Hüda Par evet diyor

Hüda Par evet diyor

Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, referandumda evet oyu kullanacaklarını söyledi.

26 Mart 2017 - 19:33 - Güncelleme: 26 Mart 2017 - 19:50

 

Hür Dava Partisi ( HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Şehzadeler ilçesi İshakçelebi Mahallesi’nde saat 14.00’te düzenlenen toplantıda  açıklama yaptı. Zekeriya Yapıcıoğlu, parti olarak referandumda evet oyu kullanacaklarını ifade etti.

Birilerinin  rejim değişikliğini öne sürerek bu konuda  gerekçe sunduklarını kaydeden Yapıcıoğlu,   yeni  anayasa değişikliğinin  12  Eylül Askeri Cuntasının yapmış olduğu  anayasada  yapılan 19. değişiklik olacağını söyledi. Daha önce 18 kez anayasa da değişiklik yapıldığını ifade eden Yapıcıoğlu, 19. kez yapılacak olan anayasanın” kısmi” değişiklikler öngördüğünü ileri sürdü.  Yapıcıoğlu, yeni anayasayı  askeri cunta anayasasının ruhunu ve iskeletini taşıdığını söyleyerek eleştiridi.

“YENİ ANAYASA  SİVİL ÖZGÜRLÜKÇÜ  İNSAN MERKEZLİ OLMALI”

 Milletin isteğinin tamamen yeni bir anayasa olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu,”  Bizimde talebimiz milletimiz gibi yeni bir anayasadır.  Bu yeni anayasa  sivil, özgürlükçü,  insan merkezli olmalı. Birde yiril olmalı diyoruz. Yani daha önce  pek çok konuda memlekette ithal  yasalar getirildi. Dişarıdan getirilen yasa metinleri tercüme edildi.  Bu milletin önüne kondu. Bu memleket idare edildi” dedi.

“TAMAMEN MİLLİLEŞMENİN BİR  ADIMI OLSUN”

Kanunlar yiril olsun diyen Yapıcıoğlu, “ Bu yeni anayasa tamamen yirilleşmenin,  tamamen millileşmenin bir  adımı olsun. Vesayet sistemin  geriletilmesi  açısından yapılan bu değişiklik  önemli olacak “ diye konuştu.

“TOPYEKÜN BU KARARIN  ARKASINDA DURMAMIZ GEREKİYOR”

 Yani anayasa değişikliğinin, memleketin hayrına,  milletin faydasına  uygun olduğunu ifade eden Yapıcıolu, referandum da  evet oyu kullanacaklarını açıkladı. Yapıcıoğlu, “ Bizim arkadaşlarımızdan isteğimiz kararımızın arkalarında durmalarıdır.  Parti disiplini de bunu gerektiriyor.  Yapılan istişareler sonucunda  kurumsal bir  kimlik olarak bu kararı  aldık.  Artık topyekün bu kararın  arkasında durmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“AVRUPA HEP İKİ YÜZLÜYDÜ”

 Yalçınkaya,  Referendum süreci açıklamasının ardından Avrupa’nın  Türkiye’ye karşı sergilediği tutumu değerlendirdi.  Yalçınkaya,”  Türk bakanlarına ve Cumhurbaşkanına karşı yapılan çirkin bir saldırı söz konusu oldu son zamanlarda. Ve bazı siyasiler Avrupa’nın  iki yüzlülük yaptığını söylüyorlar.  Bizde diyoruz ki hayır. Avrupa daha önce de iki yüzlülük yapıyordu. Avrupa iki yüzlülük yapmaktan vazgeçmedi gerçek yüzünü ortaya koydu. Onlar hiçbir zaman bu milletin dostu olmadı ve hiçbir zaman bu milletin hayrını istemediler. Gözleri ve elleri sürekli burada oldu” dedi.

“AVRUPA’NIN AMACI BİZİ BİRBİRİMİZE DÜŞÜRMEK”

Avrupa’nın amacının içimizi karıştırmak olduğunu  belirten Yalçınkaya, onlar bizim  kafamızı bulandırmak, zayıflatmak , sahip  olduklarımızı almak ya da olabildiğince kendilerine  benzetmek, boyun eğdirmek amacında olduklarını söyledi. Yalçınkaya:“  Onlara benzememeli, tabi olmamalı, değerlerimizi terk edip onların peşinden koşmamalıyız. Sahip olduğumuz zenginlikleri onlara yedirmemeliyiz. Bunların hepsine set çekmek zordundayız. Bunun yoluda  bir ve beraber olmaktır. Dışarıdan yapılan bir saldırı olduğunda kendi aramızdaki sorunları ertelemektir. Onları tartışmayı daha sonraki bir zamana bırakmaktır. Anlaşamadığımız konular olabilir ama bunların hiçbir tanesi  birbirimize düşmeye birbirimizin gırtlağını sıkmaya gerek bırakmayan  meselelerdir. Bunların hepsini medeni insanlar gibi  diyalog  yoluyla  çözme imkanına sahibiz.”

 

“BİRBİRİMİZİN ETRAFINA SURLAR KALELER İNŞA ETMELİYİZ”

Kavgayla sorunlarını çözmek isteyenlerin başında Suriye’nin geldiğini ifade eden Yalçınkaya, “ Suriyedeki durum ortada. O duruma düşmekten allah cümlemizi korusun. Allah bu memleketi dost kılıklı,  dost maskesi takmış  olan gizli düşmanlardan  korusun. Bunun için birbirimize kenetlenmeliyiz. Birbirimizin etrafında surlar, kaleler inşa ederek bu mümkün olabilir. Bizler birbirimize kenetlenir ve her birimiz birbirimize bir sığınak olabilirsek kardeşimizde bizim için aynı şeyi yaparsa  millet olarak birbirimizi muhafaza etmiş olacağız”dedi.

 

“ELİNDE SİLAHI OLANLAR DEĞİL VATANDAŞ MUHATTAB ALINMALI”

Yeni Anayasayla  PKK ile  bir barış sürecine yönelik bir harita çizilir mi sorusuna karşı  Yalçınkaya,  başkanlık geldiğinde  bombalar patlamayacak, her şey bitecek diye bir beklenti içerisine girmekyanlış olur. Başkanlık sistemi gelse de gelmese de  herkes her şey yoluna devam edecek.  PKK ile Barış olur mu? PKK ile barıştan söz edilmemesi gerektiğini vurgulayan Yalçınkaya, yoplumsal bir barıştan söz edilebileceğini söyledi. Yalçınkaya,

 “Şu an farklı eksenlerrde kutuplaşma var. Ve  bu birileri trafından körükleniyor. Bu ayrışmanın önüne geçmek için yeni siyasi hamlelerin yapıması gerekiyor.  Bu yapıldığında da eğer 2013-2015 yılları arasındaki gibi  eli silahlı adamları  masaya oturtup, onları muhttap alıp hem milletin nezdinde hem uluslararası arenada meşru hale  getirerek yapılacaksa  yine dönüp dolaşıp geleceğimiz nokta burasıdır.  Eğer vatandaşın meşru hak talepleri  elinde silah  olanlararehin  edilirse  bu işten çözüm çıkmaz. Kürtelerin talep ettiği bütün şeyler yanlış mıdır değildir. Peki onların haklarını elinde silah olanlar talep ettiğinde devletin demesi gereken şudur. Sen şöyle kenara çekil ben seninle değil ,vatandaşımla muhattabım, onunla konuşuyorum. Elinde silah olmayan adamlarla konuşulmalı. Böyler bir süreç başlayacaksa  bu iyi olur “ şeklinde değerlendirdi.

 

Bu haber 1727 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Ahıra yıldırım düştü, 10 küçükbaş hayvan telef oldu
Ahıra yıldırım düştü, 10 küçükbaş hayvan telef oldu