Esnafa finansman desteği sürüyor

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (MESKOP) Covid-19 salgınıyla mücadelede esnafa destek oluyor. Açıklanan ekonomik istikrar kalkanı kapsamında esnafa destek paketi ile 800 esnafa 10 milyon TL finansman desteği sağladı. 22. Bölge Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Birliği Başkanı Recep Çınar, hükümetin destekleriyle daha fazla esnaf ve sanatkara destek olacaklarını açıkladı.

Esnafa finansman desteği sürüyor
01 Mayıs 2020 - 17:37
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (MESKOP) Covid-19 salgınıyla mücadelede esnafa destek oluyor. Açıklanan ekonomik istikrar kalkanı kapsamında esnafa destek paketi ile 800 esnafa 10 milyon TL finansman desteği sağladı.  22. Bölge Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Birliği Başkanı Recep Çınar, hükümetin destekleriyle daha fazla esnaf ve sanatkara destek olacaklarını açıkladı.
 
Başkan Çınar, “Açıklanan işletme destek kredisi bize borcu olan üye bizden alıyor, bize borcu olmayan üye de Halkbank’ta sanal bir esnaf kefalet kurulup onun üstünden daha hızlı ve daha çabuk kredi ulaşma imkanı sağlandı. Bu kredimizin faiz oranı yüzde 4,5’tur. Bankayla bizim verdiğimiz kredinin arasında hiçbir fark yok. isteyene 6 ay ödemesiz vade yapıyoruz. 3 aylık isteyenlere 3 ay, aylık isteyenlere aylık yapıyoruz. Aylık ödemede hemen ödemeye başlıyor. Yaklaşık 1,5 aydır hükümetimizin açıkladığı program kapsamında esnafımıza destek vermeye çalışıyoruz” dedi.
 
Bugüne kadar 800 başvurunun gerçekleştiğini ifade eden Çınar, “Bu 800 başvurunda öncelikle kapanan esnafımıza kahveci, lokantacı, berber, cafe, internet cafe, kreş ve bakım evleri bunlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ondan sonra da diğer esnaflarımıza.  İnsanlarımızın yaklaşık 40 gün oldu dükkanları kapalı. Bu insanların yanında çalıştırdığı elemanlar olsun, kira ücretleri olsun bunlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Genelde ihtiyaç sahiplerine vermeye çalışıyoruz. Meslek ayrımı yapmadan müracaatta bulunan bütün esnafımıza kullandırabiliyoruz. Şuana kadar 10 milyon TL’ye yakın finansman desteği aldık. Hükümetimizin daha da finansman desteği vereceği ifade ediliyor. Kredinin hızlanması için bizden gerekli olan belgeleri biraz düşürdüler. Tek belgeyle bu işi bankamız üzerinden daha hızlı yapmaya çalışıyoruz. Bu da bizi baya bir rahatlattı” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum