GÖRDES ULU CAMİİ’NİN YIKILACAK SÖYLENTİLERİ RAHATSIZ ETTİ

GÖRDES ULU CAMİİ'NİN YIKILACAK SÖYLENTİLERİ RAHATSIZ ETTİ

MHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Alp İlker, son zamanlarda Gördes Ulu Camii'nin yıkılmasına dair söylentilerin vatandaşı rahatsız ettiğini ifade ederek, " Özellikle belirli idari otoriteler tarafından verilen çelişkili kararlar ve nihayetinde yasal olarak Gördes Ulu Camii’nin “korunması gereken kültür varlığı” vasfının ortadan kaldırılması söz konusu kaygılarımızın temelini oluşturmakta."dedi.

30 Nisan 2018 - 14:02 - Güncelleme: 30 Nisan 2018 - 18:16

 

Gördes'in ilk yapılan camisi olan Gördes Ulu Camii'nin yıkılmasına dair söylemlerin halkı rahatsız etmesinin ardından MHP Manisa İl Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Alp İlker konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak kararın olumsuz olduğunu ifade etti. İlker açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 “Gördes Ulu Camii’nin yıkılması ve yerine betonarme bir cami kompleksinin inşa edilmesi” iddiası bizleri derinden kaygılandırmakta.Özellikle belirli idari otoriteler tarafından verilen çelişkili kararlar ve nihayetinde yasal olarak Gördes Ulu Camii’nin “korunması gereken kültür varlığı” vasfının ortadan kaldırılması söz konusu kaygılarımızın temelini oluşturmakta.Öte yandan bazı yerel yöneticilerin/kamu görevlilerinin söz konusu iddiayı destekler nitelikteki hal ve hareketleri tarafımıza haber edilmekte.Belirtmek gerekir ki Ulu Cami, yeni Gördes’in ilk yapılan camiidir ve şehrin merkezinde yer alır. Halk arasında Pazar Camii, Çarşı Camii olarak anılsa da, resmi adı Ulu Camidir. 1952’de Yeni Gördes Camii Derneğince yapımına başlanmıştır. Diğer bir deyişle Ulu Cami Gördes halkı için ciddi manevi ve sembolik değerler taşımaktadır.Tarihi ve kültürel varlıkların sair dünyalık emmelere feda edildiği günümüz şartlarında biz MHP Manisa İl Başkanlığı olarak bu gibi girişimlere kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuna bildirir; ilgililerine ihtar ederiz."

Özcan Özkan

2018/04/2018-04-30-14-03-36.jpg
2018/04/2018-04-30-14-03-44.jpg
Bu haber 3879 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Salihli filede, sarsıldı ama yıkılmadı: 3-2
Salihli filede, sarsıldı ama yıkılmadı: 3-2
Kahvehanede silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı
Kahvehanede silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı