OKUR"SARUHANLI'DA DOLUNUN HASARI%30-40 CİVARINDA

Geçtiğimiz günlerde akşam saatlerinde şiddetli yağmur ve dolu yağışının etkisiyle Saruhanlı ’ya bağlı birçok mahallede üzüm bağlarında ve ekili alanlarda hasar meydana geldi. Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur” Özellikle bağ arazilerinde hasar %30-40 arası. ”dedi.

OKUR"SARUHANLI'DA DOLUNUN HASARI%30-40 CİVARINDA
29 Mayıs 2018 - 17:31

 Saruhanlı'da geçtiğimiz günlerde etkili olan sağanak yağış sebebiyle üzüm bağları ağır hasar gördü. Konu ile İlgili olarak Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur” Geçtiğimiz günlerde yağmur ve dolu yağışı ilçemize bağlı Halitpaşa, Lütfiye, Hacırahmanlı, Alibeyli Mahallelerinde etkili oldu. Yaklaşık olarak 4000 dekar alanda hasar var. Bunun yanında domates, biber, salatalık pamuk gibi tarım ürünlerinin de zarar oluştu. Çiftçimiz bu konuda sigortalı olduğu için de faydalanmak istiyor. Bu konuda bu afet ilimizin diğer ilçelerinde de olduğu için sigorta ekspertizleri şu an alana inmedi. Çünkü alan geniş. Sigorta ekspertizleri  buralara gelip kontrolü yapacaklar. ”dedi.

 TESPİT YAPILMALI, GEREKİRSE BORÇLAR ERTLENMELİ

Çiftçinin yetkililerin biran önce gelip olay yerinde incelemelerde bulunmasını ve kendilerine yardımcı olmalarını istediklerini belirten Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ”Ekspertiz arkadaşlar buralara gelecek ve gördüklerini yazacaklar. Bizler de çiftçi olarak sadece ne görülüyorsa onu yazmasını talep ediyoruz. Bizim yapmış olduğumuz gezilerde tespitimiz % 30-40 civarında. İlçemizin çok verimli arazilerinde meydana gelen dolu ve sağanak yağışı geçtiğimiz haftada İshakeçelebi mahallemizde de 1500-2000 dönüm arazi zarar vermişti.

Nisan yağmurları yağmadığı zaman Mayıs ayında benzer afetleri yaşıyoruz.5-6 yıl önce de benzer afeti yaşamıştık. Bu konuda çiftçilerimizin tek isteği bir an önce ilk tespitin yapılması. Bu konu ile ilgili de bölge milletvekillerimize de gerekli bilgiler verildi. Bölge milletvekillerimizin de Saruhanlı ve Manisa çiftçisine desteğini bekliyoruz. Devletimizin çiftçimizin elinden tutmasını ve borçlarının ertelenmesini talep ediyoruz. ”dedi.

 

 


  

YORUMLAR

  • 0 Yorum