SARDES TİYATROSU GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYI BEKLİYOR

SARDES TİYATROSU GÜN YÜZÜNE ÇIKMAYI BEKLİYOR

Dünyanın en eski tiyatrolarından birisi Sardes'de(Sart) olduğu belirtildi. Salihli Turizm Derneği Başkanı ve Araştırmacı - Yazar Mustafa Uçar, Gerçekten de Sardes’de, toprağın altından gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir tiyatronun varlığından söz etti.

13 Temmuz 2016 - 11:40

Dünyanın en eski tiyatrolarından birisi Sardes'de(Sart) olduğu belirtildi.  Ünlü Tiyatro Hocası Faik Ertener ile Antik çağın Görkemli Başşehri olan sardes’de bir araya gelen Salihli Turizm Derneği Başkanı ve Araştırmacı - Yazar Mustafa Uçar, hem tiyatro hem de Lidya Krallığı üzerine bilgi alış verişinde görüştüklerini belirterek ,Gerçekten de Sardes’de, toprağın altından gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir tiyatronun varlığından söz etti.

Dünyanın en eski tiyatrolarından birisi Sardes'de(Sart) olduğunu belirten Salihli Turizm Derneği Başkanı ve Araştırmacı - Yazar Mustafa Uçar,” Birçok araştırmacı, tiyatronun doğuşu hakkında şunları söyler; Tiyatro ilk kez İÖ 6. yüzyılda Yunan toplumunda dinsel törenden özerkleşerek bir sanat türü haline geldi; dinsel ya da pratik ölçütlerle değil, estetik ölçütlerle değerlendirilen bir "oyun" a dönüştü. Yunan toplumunda tiyatronun öncülüğü, şarap, bereket ve bitkiler tanrısı Dionysos'u kutsamak için yapılan Bacchanolia şenliklerinde bir koronun söylediği dithyramboy şarkılarıydı. Koro, bu şarkılarda, farkı kişilerin konuşmasını canlandırmak için söz ve tavır değişikliğinden yararlanıyordu. Daha sonra, oyuncu ve oyun yazarı Thespis, koronun karşısına, farklı kişilikleri farklı maskelerle temsil eden bir oyuncu koydu. Böylece daha karmaşık konular ele alınabiliyor, farklı anlatım biçimleri denenebiliyordu. İÖ 534'te Atina'daki ilk tiyatro şenliğinde, Thespis'in bir tragedyası ödül kazandı. Bu tarihten sonrada tragedyalar Dionysos şenliklerinin bir parçası olarak gelenekselleşti.”Doğruluğu tartışılır. Günümüzde yapılan birçok kazı, bize ezberletilen “Eski Yunan Kültürü bilgilerini” yeni Anadolu bilgilerle değiştirmemizi sağlıyor. Tiyatronun başlangıcı bile Eski Yunan’a atfediliyor. Oysa şarap, bereket, bitkiler Tanrısı diye belirtilen mitolojik Tanrı Anadolu, Çal/Denizli doğumlu “Baccha”dır ve Lidya’da yaşamıştır. Yunan toplumunun Dionysos’u kutsama amacı ile yaptıkları şenliklerin adı dikkatinize sunuyorum:  Bacchanolia sözcüğü Baccha’nın,  Baccha’ya ait olan anlamındadır. Tarih ve arkeoloji meraklıları bilirler, Eski Yunanın Dionysos dediği Tanrı aslında Lidya Tanrısı Baccha’dır. Yani Lidyalılar şarap, bereket ve tiyatro Tanrısına kendi dilleri olan Lidçede Baccha derlerdi. Antik çağda, Lidya’dan ayrılarak günümüz İtalya’sında, Etrüsk devletini kuran halk da aynı Tanrıya Bacchus demiştir. Kısacası Dionysos Anadoluludur ve Lidyalı olduğu tartışılamaz. Durum böyle olunca ilk tiyatronun da Sardes’de kurulmuş olması düşünülmelidir” dedi.

 “Sardes’de, toprağın altından gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir tiyatro var”

Salihli Turizm Derneği Başkanı ve Araştırmacı - Yazar Mustafa Uçar,”Gerçekten de Sardes’de, toprağın altından gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir tiyatro var. Nedeni bilinmez ama geçen yıllarda kazısına başlanan Sardes Tiyatrosunun kazılan bölümünün üzeri kapatılarak kazı yarım bırakılmıştır.Sardes tiyatrosunun İÖ 215 yılında var olduğunu Bergama kralı III. Antiokhos’un askerlerinin tiyatro sur duvarlarına tırmanarak şehre saldırdığını, Polybios’un yazdığı tarih kitabından öğreniyoruz”dedi.

                 “2000 yıl önce Sardes Gymnasiumu böyle görünüyordu”

2000 yıl önce Sardes Gymnasiumu’nun  böyle göründüğünü belirten Salihli Turizm Derneği Başkanı ve Araştırmacı - Yazar Mustafa Uçar,” Yaklaşık 20 bin kişi alabilecek büyüklükteki tiyatro, 136m. X 70m.  lik bir alanı kaplıyor. İS 17 de yaşanan büyük depremden sonra yıkılan tiyatro Romalılar tarafından onarılmıştır.Günümüzde gördüğümüz daire şeklindeki Seyirci salonunun iki yanını destekleyen sarı renkli büyük taştan örülme duvarlar, Roma dönemine aittir. Sardes tiyatrosunun önemli bir bölümü arkasında bulunan yamaçtan kayan toprağın altındadır. Tiyatroda seyirci oturma yerleri bile henüz kazılmamıştır. Tiyatronun hemen önünde, doğu-batı yönüne uzanan tonozların varlığından Roma dönemine ait bir Stadyumun olduğunu anlıyoruz.Sayfamızda yer alan, Tiyatroya ait ilk görseli de 1750 yılında, Sardes’i gezen Giovanni Battista Tiepolo, bilinen diğer adlarıyla Gianbattista veya Giambattista Tiepolo (5 Mart 1696 - 27 Mart 1770), Venedikli ressam ve baskı sanatçısı, suluboya ile yapmıştır”dedi.

 “Bölge  sadece piknik yapmak için kullanılıyor”

Uçar "Sardes tarihi güzellikleriyle UNESCO tarafından Geçici Kültürel Miras Listesi'ne alındı. Ama halkımız bu bölgeyi sadece piknik yapmak için kullanıyor, bu çok üzücü bir durum. Özellikle o bölgeye yatırım yapılması ve turizmin canlanması öncelikli hedefimiz olmalıdır “ dedi.

 

4600719.jpg
3018852.jpg
9544221.jpg
3552080.jpg
64350.jpg
Bu haber 3366 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Ahıra yıldırım düştü, 10 küçükbaş hayvan telef oldu
Ahıra yıldırım düştü, 10 küçükbaş hayvan telef oldu