Cüneyt Aybey

Cüneyt Aybey

Hasbihal...

TARİHİ SEVDİREN ADAM

23 Ocak 2021 - 02:17

TARİHİ SEVDİREN ADAM
                Milletimize tarihi sevdiren adam olarak bilinen ünlü yazar, usta kalem Yavuz Bahadıroğlu müstear ismiyle bilinen Niyazi Birinci ağabeyimizi 21 Ocak Perşembe günü rahmet-i Rahmana uğurladık.
                Kendisiyle üniversite yıllarımda yüz yüze görüşme fırsatı bulduğum entelektüel bir şahsiyetti. İstanbul Yenibosna’da beraber kahvaltı yapıp sohbetler yapmıştık. Yazdığı tarih romanlarıyla olsun, yaptığı radyo konuşmalarıyla olsun, verdiği konferanslarla olsun bizim neslimiz üzerinde büyük  tesiri olan bir yazarımızdı. Toplumumuzda tarih bilinci oluşması konusunda  büyük hizmetler yaptığı aşikardır.  Yeri doldurulmaz bir kalemdi. İlk olarak  “Sunguroğlu” ve  “Buhara Yanıyor” romanlarıyla  çıkış yapmış ve bu romanlar  toplumumuz tarafından çok sevilmişti. Sonrasında yazdığı onlarca roman neslimize tarihini öğretti. Akıcı ve sade bir dili vardı. Sürükleyici bir anlatımla bize Osmanlı padişahlarını öğretti. Dergilerde yazdığı makaleleri de çok güzeldir. O sadece yazarak değil aynı zamanda radyolarda konuşarak, konferanslarında sohbet ederek de büyük hizmetler yaptı.         
                Muhafazakar bir gelenekten geliyordu. Yerli ve milli diye tarif edilebilecek bir aydınımızdı. Milletimize manevi  köklerini, mukaddes değerlerini, kültürel geçmişimizi ve  medeniyetimizin  tarih sırlarını durmadan anlattı. Osmanlı’nın torunları olduğumuzu romanlarındaki cümleleriyle adeta haykırdı. Son kitaplarından birisine de “Biz Osmanlıyız” adını vermesi çok manidardır. Tam bir dava adamıydı. Millete hizmet eden bir ömür yaşadı. Roman ve hikayeleri ile bize tarihimizi öğretti. Öğretirken sevdirdi. Tarihimizi sevdirerek bizi bilinçlendirdi.                  
                1945’te Rize’nin Pazar Hisarlı köyünde dünyaya geldi. Babası Gemi kaptanı ve annesi ev hanımı olan bir ailenin çocuğuydu.  Ortaokulu 1960 yılında bitirdikten sonra gemicilik, balıkçılık, çay eksperliği gibi işler yaptı. 1971 yılında İstanbul’da muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazete, dergi ve şirketlerde yönetici olarak çalıştı. Yeni Asya ve Yeni Nesil gazetelerinde röportaj, fıkra, araştırma ve inceleme yazıları yazdı.  1972 yılında ilk romanı “Sunguroğlu”nu yazdı. Daha sonra roman, hikaye, çocuk kitabı, araştırma, oyun, senaryo ve fikir eseri yazarak yüzden fazla kitap çıkardı. 1979 yılında Türkiye Milli Kültür Vakfından Roman Teşvik ödülü, 1982 yılında ise Türkiye Yazarlar Birliği’nden çocuk edebiyatı dalında Yılın Yazarı ödülünü aldı. Yurt içinde ve yurt dışında binlerce konferans veren yazar, Moral FM’de radyo programı, TVNET’te televizyon programı yapıyordu. Ayrıca Derin Tarih dergisi ile Yeni Akit gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu. 76 yaşında vefat eden yazar Niyazi Birinci gök kubbede  hoş ve gür bir seda bırakarak ahirete irtihal etti.
                 Bana göre Yavuz Bahadıroğlu’nun milletimize en büyük hizmetlerinden biri şudur: 19. yüzyılda başlayan yani 250 yıldan fazla bir zamandır devam eden  “Batılılaşma” dediğimiz olgunun aydınlarımız ve toplumumuz üzerinde meydana getirdiği aşağılık kompleksinin yok edilmesi için bize  Osmanlı tarihini öğretmesi oldu. Bu tarih okumaları, Batı medeniyeti karşısında kendimizi aşağılık bir durumda görmek yerine tarihte ne büyük bir medeniyet kurduğumuzdan ders alarak, ecdadımız olan Osmanlı ile bağlarımızı kuvvetlendirerek geleceğe emin ve kararlı adımlarla yürümek için öz güven sahibi olmamızı sağlamıştır, diyebiliriz. Batılı devletlerin bilimsel ve teknolojik gelişmeleri karşısında kendimizi yetersiz hissetmek yerine, bizim yine büyük medeniyetler inşa edebileceğimizi söylemek, buna inanmak çünkü genetik kodlarımızda bu istidatların var olduğunu anlatmak bana göre basit hizmetler değildir. Yavuz Bahadıroğlu işte bu hizmetleri yapmış bir mütefekkirdir, bir muharrirdir, bir entellektüeldir, bir  dava ve mefküre adamıdır. Zamanımızın Ulu bir şahsiyetidir ve  bilge bir karakteridir. Çağımızın Dede Korkutlarından biridir. Yerini doldurmak mümkün değildir.
                Niyazi Birinci ağabeyimize Rabbimden rahmet diliyorum. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Nurlar içinde olsun, yaptığı hizmetlerin mükafatını alsın inşaallah.