OKUR"SARUHANLI TARSİM’DE İLK 10’DA "

OKUR"SARUHANLI TARSİM'DE İLK 10'DA "

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, Şiddetli yağmur ve dolu yağışının etkisiyle üzüm bağlarında ve ekili alanlarda hasara karşı Saruhanlı’nın Tarım Sigortası’nda (TARSİM) %80’ler düzeyi ile ülke genelinde çok ileride olduğunu ifade etti.

30 Mayıs 2018 - 20:30

Saruhanlı ’da geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanak yağış sebebiyle üzüm bağları ağır hasar gördü. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ” Ekspertiz arkadaşlar hasar olan bağa  gelip, bakar ve gördüklerini yazarlar. Derecelendirme yapmazlar. Hasar var ya da yok deyip giderler. Daha sonra Temmuz ayında tekrar gelip salkımları sayarlar ve bildiri yaparlar ve hasar oranını, derecesini o tarihte tespit ederler. Hasar ödemeleri de buna göre yapılır. ”dedi.

 

SARUHANLI ‘DA BİLİNÇ YÜKSEK

 

Konu ile İlgili olarak Saruhanlı’nın bu konuda bilinçlendiğini ifade eden Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur” İlçemizde çok yıl ürün veren bağ ve zeytinlerde sigortalamada Türkiye üstünde bir çıtayı yakaladık. Sigortalamada oran % 80 düzeyinde. Bunu her yıl ürün veren domates, biber, salatalık, pamuk… gibi ürünlere de yaymak istiyoruz. İlçemiz Tarsim yönünde ülke genelinde ilk 10 içinde yer alıyor. Buradan Tarsim yöneticileri ile kapı kapı gezdik ve bu konuda çaba sarf ettik. Bu noktada onlara da teşekkür ediyorum. Bunun sonuçlarını da aldık. Tek yıllık bitkilerde bu oranı yukarılara çekersek çiftçilerimiz de  daha  güvenle üretim yaparlar ”dedi.

 


 

Kaynak: Özel Haber: Muharrem KAZER
Bu haber 3038 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Salihli filede, sarsıldı ama yıkılmadı: 3-2
Salihli filede, sarsıldı ama yıkılmadı: 3-2
Kahvehanede silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı
Kahvehanede silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı