MANİSA NEDEN OLMASIN ?

Yaklaşık bir hafta önce başlayan ve bu günlerde giderek kamuoyunu meşgul eden Alman otomotiv devi Volkswagen'in Türkiye'de yatırım yapma kararı belli ki ülkemizin sanayi şehirlerini de heyecanlandırdı. Başı çeken iller arasına Manisa, Bursa, Gaziantep derken şimdi bir de Balıkesir eklendi. Burada iş, Manisa'dan sorumlu olan tüm kesimlere düşüyor. Bakanlar, milletvekilleri, valilik, belediyeler kısaca bu konuyla ilgili her paydaş söz söylemelidir.

MANİSA NEDEN OLMASIN ?
02 Temmuz 2019 - 16:13

Bir haftadan beri yerel gazetelerde çıkan haber ve köşe yazıları gösteriyor ki Manisa bu konuda hayli iddialı. Zira Bursa'dan bir meslektaşımın arayıp konuyla ilgili özel bilgi talep etmesi bunun en büyük göstergesi. Manisa'nın sanayi yatırımlarına açık olması bazı kesimler tarafından eleştirilse de tarım ovası olan Manisa'nın başka çaresi yok gibi. Çiftçinin hali ortada. Kime dokunsak bin ah işitir hale geldik. Neyse ki bu sene üzüm ve kiraz fiyatları biraz dengeleri sağladı, çiftçi en azından önümüzdeki sene için umutlu.

Konumuza dönersek, Volkswagen'in bırakın Manisa'yı Türkiye'de yeni bir yatırım kararı alması bile büyük gelişmedir. En azından bu fırsat iyi değerlendirilmelidir. Biliyoruz ki Bulgaristan da talipti. Manisa özeline gelirsek, otomotiv devinin Manisa'yı tercih ettiğini Sabah gazetesi yazarı Sayın Ufuk Sandık dile getirmişti. Hatta firma yetkililerinin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ve sonrasında yatırım yapma kararı aldığını yazmış ve sonrasında bazı illerin üst düzey isimlerinden açıklamalar gelmeye başladı. Otomotiv denilince akla ilk gelen iller Bursa, Kocaeli olur. Ancak bu iller artık kapasitesini doldurmuş görünüyor. Bu illerde yatırım yapan diğer otomotiv firmalarının olması Manisa'yı bir adım daha öne çıkarıyor.

Geçtiğimiz günlerde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz bu yatırımla ilgili çok önemli bir konuya dikkat çekti. Başkan Yılmaz, yatırımın önemli olduğunu ancak Manisa'nın bu yatırıma ne kadar hazır olduğunu dile getirdi. Çok da haklı bu konuda. 1.3 milyar dolarlık yatırım yapılacak ama yatırıma uyum sağlayacak yan sanayi ayakları ne kadar hazır diye sordu. Belediyeler, valilik ve diğer paydaşlar ne kadar hazır diye sordu. Bu konuda söz sahibi olanların susmaması gerekir. Valilikse valilik, belediyelerse belediyeler, STK'lar ise STK'lar. Paylaşımcı ekip ruhu ile bu konunun üstesinden gelinebilir.

Özellikle kabinede bulunan bakanlarımız başta olmak üzere, ayırt etmeden Manisa'nın tüm milletvekilleri, tüm yerel yöneticileri konuyla ilgili tüm STK temsilcileri bu yatırım konusuna eğilmelidir.Manisa'ya katma değer sağlayacak bu yatırımın Manisa il sınırlarında gerçekleşmesi mucize değil. Tüm iş Manisa'nın bu konuda ne kadar elverişli olduğunun anlatılması ne kadar istediğini her fırsatta dile getirilmesi konusudur. Umarız 5 bin kişiye istihdam sağlayacak olan bu yatırımın temelini atmak Manisa'ya nasip olur. Saygılarımla.

YORUMLAR

  • 0 Yorum