DÜNYA AMERİKADAN DA BEŞTEN DE BÜYÜK
Cüneyt Aybey

Cüneyt Aybey

Hasbihal...

DÜNYA AMERİKADAN DA BEŞTEN DE BÜYÜK

22 Aralık 2017 - 10:40

DÜNYA AMERİKADAN DA BEŞTEN DE BÜYÜK

                Geçen Perşembe akşamı Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylama ile Kudüs tasarısı 9 ret oyuna karşılık 128 kabul oyu ile kabul edildi. 35 ülke de çekimser oy kullandı. 172 ülkenin katıldığı bu oturumla alınan sonuç tarihi bir karardır.  Çünkü bu oylamanın sonucu günlerdir bekleniyordu tüm dünya sonucunu merak ediyordu.

                Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’un 8 Aralık  tarihinde yaptığı Kudüs şehrini İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını belirten ve en kısa sürede İsraildeki büyük elçiliklerini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını söylediği  deklerasyon ile başlamış olan süreçte 128 ülke devleti ABD’nin kararının aleyhinde oy kullandı. Üstelik oylama öncesi hem Trump’un hem de adamlarının yaptığı tehdit savuran açıklamalara rağmen aleyhlerinde sonuç çıktı. Tehditlerinde ekonomik yardımları kesebileceklerini dahi dile getirmeleri dünya ülkelerinin liderini  hiç etkilemedi, umurlarında  olmadı. Amiyane tabir ile Amerika Birleşik Devletlerinin sözlerini, açıklamalarını, tehditlerini artık dünya ülkeleri takmıyor, tınlamıyor. Çünkü dünya artık eski dünya değil. 9 ret oyuna karşı 128 kabul oyu ne demek , neredeyse 120 fark var. Bu sonuç ile dünya ülkeleri Amerika’nın  şımarıklığına güzel bir cevap vermiş oldu. Sevgili eşimin bu sonuç ile ilgili yorumu şu oldu: “Mescid-i Aksa’nın sahibi olan Yüce Allah, Onu korumuştur. Bundan dolayı 128 ülkenin kabul oyu çıkmıştır. Çünkü Müslümanların dışındaki ülkelerin büyük çoğunluğu da kabul oyu vermişler.”

                Bazı arkadaşlar bu kararın siyasi bir bağlayıcılığı olmadığı için çok bir kıymeti harbiyesi olmadığını söylüyorlar. Ama ben öyle düşünmüyorum. Tamam hukuki açıdan bir siyasi bağlayıcılığı olmayabilir, ancak bu çok önemli bir tepkidir. Ve bu tepkinin büyük sonuçlar doğurması ihtimal dahilindedir. Hatta ki Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyinin  5 daimi üyesinin veto hakkına sahip olması bile tüm dünya tarafından sorgulanması gereken bir noktadır. Ve de bu veto yetkisi değiştirmesi gereken çok  önemli bir husustur. Çünkü Birleşmiş Milletlere kayıtlı 193 dünya devletinden 192 devlet bir durum karşısında karar alsa bile bu beş daimi ülkeden biri bile veto ederse  bu karar geri kalıyor. Bir ülkenin kararı 192 ülkenin kararının önüne geçebiliyor. Böyle bir şeyi ne mantık kabul eder, ne insanlık kabul eder, ne insan hakları evrensel sözleşmesi kabul eder. 

Selam olsun Filistindeki Müslüman kardeşlerime, Selam olsun Mescid-i Aksa’ya ve selam olsun kadim ve kutsal şehir Kudüse…. Ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda   Kudüs tasarının 128 ülkenin oyuyla kabul edilmesi bir hakikati bir kez daha dünya semalarına haykırmıştır. DÜNYA, AMERİKADAN DA BEŞTEN DE BÜYÜKTÜR. d

Bu yazı 1347 defa okunmuştur .

Son Yazılar