SAHURSUZ ORUÇ TUTMAK SAKINCALI

Beslenme ve Diyet Danışmanı Sümeyra Küre, 11 ayın sultanı Ramazan ayında oruç tutan bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri gereken noktalardan bahsetti.  Küre, uzun saatler boyunca aç kalan vücuda ağır ve fazla yemek yüklemek pek çok sindirim problemine yol açtığını belirterek, bundan dolayı iftarda fazla yemek yemekten kaçınılması gerektiğini söyledi. 

SAHURSUZ ORUÇ TUTMAK SAKINCALI
27 Nisan 2020 - 17:03

Sahursuz oruç tutulmamasını isteyen Küre, “Oruç nedeni ile uzayan açlık süresini daha da uzatmamak adına sahura kalkmakta ve mümkünse sahuru son saatlere bırakmakta fayda var. Sahura kalkmak günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için de kıymetlidir. Sahurda tercih edeceğiniz tam taneli tahıllar gün içinde sizi beyaz unlara çok daha fazla tok tutacaktır. Ayrıca rahat bir sindirim sistemi için de olmazsa olmaz unsurlardan biri olan tam taneli tahıllar(tam buğday ekmek, çavdar ekmeği, yulaf…) mutlaka sahurunuzun bir parçası olsun. Kafein vücuttan su atımına neden olan diüretik bir maddedir. Sahurda içeceğiniz çay veya kahve oruçlu iken vücuttan daha fazla su kaybetmenize ve gün boyu daha çok halsiz hissetmenize neden olur. Yumurtanın 36 saate kadar tokluk hissi üzerinde olumlu etkisi vardır. Sahurda yumurta tüketmeniz gün içinde daha tok hissetmenizi sağlar” diye konuştu. 
Midede sıvı ve katıların geçiş süreleri birbirinden farklı olduğunu belirten Küre,  “Yemek ile birlikte tüketilen su mideden geçerken bir miktar sindirilmemiş katıyı da beraberinde götürür ve bu da kişide hazımsızlık, şişkinlik gibi problemlere neden olur. Bu nedenle iftar yemeği boyunca 1-2 bardak suyu geçmemekte fayda var. Gün boyu aç kalmış midede ana yemek öncesi rahatlatma için ve yemek süresi uzatma adına iftara çorba ile başlanmalıdır. Bu arada fazla yağlı ve unlu çorbalardan kaçınmakta da fayda var. Mideye fazla yüklenmemek adına iftarda çorba içtikten sonra 10-15 dk ara vermek kıymetlidir. Ancak bu arayı veremeyen kişiler de çorba içme süresini uzatarak kısmen ara verebilirler” dedi. 
Uzun saatler boyunca aç kalan vücuda ağır ve fazla yemek yüklemek pek çok sindirim problemine yol açtığını kaydeden Küre, “Bunun yanı sıra da fazla kalori alımına bağlı olarak kilo artışına sebep olur. Çalışmalar, yemekten önceki açlık süresinin uzunluğunun tokluk üzerine etki etmediğini gösterir. Yani iftar yemeği ile normal bir gündeki akşam yemeği aynı tokluğu sağlar. Uzun süredir açıp diyerek abartmamaya çalışalım” dedi. 
Ramazanda gerek davetler gerek ise oruçlu iken oluşan tatlı isteği nedeni ile tatlı sıklığı arttığına dikkat çeken Küre, “Hem sağlık hem de kilo kontrolü için tatlıyı haftada 1-2 defada sınırlayıp seçimimizi hafif tatlılardan yana kullanmakta fayda var. İster ara öğünde ister ise sahurda meyve tüketimi günlük vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması için önemlidir. Günlük 2-3 porsiyon taze mevsim meyvesi tüketmeye özen gösterelim” dedi. 
Küre, sözlerini şöyle sürdürdü: “Su tüketimini sadece iftar ve sahur ile sınırlandırmamalı, iftar sahur arasında da su tüketmeye özen gösterilmelidir. Bu sürede suyu yudum yudum içmek daha faydalı olacaktır. Gerek beslenme saatleri, gerekse yemek çeşitleri nedeni ile Ramazanda sindirim problemi yaşamak çok olası. Sindirimi kolaylaştırmak için yemeklerde kimyon tüketilebilir. Yine rezene veya kimyon tohumu çayı iftar sonrası tercih edilebilir. Bunların yanı sıra yemekleri iyi çiğnemek ve yavaş yemek de olumlu etki edecektir. Ramazan ayının sadelik ayı olduğunu unutmayarak israfa dikkat etmeniz dileği ile hayırlı Ramazanlar diliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum