KADINLAR İÇİN İŞ SERMAYESİ

Manisa genelinde 3 bin 526 kadına mikro kredi vererek kadınlara iş imkanları sunan Türkiye Grameen Mikrokredi Programı daha fazla üye ile çok kadına ulaşmayı hedefliyor.

KADINLAR İÇİN İŞ SERMAYESİ
16 Temmuz 2018 - 16:20

 Akhisar’da 20 kadın bu kredilerden faydalanıyor.  Akhisar’da kredi alan kadınları ziyaret eden Manisa Şube Yöneticisi Ayşe Çakıcı, “Verdiğimiz krediler ile kadınların hayallerini gerçekleştiriyoruz. Mikrokredi dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkan sağlayan teminat ve kefalet istemeden verilen küçük sermayedir.”dedi. 

Aynı mahallede oturan, birinci derecede akraba olmayan, benzer ekonomik şartlarda ve bir iş yapma fikri olan beş kadının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan grup üyelerinin her birisine ayrı ayrı kredi vererek imkan sağlayan mikrokredi 100 lira ile 1.000 lira arası daha sonra para miktarı artarak kredi verdiğini söyleyen Çakıcı,  “Gelir getirici faaliyet için kredi imkanı sunuyoruz. Alınan para 46 haftada ve haftalık olarak ödeme alıyoruz. Bize haftalık 25 lira ödeme yapıyorlar. Tahsilatı bizzat nerde iseler oraya giderek yapıyoruz” diye konuştu.

Soma’da maden kazasından sonra mikrokredi şubesi açtıklarını belirten Çakıcı, madenci eşlerinin ev ekonomilerine katkı sağlamak istediklerini vurguladı. 

Mikrokredi’den faydalanan kadınların azlığından dert yanan Çakıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kredi kullanmaktan kadınlar çekiniyor. Biz kadınlara ulaşmak için her yerde olmaya, onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Kadınlara ulaşmak için biz hazırız. Onlarda bize ulaşsın.0549 741 88 99 nolu telefonumuzu arayarak onlara hizmet sunmak için buradayız.”

5 ARKADAŞ KREDİDEN FAYDALANARAK TEKSTİL İŞİNE GİRDİLER

Akhisar’da ilk mikrokredi girişimci olan Serap Karaca Çakaloğlu, Akhisar                Belediyesi sayesinde mikrokredi ile tanıştığını ve 5 arkadaşı ile birlikte krediden faydalanarak tekstil işine girdiğini belirtti. Çok ünlü markalara iş yaptığını belirten Çakaloğlu, “Mikrokredi ile bir arkadaşımız ev yemekleri yeri açtı. Pazarlama işine giren var, tekstil atölyesi açan var. Kendi evinizde yapabileceğiniz bir iş olsa kredilerden alın. Kadının kendine güveni için önemli bu olaylar” diye konuştu.

Mikrokredi girişimci kadınlardan Pelin Demircan, aldığı kredi ile ahşap işine girerek ev ekonomisine katkıda bulunuyor. Ayşe Önce ise terzilik yaparak üretime katkı sağlıyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum