SPİLOS, SEZONU AÇTI

SPİLOS, SEZONU AÇTI

Manisa Spilos Kültür ve Spor Kulübü Derneği bünyesinde etkinliklerini yürüten Spilos Trekking Grubu sezonun ilk doğa yürüyüşünü Yoğurtçu Kalesi-Gürle parkurunda gerçekleştirdi.

09 Ekim 2018 - 14:38

Spilos  Trekking Grup lideri Mehmet Güllüpunar yeni sezonu, ülkemizde ve dünyada doğa katliamlarının yaşanmadığı, toplumlarda doğa sevgisinin ve çevre bilincinin geliştiği bir yıl olması dileğiyle açtıklarını söyledi.  Yoğurtçu Kalesi yanına kadar otobüslerle gelen Spilos Trekking grubu üyeleri kaleyi gezdiler, kalenin tarihçesi hakkında Mehmet Güllüpunar etkinliğe katılanları bilgilendirdi.

Grup lideri Güllüpunar, “Manisa Merkeze 20 km uzakta, Uzunburun köyü yakınlarındadır. Gediz Vadisine hakim konumda bulunan kalenin 12.yüzyılın sonları ile 13. yüzyılın başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Kuzey cephesi sarp kayalık üzerine oturmuş olan karemsi planlı iç kale doğu, batı ve güney yönlerinden bir dış surla çevrilmiş ve dış sur belli aralıklarla kulelerle tahkim edilmiştir. Güney cephede belirgin olan dış surun doğu ve batı bölümleri yıkılmıştır. Kuzeyden bakıldığında oldukça sağlam ve etkileyici bir görünüme sahip olan kaledeki mekanların büyük bir bölümü yıkık durumdadır. ”dedi.

YOĞURTÇU KALESİ YOK OLUYOR

Bu güzel coğrafyadaki bu güzel kale acilen gereken önlemler alınmazsa yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade eden Güllüpınar!”Kalenin hemen yanı başında bulunan taşocaklarında patlatılan dinamitler kalenin yapısına zarar vermektedir. Çalışan iş makineleri vadinin (ormanın) sessizliğini bozuyor, çevreye yaydıkları toz bulutu ormandaki tüm ağaçların, bitkilerin üzerini beyaz, gri bir tabaka halinde kaplıyordu. Dolayısıyla; kuşların, yabani hayvanların bu cennet vadideki yaşam alanları ortadan kaldırılmış oluyordu. Bizler: doğaseverler, çevre gönüllüleri olarak herkesin doğaya, kültür varlıklarımıza, tarihsel miraslarımıza sahip çıkmasını istiyoruz. Çünkü tanık olduğumuz bu durum ne ilk ne de son olacaktır. Doğaseverler, çevre gönüllüleri, sivil toplum örgütleri, tüm yetkililer lütfen geliniz hep beraber doğa katliamına dur diyelim. Doğal güzelliklerimize, kültür varlıklarımıza, tarihsel miraslarımıza sahip çıkalım. Çünkü gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en önemli miras tahrip edilmemiş bir doğa ve temiz bir çevredir” dedi.

 

 Doğa yürüyüşü hakkında bilgi veren Grup Lideri Mehmet Güllüpunar, “Yoğurtçu Kalesi’nden yürüyüşe başladık ormanlık alandaki patikadan devam ettik. Sezonun ilk yürüyüşü olduğundan kısa molalarla grubu dinlendirerek Yoğurtçu Kalesin’den başladığımız yürüyüşü Gürle Alabalık Çiftliğinde sonlandırdık. Burada yediğimiz kiremitte kaşarlı alabalık ve salatadan sonra içtiğimiz çaylar yorgunluğumuzu aldı. Doğa ile iç içe güzel bir gün geçirdik. Grup olarak tekrar bir arada bulunman mutluluğunu yaşadık, etkinliğe katılanlara doğaya ve çevreye gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ederim dedi. Not: Grubumuz Spilos Trekking 14 Ekim 2018 Pazar günü Nazarköy-Kanyon-Kazak Vadisi Alaş Kımız çiftliği Doğa Yürüyüşü ve Kültür Gezisini gerçekleştirecektir. Tüm doğaseverler davetlidir. Yürüyüşe katılmak için 0 535 728 71 77 numaralı telefonu kayıt yaptırmalıdır. Ayrıntılı bilgi için:  www.spilostrekking.com” diye konuştu.


Kaynak: Muharrem KAZER
Bu haber 546 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Avrupa gezisini tamamlayan öğrenciler yurda döndü
Avrupa gezisini tamamlayan öğrenciler yurda döndü
Manisa’da çevre sağlığı çalışmaları hızla devam ediyor
Manisa’da çevre sağlığı çalışmaları hızla devam ediyor