Salihlide İsraile tepki gösterisi yapıldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve elçilik binasını Kudüs’e taşıyacağını açıklamasının ardından cuma namazı çıkışında Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Salihli’de de karara tepki için Salihlililer protesto gösterisi yaptı.

Salihlide İsraile tepki gösterisi yapıldı
10 Aralık 2017 - 15:50 - Güncelleme: 10 Aralık 2017 - 15:55

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına tepki olarak yapılan protesto gösterisi AK Parti ve Şefkat Pınarı Derneği Salihli Şubesi öncülüğünde düzenlendi. Hamidiye Camiinde kılınan cuma namazının ardından AK Parti Salihli İlçe Başkanlığı ve Şefkat Pınarı Derneği Salihli Şubesi öncülüğünde kararı protesto etmek için Salihlililer bir araya geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın hukuksuz Kudüs Açıklaması, insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgemizdeki sorunları derinleştirdiğini belirten Ak Parti Salihli İlçe Teşkilat Başkanı Selçuk Dinç; “Bu hadise, Cumhurbaşkanımızın, küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği “dünya 5’ten büyüktür” itirazının haklılığını dile getirmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışan bu hançere, ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye hazırız, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız” dedi.

Yapılan basın açıklamaları sık sık vatandaşların tekbir getirmesi ve İsrail aleyhine slogan atmasıyla kesildi.

Dinç’in ardından basın açıklamasını sivil toplum örgütleri adına yapan ve Müslümanların üzerinde ki zulmün son hadde ulaştığını ifade eden Şefkat Pınarı Derneği Salihli Şubesi Başkanı İslam Horzum; “1948 yılında işgal ile başlayan ve Filistin topraklarını karış karış işgal eden İsrail, Müslüman coğrafyanın kalbine hançer gibi sağlanmıştır. Kutsallarımızı çiğnemektedir. Adım adım sinsice Müslümanları bitirmeye çalışıyorlar. Kudüs ve Mescid-i Aksa ne bir Filistin sorunu ne de bir Arap sorunudur. Bu bir insanlık sorunu, mazlum bir halkın varoluş sorunu, İnsan hak ve hürriyetleri sorunudur” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından Filistin için edilen dua’nın ardından protesto gösterisi sonlandı.

Süleyman Arasan

YORUMLAR

  • 0 Yorum