ÇİLEK YEMEYİ İHMAL ETMEYİN

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Bengü Ünal, çok iyi bir C vitamini ve demir kaynağı olan yazın habercisi çileğin faydalarıyla açıklamalarda bulundu. Çileğin kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü yükselttiğini ifade eden Ünal, bu sayede kalbi de koruduğunu belirtti.

ÇİLEK YEMEYİ İHMAL ETMEYİN
27 Nisan 2020 - 17:00

İlkbahar ve yaz başında tezgahlarda yerini alan çileğin, lezzetinin yanı sıra pek çok sağlık açısından yararları sunduğunu belirten Bengü Ünal, “En önemlilerinde biride C vitamininden zengin olmasıdır. Günlük C vitamini ihtiyacımız 60-75 mg olup, sadece bir porsiyon yani 180 gr (10-12 adet )  kadarı 90 mg C vitamini içermektedir. Bu demek oluyor ki çilek, vücudun günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 150’sini karşılıyor. C vitamininden zengin olmasının beslenmedeki önemi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirip gribal enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlamasıdır. C vitaminden zengin olması aynı zamanda antioksidandan da zengin olduğunu göstermektedir. Gün içinde yaşanan hava kirliliği ve çevresel faktörlerden dolayı maruz kalınan kimyasallar vücudumuzda toksik etki gösterir ve hastalıklara sebep olan radikallerin üretilmesine sebep olur. Antioksidanlar da bu serbest radikallerle savaşarak bizleri birçok hastalığa karşı korur” dedi. 
Çileğin C vitamini dışında birçok vitamin ve mineral içerdiğini kaydeden Ünal, “B1,B2 B3,B5, B6 gibi B grubu vitaminlerinin yanı sıra E vitamini ve K vitamini de içermektedir. Mineral olarak da kalsiyum, demir, bakır ve potasyum içermektedir. Çilek potasyum kaynağı olmasından dolayı, sodyumun vücuttaki etkilerini önleyen ve kan basıncını azaltan mükemmel bir besindir. Hipertansiyon ve buna bağlı kardiyovasküler hastalıklarla mücadele etmenin yanı sıra, potasyum bakımından zengin bir diyet genel olarak ölüm riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca çileğe kırmızı rengini veren antosiyanin maddesi kalp sağlığını koruyucu etki gösteriyor. Antosiyaninler, kersetin ve kaempferol gibi flavonoidler, kanser ve tümörlerin gelişimine karşı savunma hattı görevi görür. Çilek hem antioksidandan zengin olup hem de yüksek lif içermesinden dolayı iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolün düşmesine etki ederek bu saye de kalbi korumaya yardımcı olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği günlük alınması gereken 25 gr lif miktarının 1/8 ini 1 porsiyonu ile karşılamaktadır. Ara öğünlerimizde tercih etmemiz gereken çileğin 1 porsiyonu yaklaşık olarak 10-12 adettir” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum