GÜVEÇ YAPARAK HEM ATA MESLEĞİ YAŞATILIYOR HEM EKONOMİ...

GÜVEÇ YAPARAK HEM ATA MESLEĞİ YAŞATILIYOR HEM EKONOMİ CANLANIYOR

Salihli’ye bağlı ve yasa gereği Mahalleye dönüştürülen Gökeyüp Beldesi’nde dededen toruna geleneksel olarak el değiştiren el emeği göz nuru çömlekçilik hala hayat buluyor. Gökeyüplü kadınlar günde 40-50 güveç yaparak ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

17 Temmuz 2019 - 12:51 - Güncelleme: 17 Temmuz 2019 - 12:58

Salihli’ye  bağlı ve yasa gereği Mahalleye dönüştürülen Gökeyüp Beldesi’nde ,dede’den toruna geleneksel olarak el değiştiren el emeği göz nuru çömlekçilik hala hayat buluyor. Kadınların katkısız olarak ilmik ilmik yapmış oldukları güveçler Kuşadası, Menemen, Akhisar, Kula gibi yörelerde özellikle oto yol boyunca satılıyorlar.

Gökeyüp Beldesi’nde ,Daha önceleri altmış-yetmiş ailenin  çömlekçilikle uğraştığını  ama günümüzde bu sayının  yirmibeş-otuz’a düştüğünü belirten  Perizan Tangüç; “Güveç üretimi Gökeyüp’e has bir iş. Ama artık gençler bu mesleğe pek ilgi göstermiyorlar. Tek tek ellerimizle balık tavaları, su bardakları, kapama testileri, dört kuplu kavurma güveçlerini yapmak çok zor ve zahmetli bir iş. Erkekler taşları kırıp ham maddeyi ve malzemeleri hazırlıyorlar hanımlarsa güveçleri yapıp fırına veriyorlar. Hava şartlarından dolayı kışın değil yaz aylarında çalışabiliyoruz. Günde yaklaşık 50-60 parça iş çıkaranlar oluyor. Gökeyüplülerin geçim kaynağı çömlekçilik” dedi.

                  “Songül’ün minik elleri iş başında”

Tangüç; “Çocuklarım güveç yapmaya pek hevesli çıkmadılar ama küçük torunum Songül her gün yanıma geliyor. Minicik elleriyle mil hamurları karıştırıyor. Hamurları küçük küçük koparıp genel kilden yapılmış kalıp denilen altlık üzerinde onlara şekil vermeye çalışıyor. Benden sonra bu ata zanaatını devam ettireceğine inanıyorum dedi.

                 “ Gökeyüp güveçlerinin ekonomiye katkısı büyük”

 Yıllar önce bu yörede yapılan kazılarda sakızlı toprak denilen ve kapkacak yapımında kullanılan taş madenlere rastlanmış olduğunu belirten belde sakinlerinden  Üzeyir Tekin; “O gün bu gündür Gökeyüp’te güveçler yapılıyor. Güveçler fabrikasyon değil ilkel olarak yapılıp su ve el çaputuyla biçimlendiriliyor. Yapılan her kabın altında kuruması bitinceye dek bir kalıp bulunduruluyor. Gövdelerinin biçimlendirilmesi bitince güveçler güneşte biraz bekletiliyor, sonra yine elden geçirilerek karınlama ve kulplama işlemleri yapılıyor. Daha sonra tamamen kurutuluyor, cilalanıyor ardından fırınlanıp satışa hazır hale getiriliyor. Pazarlama konusunda sıkıntı çekmiyoruz. Tüccarlar gelip toptan satın alıyorlar. Güveç üretimi bölgemiz ekonomisine hatırı sayılır biçimde katkı sağlıyor” diyerek  imalatla ilgili bilgiler verdi. SÜLEYMAN ARASAN

2019/07/2019-07-17-12-58-16.jpg
2019/07/2019-07-17-12-58-24.jpg
2019/07/2019-07-17-12-58-44.jpg
Bu haber 2530 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünya Diyabet Günü Geçen yıl oldugu gibi 14 Kasım'da '' Diyabet ve Aile'' teması ile kutlanıyor.
Dünya Diyabet Günü Geçen yıl oldugu gibi 14 Kasım'da '' Diyabet...
Kazada ağır yaralanan genç hayatını kaybetti
Kazada ağır yaralanan genç hayatını kaybetti