Bağlarda kış mesaisi devam ediyor

Alaşehir ve Sarıgöl’de Şubat ayının gelmesi ile birlikte bağlarda budama ve bağlama işleri de artan bir ivme kazandı. Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Bağlarında budama ücretlerinin 90 Lira ve asma bağlama ücretlerinin ise 55 lira olduğu belirtildi. Sarıgöllü üzüm üreticisi Serhat Akkaya, Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Bağlarında budama ve asma bağlama çalışmaları devam ediyor. Budama sonunda, kesilen bağ çubuklarını da yakacak olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Bağlarda kış mesaisi devam ediyor
08 Şubat 2018 - 16:56 - Güncelleme: 08 Şubat 2018 - 17:48

    

Alaşehir ve Sarıgöl’de Şubat ayının gelmesi ile birlikte bağlarda budama ve bağlama işleri de artan bir ivme kazandı. Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Bağlarında budama ücretlerinin 90 Lira ve asma bağlama ücretlerinin ise 55 lira olduğu belirtildi Sarıgöllü üzüm üreticisi Serhat Akkaya, Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Bağlarında yoğun bir şekilde sürdürülen budama ve asma bağlama çalışmalarının Mart ayının ilk haftasına kadar devam edeceğini söyledi.

“Kış mevsiminin son ayına girmiş bulunmaktayız”

Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Bağlarında budama ve asma bağlama çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü belirten üzüm üreticisi Serhat Akkaya,”Kış mevsiminin son ayına girmiş bulunmaktayız. Şubat ayının gelmesi ile birlikte bağlarda budama işleri de artan bir ivme kazandı. Unutmayalım ki kış budaması, bağcılıktaki en önemli iştir. Budama ne kadar iyi ve doğru bir şekilde yapılırsa, gözlerin patlaması ve verim, o oranda olumlu yönde etkilenmektedir”dedi.

 “Budama sırasında asmada bırakılacak çubuk miktarının belirlenmesi de çok önemli”

Budama sırasında asmada bırakılacak çubuk miktarının belirlenmesinde en iyi ölçünün bir yıl önceki gelişme durumu olduğunu belirten üzüm üreticisi Serhat Akkaya,” Budama sırasında asmada bırakılacak çubuk miktarının belirlenmesinde en iyi ölçü bir yıl önceki gelişme durumudur. Çubuklar çeşide özgü kalınlıkta ve iyi olgunlaşmışlarsa bir önceki yılda olduğu kadar göz bırakılması uygundur. Çubuklar normalden daha kalın ve kuvvetli gelişmişlerse bir önceki yıl az göz bırakıldığının işareti olup bırakılacak göz sayısının arttırılması gerekir. Bunun aksinde çubuklar ince, zayıf ve iyi olgunlaşmadığında önceki yıl asmanın, kapasitesinin üstünde yüklendiğine işarettir ve böyle durumda daha sert budama yapılarak bırakılan göz sayısı azaltılmalıdır. Bu nedenle bağlarda yaş ve kurutmalık olarak üretim yapılacağı için titiz bir çalışma programı uyguluyoruz. Budama ve asma bağlama işlemleri ardından mayıs ayı sonuna kadar devam edecek olan çalışmalar kapsamında gübreleme, topak havalandırma ve ilaçlama çalışmaları gerçekleştirilecek. Afatsız bir sezon geçirmek en büyük arzumuz” dedi.

 “ Budama ücretleri 90 Lira, asma bağlama ücretleri 55 Lira”

Üzüm üreticisi Serhat Akkaya, Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Bağlarında budama ve asma bağlama çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürüldüğü bu dönemde budama ücretlerinin 90 Lira, asma bağlama ücretlerinin ise 55 lira olduğunu belirtti.

 

 “bağ çubuklarını yakacak olarak değerlendiriyoruz”

Bağlarda budama işlemi bittikten sonra bağ çubuklarını yakacak olarak değerlendirdiklerini belirten Bağ çubuklarını evlerde iyi bir yakacak olduğunu belirten üzüm üreticisi Serhat Akkaya, “Bağda budama işlemleri bittikten sonra çubukları toplayıp harman yapıyoruz ve bu çubukların Kurumasını bekliyoruz. Son olarak çubukları kısa kısa kesmek suretiyle depolarız. Kışın soba tutuşturmada, yakacak olarak kullanmaktayız''dedi.

 “ Üreticilerimizin yüzde 80 ‘i sigorta yaptırtmaktadır”

Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 2018 yılında kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve işletme büyüklükleri itibariyle devlet tarafından sağlanacak prim desteği oranlarına ilişkin 2017/11094 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 05.01.2018 tarih ve 30292 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Alaşehir Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Türk, Üreticilerimizin herhangi bir gecikmeye ve mağduriyete meydan verilmemesi için 2018 yılı ÇKS kayıtlarını biran önce güncelletmeleri, bağlarda erkenci çeşitlerde 14 Şubat 2018, Sultaniye çekirdeksiz çeşitlerde 28 Şubat 2018 tarihine kadar ürünlerini sigorta yaptırmaları gerekiyor. Tarım sigortası yaptıran üreticiler, sigorta primlerinin her yıl belirlenen oranlarda devlet tarafından desteklenmesiyle, az bir katkıyla ürünlerini sigorta yaptırma alışkanlığını kazanarak zararlarını gideriyorlar. Böylelikle ihtiyaç duydukları ekonomik ve sosyal güvenceye kavuşmaktadırlar.

Bu nedenle üreticilerimizin doğal riskler karşısında mağduriyet yaşamamaları için tarım sigortasını vakit kaybetmeden yaptırmaları önem taşımaktadır. Şu anda yüzde 80 civarında üreticimiz sigorta yaptırtmaktadır. Bu rakamın yüzde 100’lere ulaşmasını istiyoruz” dedi. Süleyman Arasan

 

 

 

 

  

YORUMLAR

  • 0 Yorum