ÖRDÜKLERİ ATKILARI ARKADAŞLARI ÜŞÜMESİN DİYE HEDİYE EDECEKLER

Manisa’nın projeleriyle ünlü okullarından Halil Yurtseven İlkokulu yeni bir projeye imza attı. Okulun 3/A Sınıfı öğretmeni Güler Akman öncülüğünde “Çalışkan Çocuklar Örüyor” Projesi hayata geçti. Öğrencilerin ördüğü atkılar köylerde okuyan öğrencilere gönderilecek. Okul Müdürü Ayşen Oğuz, talep eden olursa projeyi paylaşabileceklerini söyledi.

ÖRDÜKLERİ ATKILARI ARKADAŞLARI ÜŞÜMESİN DİYE HEDİYE EDECEKLER
21 Kasım 2018 - 16:06 - Güncelleme: 21 Kasım 2018 - 16:17

Manisa’nın projeleriyle ünlü okullarından Halil Yurtseven İlkokulu yeni bir projeye imza attı. Okulun 3/A Sınıfı öğretmeni Güler Akman öncülüğünde “Çalışkan Çocuklar Örüyor” Projesi hayata geçti. Manisa’da ilk kez hayata geçen bu proje kapsamında öğrenciler kendi hazırladıkları özel bir teknikle atkı örmeye başladılar. Yoğurt kapları, farklı küçük kaplar, doktorların kullandığı tahta çubuklar ve örgüler çocukların ellerinde güzel bir el sanatına dönüşmeye başladı. Projeyle birlikte öğrenciler tüketici olmak yerine üretici olmaya yönlendiriliyor. Sınıf içindeki Serbest Etkinlik derslerinde yaptıkları bu çalışma ile öğrenciler hem kendilerine terapi uyguluyorlar hem de ortaya çıkardıkları eser niteliğindeki çalışmalarını Manisa’nın ücra köşelerinde eğitim gören kendileri gibi öğrenci arkadaşları ile paylaşacaklar.

 

Sınıf Öğretmeni Güler Akman, projeyi Alanya’da öğretmenlik yapan Fatma Ayan’dan duyduklarını söyledi. Akman, “Herkes örüyor. Bizimkilerde örer mi diye baktık. Gerçekten tüketim toplumunda üretken olabilmesi, mutlu olabilmesi, enerjilerini o şekilde dönüştürebilmeleri çok güzel oldu. Çok da kabul gördü. Bitirenler tekrar başladı” dedi.

Akman malzeme olarak yoğurt kabı, küçük kapları seçtiklerini ifade ederek, doktorların kullandığı tahta çubuklar ve örgünün yer aldığını kaydetti. Genelde örgü tehlikeli olmasına rağmen bu kullanılan malzemelerin tehlikeli olmadığını belirten Akman, “Çok güzel düşünmüşler. Tehlikesi olmayan bir aktivite. Ve öğrenciler örerken çok mutlu. Kendilerine güvenleri de artıyor. Okula bağlılıkları daha bir pozitif şekle dönüştü. Beden eğitiminde dışarıda sürekli top oynamak isteyen çocuk ben çıkmayacağım örgü öreceğim diyor.  Ben o kadar şaşırdım ki beklemediğimiz bir şey.  Zorunlu değil. proje yeni başladı ama veliler duyar duymaz hemen destek verdi. Çocuklarına gerekli malzemeleri temin etmeye başladılar” diye konuştu.

Halil Yurtseven İlkokulu olarak yeni bir projeyi daha hayata geçirmekten dolayı çok mutlu olduklarını vurgulayan Okul Müdürü Ayşen Oğuz, yapılan bu çalışma ile çocuklardaki dikkat dağınıklığını engellemeyi ve sabırlı olmayı öğrenmelerini amaçladıklarını belirtti. Oğuz, “Çocukların evdeki boş zamanlarında teknoloji bağımlılığını azaltmak için bu tür etkinlikleri çeşitlendirerek devam ettirmeyi hedefliyoruz. Çocukların bu tür etkinliklerde ortaya çıkardıkları eserlerle çok mutlu oldukları ve kendilerine olan güven duygularının geliştiğini gözlemledik. Öğrencilerimizin yeni bir şeyler keşfetmenin, yardımlaşma duygusunun geliştiğini vermiş olduğu mutluluğu Emeği geçen öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerime teşekkür ediyorum. Diğer okullara da örnek olmak istiyoruz. Öğrencilerimiz kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra diğer örgülerini köylerde eğitim gören öğrencilere gönderecekler. Talep eden olursa da onlara öğretmeye gideriz.” dedi.

Yapılan çalışmadan çok mutlu olduklarını kaydeden öğrenciler, şunları söyledi: “Yapması biraz zordu ama biraz eğlenceli oldu. Güzel atkılar ortaya çıktı. Sıcak olarak kullanabiliriz soğuk havalarda. Köy çocuklarına göndereceğiz. Bütün çocukların soğuk havalarda sıcacık olmasını istiyoruz. Hiç kimse üşümesin istiyoruz"

YORUMLAR

  • 0 Yorum