Dudak Yarasına Ne İyi Gelir?

   Dudak yaraları hepimizin günlük yaşantımızda ufak kazalar, ısırıklar, travmalar, fazla sıcak besinler tüketmesi gibi nedenlerden dolayı yaşadığı sıkıntılardan birisidir.

Dudak Yarasına Ne İyi Gelir?
29 Ocak 2018 - 20:14

   Dudak yaraları hepimizin günlük yaşantımızda ufak kazalar, ısırıklar, travmalar, fazla sıcak besinler tüketmesi gibi nedenlerden dolayı yaşadığı sıkıntılardan birisidir. Dudak yaralarında dudak üzerinde oluşmuş kabarcıklar ve şişlikler bulunabilir. Dudak yaralarında dudak üzerinde kanamalar olabileceği gibi kurmuş ve kabuk bağlamış oluşumlar da görülebilir. Kişiye rahatsızlık veren ağrılar olabilir ve dudak üzerinde tahrilerden kaynaklı kızarıklıklar görmek mümkündür. Ağız köşelerinde ve dudaklarda çatlama, ağız içinde kuruluklar, kaşıntı, yanma hisleri, gerginlik ve dudaklarda sürekli bir hassasiyet görülen diğer belirtilerden bazılarıdır.

   Genel olarak küçük nedenlerden oluşak dudak yaralı konuşmak, yemek yemek gibi günlük aktivitelerimiz sırasında bize zorluklar çıkarabilir. Dudaklarda oluşan yaralar diğer vücut bölgelerinde oluşan yaralara oranla daha geç iyileşmektedir. Bunun nedeni ise dudağın sürekli olarak nemli kalan bir bölge olmasıdır.

   Dudaklarda oluşan yaralar darbe, çatlama ve kesiklerden kaynaklı görülebilmektedir. Bunun dışında yetersiz beslenme ve gıda eksiliği,de bağışıklık sistemini düşüreceği için dudak yaralarına neden olabilmektedir. Dudak yarasına ne iyi gelir? Aşırı miktarda gübeş ışığına maruz kalmak, virüslerin neden olduğu uçuklar, stres, uzun süreli susuz kalmak, kış aylarında rüzgarlara ve soğuk havaya maruz kalmak, nadiren de olsa dudak kanserleri diğer nedenler arasında sıralanabilir.

  • Dudak yaralarında ilk olarak yapacağınız işlem dudağınız üzerinde kanama var ise temiz bir bez ya da pamuk yardımı ile yaranın silinmesi olmalıdır. Daha sonra dudak çevresi sabun ile yıkanarak bol su ile durulanmalıdır. Enfeksiyon ve iltihap risklerine karşı dudağınızın üzerine antiseptik kremler uygulayabilirsiniz.
  • Özellikle içerisinde alerjen maddeler içeren kozmetik ürünlerden uzak durmanız sizin için faydalı olacaktır. Dudağınızda açık yaralar bulunuyor ise kullancağınız bu kozmetikler yaranın daha çok tahrişine neden olacaktır.
  • Tükürük içirisinde bulunan bazı maddeler dudağınızda bulunan yaraların iltihap kapmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı dudağınızı yalamak daha geç iyileşmenize ve dudaklarınızın kurumasına neden olabilir.
  • Dudak yaralarının iltihaplanmasını ve ağrıların ağrısını artıran bir diğer etken de süt ve süt ürünleridir. Dudak yaralarının bu maddeler ile temas etmemesine dikkat ediniz.
  • Dudak yaralarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlamak için yara üzerine salatalık uygulayabilirsiniz. Dilimlediğiniz salatalıkları direk olarak dudağınıza sürebileceğiniz gibi sıkacağınız salatalık suyunu da temiz bir pamuk yardımı ile sürebilirsiniz.
  • Dudak yaralarının temizlenmesinde ve iyileşmesinin hızlanmasında tuzlu su karışımı kullanabilirsiniz. İşlem sırasında biraz sızı hissedebilirsiniz fakat acınızı alacaktır ve kısa sürede rahatlama sağlayacaktır. Bir su bardağı ılık su içerisine koyacağınız bir tatlı kaşığı tuzu iyice karıştırdıktan sonra dudak bölgenizi silebilirsiniz.
  • Dudak yaralarınızın genişlemesini önlemede gül suyuna atacağınız bir miktar zerdeçal karışımını macun kıvamına getirerek bu bölgeye uygulayabilirsiniz. Zerdeçal içerisinde bulunan iltihap giderici ve antiseptik özellikler mikrop oluşumlarının önüne geçerek tedavi sürecini hızlandıracaktır.
  • Dudak yaralarının tedavisinde çay şeklinde tüketeceğiniz bitkiler de iyileşme süreciniz için yararlı olacaktır. Bir su bardağı sıcak su içerisine biraz fesleğen yaprakları ve biraz da zencefil ekleyerek ılıdıktan sonra içebilirsiniz.
  • Çay ağacı yağının yaraları iyileştirici ve ağrıların hafiflemesini sağlayıcı etkileri bulunmaktadır. Yalnız uygulamadan önce seyreltilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde dudaklarınızda yanıklara neden olabilmektedir.

YORUMLAR

  • 6 Yorum