+ BİR GENÇ OLSUN!

+ BİR GENÇ OLSUN!

Anayasa değişikliği referandumdakabul edilirse, Manisa bir vekil daha meclise gönderecek. Manisalı vatandaşlar ise yeni seçilecek olan milletvekilinin genç olmasından yana. Manisa'nın mevcut vekilleri arasındaki en genç olanı 39 yaşında.

28 Şubat 2017 - 20:01

 

Milletvekili sayısını 550'den 600'e çıkaran anayasa değişikliği referandumda kabul edilirse, açıklanan son nüfus verilerine göre bazı şehirlerin milletvekili sayısı değişecek. Buna göre Manisa'nın vekil sayısı 9'dan 10'yükselecek. Yeni anayasayla seçilme yaşının 18'e düşmesi Manisa'da şimdiden genç vekil seslerinin yükselmesine neden oldu.

 

Manisa'da milletvekili sayısı nüfusun düşmesiyle 10'dan 9'a gerilemişti. Anayasa değişikliği paketi içerisinde yer alan milletvekili sayısının arttırılması ile Manisa önümüzdeki seçimlerde 10 milletvekili seçecek.  550 olan milletvekili sayısının referandumdan evet çıkmasıyla birlikte 600'e çıkacağını düşünen vatandaşlarsa durumu önemsiyor.

 

MANİSA'NIN EN GENÇ VEKİLİ MURAT BAYBATUR EN YAŞLISI İSE ÖZDAĞ

50 milletvekilinin 9'u İstanbul'a gidecek, kalan 41 milletvekilliği ise nüfusu artan illere dağılacak. Bu durum vatandaşların yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan partilerde de heyecana neden oldu. AK Parti 5 olan milletvekili sayısını 6'ya, MHP 1 olan vekil sayısını 2'ye, CHP ise 3 olan milletvekili sayısını 4'e çıkarmanın planlarını şimdiden yapmaya başladı. Manisa'nın en genç vekili 39 yaşındaki AK Partili Murat Baybatur olurken en yaşlısı ise 59 yaşındaki AK Partili Selçuk Özdağ oldu.

Özel Haber: Cemil SEVAL

Bu haber 1636 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Başkan Kayda, hemşehri derneklerini ağırladı
Dünyada azalıyor, Türkiye’de artıyor
Dünyada azalıyor, Türkiye’de artıyor