ESNAF KREDİ KOOPERATİFİ NE KADAR KREDİ VERDİ ?

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Recep Çınar, 11 Mart’tan itibaren hükümetin aldığı tedbirler kapsamında kooperatif olarak 25 bin TL’lik krediden 1000’den esnafın faydalandığını söyledi.

ESNAF KREDİ KOOPERATİFİ NE KADAR KREDİ VERDİ ?
01 Temmuz 2020 - 00:12
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Recep Çınar, 11 Mart’tan itibaren hükümetin aldığı tedbirler kapsamında kooperatif olarak 25 bin TL’lik krediden 1000’den esnafın faydalandığını söyledi. Kooperatife ortak olmayan 2 bin esnaf ve sanatkara ise Halk Bankası’nın destek verdiğini belirterek toplamda 3 bin esnafa 75 milyon TL’lik kredi desteğinde bulunduklarını açıkladı.
Hükümetin aldığı tedbirler esnafa destek sağladığını kaydeden Başkan Recep Çınar, “11 Marttan bu yana koronavirüs ülkemizde meydana gelmesinden sonra hükümetimizin aldığı bazı ekonomik tedbirler çerçevesinde esnaf ve sanatkârımıza maddi destek sağlamışlardır. Her esnaf sanatkara daha doğrusu arzu eden esnaf sanatkarımıza 25 bin TL’lik kredi desteği verdik.  Burada limiti dolu olmuş esnafımıza dahi bu 25 Bin TL’lik krediyi veriyoruz ve vermeye devam ediyoruz.  Bazı meslek grupları adına çok güzel oldu. Kahvehaneler, cafe, berber salonları şoför esnafı, yolcu taşıyıcılar halen sıkıntıları çektikleri gibi bu arkadaşlarımız geçim sıkıntısına düştüler. Bu arkadaşlarımıza destek verebilmek için hükümetimiz ek klasman da göndermek suretiyle bu desteği vermiş bulunuyor. Görevlendirme olarak bütün esnaf sanatkar kooperatifleri ve Halk Bankası olarak yapmışlar. Esnaf sanatkar kooperatiflerine esnaf kefaletten kredi kullanan arkadaşlarımıza bu desteği verdik. Ortak olmayan esnaf sanatkârımıza da Halk Bankasına müracaat etmek suretiyle bu desteği almışlardır” dedi.
KREDİLERİN ÖDEME TARİHİ ERTELENMELİ
 Yuvarlak rakamlar vermek gerekiyorsa Manisa esnaf sanatkâr kooperatifi bugün itibariyle 1000’i geçen esnaf sanatkârımıza 25 bin TL’lik destek kredisini verdik.  Ortak olmayan esnaf sanatkârımıza da Halk Bankası yaklaşık 2 bin kişiye krediyi verdi. Vermeye de devam ediyor. Esnaf sanatkâr kooperatifi de bu kredileri verirken diğer kredileri de hiç ihmal etmeden yani işletme kredilerini kişi başı 200 Bin TL’ye kadar olan kredileri hiç aksatmadan vermeye devam ediyor. Kendilerine teşekkür ediyorum esnaf kredisinde 3 ay süreyle var olan kredileri ötelemiştir. 3 aylık süre Temmuz başında bitiyor.  3 ay daha ötelenirse güzel olacağını düşünmekteyim. Çünkü esnafımızın buna ihtiyacımız var. Sıkıntı çeken esnafımızın buna ihtiyacı var. Ötelemek ötelerken faiz ödemiyor sıfır faizle öteleniyor ileriye doğru bu bakımdan esnafımızın bu hoşuna gitti dersem doğruyu söylemiş olurum” diye konuştu. ÖZCAN ÖZKAN
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum