KUDÜS, KUDDÜS'ÜN EMANETİDİR
Cüneyt Aybey

Cüneyt Aybey

Hasbihal...

KUDÜS, KUDDÜS'ÜN EMANETİDİR

11 Aralık 2017 - 12:59

KUDÜS, KUDDÜS’ÜN EMANETİDİR

Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde 
Bir çocuk gibiydi ve ağlıyordu. 
Varıp eşiğine alnımı koydum 
Sanki bir yeraltı nehri kaynıyordu.

Gözlerim yollarda, bekler dururum 
'Nerde kardeşlerim' diyordu bir ses. 
İlk kıblesi benim ulu Nebimin 
Unuttu mu bunu acaba herkes.

Şimdi kimsecikler varmaz yanıma 
Resulden yoksunum, tek ve tenhayım. 
Rüzgarlar silemez gözyaşlarımı 
Çöllerde kayıp bir yetim vahayım.

Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde 
Götür Müslüman'a selam diyordu. 
Dayanamıyorum bu ayrılığa 
Kucaklasın beni İslâm diyordu.

            Üstad Mehmet Akif İNAN hocanın yıllar önce yazdığı bu şiir bugünlerde daha bir anlam kazanıyor. Geçen hafta ABD Başkanı Trump’un  yaptığı açıklama ile mübarek şehir Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıdıkları ve  Telavivdeki büyük elçiliklerini en kısa sürede Kudüs’e taşıyacaklarını bildirdi. Böyle küstahçasına, böyle talihsiz, böyle saçma bir açıklama yaptı.

İlk kıblegahımız olan, yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimin  İsra süresinin ilk ayetinde “Çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa..”olarak tanımladığı mübarek Kudüs şehri bizim göz bebeğimiz, kıymetlimiz ve Kuddüs olan  Yüce Allah’ın (c.c) bize emanetidir.

Ayrıca üç hak dinin kutsalı olarak değerlendirilen bu mübarek şehri nasıl 1948 yılında kurulan bir Yahudi devleti olan İsrail’in başkenti olarak tanımlayabilirsiniz. Siyonist siyasetin yaptığı bu açıklama tüm inanç sahiplerine karşı bir hakarettir, bir saldırıdır, bir tecavüzdür. Müslümanlar olarak bunu kabullenmemiz mümkün değildir. Bunu kabullenmek bizim için kutsal emanete ihanet anlamına gelir. Emanete sahip çıkmalı ve tepkimizi göstermeliyiz. Müslümanlar olarak birlik ve beraberliğe, dayanışmaya, kenetlenmeye en çok ihtiyacımız olan bir zamandayız. Müslümanlara reva görülen zulümler, yapılan saldırılar, uğradığımız haksızlıklar karşısında birlik ve şuur ile hareket etmeye muhtacız. Her türlü eksiklik ve ayıplardan münezzeh, arı olan ve bütün mahlukatı maddi ve manevi kirlerden arındıran ve de her noksanlıktan uzak ve her türlü takdîse lâyık olan anlamlarına gelen  ve Esma-yı Hüsna’dan bir olan “Kuddüs” isminin sahibi Yüce Allah’ın bize emaneti olan bu mübarek şehre sahip çıkmalıyız.  

Bu yazı 1426 defa okunmuştur .

Son Yazılar