VÜCUT ÖLÇÜM ANALİZLERİ ÜCRETSİZ YAPILACAK

Halk Sağlığı Müdürlüğü, obeziteyle mücadele için insanların vücut ölçüm analizlerini ücretsiz olarak yapma kararı aldı ve bu amaç doğrultusunda basın mensuplarının vücut analiz ölçümleri yapılarak ilk adım atıldı.

 VÜCUT ÖLÇÜM ANALİZLERİ ÜCRETSİZ YAPILACAK
06 Nisan 2017 - 19:25

 

 

Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü obeziteyle mücadele etmek amacıyla insanların vücut ölçüm analizlerini ücretsiz olarak yapacak. Bu kapsamda Halk Sağlığı Müdürlüğü, Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Yunusemre Kent Konseyi arasında protokol imzalandı.Manisa’da ilk olarak  görev yapan basın mensuplarının vücut analiz ölçümleri Dr. Sebile Cinali ve Diyetisyen Burcu Bayraktar tarafından yapıldı.

 

“KAS, YAĞ, SU VE İSKELET SİSTEMİYLE İLGİLİ VERİLER ELDE EDİLEBİLECEK”

 

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Engin Yıldırım konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Yıldırım,

“ Halk Sağlığı olarak kişilerin doğru yaşam alışkanlıkları ve doğru beslenmenin yanında hayatlarına hareketi ve sporu katmaları, sonrasında da bütün bu davranış değişikliklerinin ölçülebilir olması adına bir proje geliştirmek istediklerini söyledi. Bu projeyle Halk Sağlığı bünyesine katılan vücut ölçüm analiz cihazlarıyla projeye katılan herkesin vücut analizlerini yapacaklarını kaydeden Yıldırım, kas, yağ, su ve iskelet sistemiyle ilgili veriler elde edeceklerini belirtti. Yıldırım, “Aile hekimleri tarafından kişilerin hormon tahlilleri ve kan tahlilleri yapıldıktan sonra obezite birimindeki hekim ve diyetisyen kontrolündeki tüm paydaşlara kendilerine özel diyetler düzenlenecek. Manisa’da yapılan tüm spor branşları üyelerimiz tanıtılacak. ” diye konuştu.

 

Yıl sonuna kadar yapılan çalışmanın sonunda belirlenen 3 hedefi görmek istediklerini ifade eden Yıldırım, “Birincisi biz bireysel olarak bu doğru davranışlarla kaç kilo verdik. Ama bu verdiğimiz kiloları nereden verdik. Kastan mı verdik, yağdan mı verdik. İkincisi bu davranış değişikliğinden sonra üyelerimizden kaç tanesi normalde kullandıkları şeker ilacını artık kullanmıyor, tansiyon ilacını artık kullanmıyor, kolesterol ilacını kullanmıyor, sağlıklı değerlere ulaştı. Bunu görmek istiyoruz. Üçüncüsü ve en önemlisi uzun yıllardır amatör olarak herhangi bir sporu yapmıyoruz. Acaba kaçımızı bu her branşta sporla tanıştıktan sonra tekrar spor yapmaya başlayacak. Bu üç faydayı yıl sonunda gördükten sonra bunun ulusal bir proje haline gelmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

 

Ölçümlerin halk sağlığında haftanın üç günü ücretsiz olarak yapılacağını ifade eden Yıldırım, 6 cihazın bulunduğunu belirterek özellikle bunları 17 Nisan’dan sonra açılacak olan sağlık yaşam çadırlarında kullanacaklarını söyledi. Diyetisyenlerin ayda bir yaptığı çalışmaları müdürlüğe göndereceğini aktaranYıldırım, diyetisyenlerin başarı oranlarının ölçüleceğini ve döner sermayeden yüzde 20 civarında bir destek verileceğine dikkati çekti.

 

Manisa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Hatun Sarıkaya da,“Biz her yaşta spor yaptırma yükümlülüğü olan bir teşkilatız. Bu  projeye her alanda destek vereceğimizi belirttik. Belli gruplar içerisinde tesislerimiz, antrenörlerimiz bunun haricinde ne  lazım  olacaksa destek  vereceğiz. Hem kendileri bu işin çok ciddi anlamda takipçisi olacak hem de biz kendi alanımızda yapmamız gereken her türlü faaliyette üzerimize düşeni yapacağız. Malesef sağlıksız bir toplumuz bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz.Arkadaşlarımızında tamamı bu konuda bilinçli.  Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum