

Hüseyin Alp İlker

Uluslararası Sözleşmelerin Önemi

09 Ocak 2018 - 17:36

Günümüz piyasalarının geldiği seviyede uluslararası ticaretin önemi yadsınamaz derecede büyüktür. Büyümek isteyen firmalar, mal ve hizmetlerini sadece yurtiçi piyasasına vermekle yetinmek istememektedir. Geniş müşteri portföylerini elde etmek ve döviz olarak tahsilat gerçekleştirmek, her teşebbüsün en büyük hayalleri arasındadır.

Öte yandan gelişmiş teknoloji ürünü makineler ile işletmelerini geliştirmek isteyen firmalar da uluslararası ticaretin bir oyuncusu haline gelmektedir. Makine ve benzeri teknoloji ürünlerinin yanında çeşitli hammadde ve hizmet tedarikini yurtdışından temin etmek durumunda olan girişimlerin sayısı da az değildir.

Yukarıda ifade edildiği üzere uluslararası ticaret, piyasa oyuncularının “olmazsa olmazları” arasında yer edinmiştir.

Ancak gerçekleştirilen hukuki ve ticari işlemlerin “ülkeler arası” olması bazı riskleri de gündeme getirmektedir.

Yapılması planlanan alım/satımın hukuki ve ticari şartlarını iyi incelemeyen ya da belirlemeyen Türk şirketleri, hiç ummadıkları sorunlar ile karşılaşmaktadır. Türkiye piyasasında sıklıkla şahit olduğumuz “okumadan her sayfayı imzalama” alışkanlığı, pek çok şirketi finansal krizlere sokabilmektedir.

Ayrıca uluslararası dolandırıcılık işlemleri de şaşırtıcı derecede yüksek oranlara ulaşmıştır. Sözde “çok cazip” şart ve koşullar ile farklı ülkelerden gelen kişiler, pek çok Türk firmasını büyük zararlara uğratabilmektedir. Türk firmaları, kapısına kadar gelen bu “çok cazip” fırsatları kaçırmamak için bazen tedbirsiz davranmaktadır.

Teminat yapısını belirlemek (akreditif ve teminat mektupları), sözleşmelerin şart ve koşullarını lehe olacak şekilde yazmak, yurtdışındaki firma ile -mümkünse onların tesislerinde- görüşmek ve yurtdışı firma hakkında istihbarat araştırması yapmak, karşılaşılabilecek pek çok riski ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Tabi bu işlemlerin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için İngilizce/hukuki İngilizce’ye çok iyi hâkim olmak ve bu alanda geniş tecrübeye sahip olmak gerekir. Aksi durumda lehe olmasını umduğunuz pek çok hareket, Türk firmalarının aleyhine olacak şekilde evrilebilir.

Av. Hüseyin Alp İlker kimdir?

İzmir merkezli IC Hukuk Bürosu/Counsellors’ın kurucu ortaklarındandır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Galatasaray Üniversitesi Özel Hukuk Anabilim Dalı’nda yüksek lisans tezini yazmaktadır.

Manisa’da büyümüştür.

E-Posta           : [email protected]

Web                : www.iccounsellors.com

GSM               : 0 532 714 02 40

Bu yazı 3073 defa okunmuştur .

Son Yazılar