UFKA YOLCULUK KÜLTÜR YARIŞMASI TANITIMI YAPILDI

UFKA YOLCULUK KÜLTÜR YARIŞMASI TANITIMI YAPILDI

Ufka yolculuk Kültür yarışmaları,5. Kur’an-ı Kerim Meal Bilgi Yarışması Tanıtımı Polisevinde yapıldı.

27 Aralık 2016 - 11:25 - Güncelleme: 27 Aralık 2016 - 11:30

Sancak Çevre, Eğitim, Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin organize ettiği Bu yıl 5.si yapılacak Ufkayolculuk Kültür Yarışmalarının tanıtımı Polisevinde yapıldı.Toplantıya Yunusemre Belediye Başkanı Dr.Mehmet Çerçi ve Şehzadeler Belediye Başkan yardımcısı İsmail Önal, Manisada faaliyet gösteren dernek,vakıf,spor kulübü ve STK’ ların başkanları, temsilcileri katıldı. Toplantıda Dernek Başkanı İbrahim Gümüş ; “ Derneğimiz, 1993 yılında kuruldu. Ufka yolculuk kültür ve bilgi yarışması, Kuranın Anlamıyla Buluşma ,Helal ve Sağlıklı Beslenme,Kritik Analitik Düşünme,çevre (ağaçlandırma ve fidan dikimi), eğitim, gençlik, spor dallarında faaliyet gösteriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye İzcilik Federasyonundan yüzme, Wushu ve izcilik dallarında tescillendirilmiştir.” dedi.

 

Ufkayolculuk Kültür Yarışmaları hakkında bilgi veren: Gümüş şöyle devam etti:


“5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” Yoğun İlgi Görüyor.

 

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından uluslararası çapta düzenlenen İlimizde de Sancak Çevre Eğitim Gençlik ve Spor Kulübünün organize ettiği “5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” başvuruları devam ediyor.

 

"Yola çıkmak isteyene, yol açık" temasıyla 8 ayrı kategoride düzenlenen “5. Ufka Yolculuk Kültür Yarışması”nın bu yılki konusu Kur’an-ı Kerim meali olacak.

Yarışmaya başvurular,1 Kasım-19 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

“Hedef Türkiye’de 1 milyon” ‘’Manisa’da 10 bin’’

-   

Türkiye'nin en büyük sivil yarışması olma özelliğini taşıyan, yurt içinden ve dışından binlerce gönüllünün organizasyonuyla desteklenen yarışmaya bu yıl, Türkiye'den ve yurt dışından 7’den 77’ye 1 milyon kişinin başvuru yapması hedefleniyor.

“Ayetlerden sorulacak”

Ulusal yarışmacılar, şartnamede belirtilen Kur-an’ı Kerim mealleriyle yarışmaya hazırlanacak. Yarışmacıların faydalanması için akademisyenler tarafından soru kitabı da oluşturularak sınava hazırlanmaları temin edilecek.

 

“Mahkumlar da yarışacak”

Her kategori sorularının ayrı hazırlanacağı yarışmanın A grubuna 6-10, B grubuna 10-14, C grubuna 14-19, D grubuna 19-30 yaş grubu başvurabilecek. E grubunda 30 yaş üstü katılımcılar yarışırken F grubu ise ihtisas kategorisi olacak. Yarışmanın internet üzerinden gerçekleşecek kısmında ise,  G grubundakiler Türkçe, H grubundakiler İngilizce dillerinden sınava girecek. Yarışmaya, cezaevlerindeki mahkumlar da katılabilecek.

“Yarışmacılar ödüllerini kendileri belirleyecek”

Önceki yıllarda dereceye girenlerin birçok ödülün yanı sıra Umre seyahati ile ödüllendirildiği yarışmanın bu yılki ödülleri yarışmacıların tercihleri doğrultusunda belirlenecek. Katılımcılar,  Ufka Yolculuk sosyal medya sitesinde “Dosta Yolculuk” başlığıyla Endonezya,  Malezya, Tunus, Fas, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri ülkelerinin yer aldığı ankette yapacakları oylama sonucu çıkacak sonuçlara göre kendi ödüllerini belirleyebilecek. Cezaevlerinden yarışmaya girenler ise, dereceye girdikleri takdirde ödül kazanmanın yanı sıra ayrıca çeşitli ödüllerle teşvik edilecek.

“İster Umre, ister dost ülke, ister para ödülü”

Yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre Seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 2 bin 500 lira ya da, 9 bin lira, ikinciler 2 Umre Seyahati + bin 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + bin 500 lira veya 8 bin lira, üçüncüler 2 Umre Seyahati + 500 lira veya 2 Dosta Yolculuk + 500 lira ya da 7 bin lira para ödüllerinden birini seçebilecek.

G, H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü gelenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak.

Sınavda 60 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre Seyahati ya da Dosta Yolculuk hediye edilecek.

-İl Ödülleri: A, B, C, D, E kategorilerinde verilecek;

 

Birincilere  :Tam Cumhuriyet Altını

İkincilere    :Yarım Cumhuriyet Altını

Üçüncülere :Çeyrek Cumhuriyet Altını

     

“Başvurular internetten yapılacak”

 

Detaylarının www.ufkayolculuk.com internet sitesinden görülebileceği ve başvuruların yapılabileceği yarışmanın, A, B, C, D, E ve F kategorilerinin başvuruları 19 Şubat 2017’de, G ve H kategorisi başvuruları 24 Mart 2017’de sona erecek.

Yarışmanın sınavları A, B, C, D, E, F ve G kategorilerinin sınavları 26 Mart 2017’de,

H kategorisinde ise 2 Nisan 2017’de gerçekleşecek

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması hakkında

İlk yılında Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali”, ikinci yılında “Kur-an-ı Kerim Meali”, üçüncü yılında “Kur’ân-ı Kerîm’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, dördüncü yılında “Hadis” konusuyla düzenlenen yarışmada, ilk dört yılında, dünyanın 65 ülkesinden, Türkiye'nin tüm illerinden ve cezaevlerinden toplamda 880 bin kişi yarıştı. Bu yarışmacılar arasında, Türkiye’deki 360 cezaevinin 231’inde tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin mahkum da yer aldı.

 

Haber Merkezi

7689859.jpg
8937320.jpg
Bu haber 1798 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Dünyada azalıyor, Türkiye’de artıyor
Dünyada azalıyor, Türkiye’de artıyor