4 Şubat Dünya Kanser Farkındalık Günü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapıldı

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Şehzadeler Toplum Sağlığı Merkezi 4 Şubat Dünya Kanser Gününde kanserde farkındalık oluşturmak amacıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda etkinlik düzenledi.

4 Şubat Dünya Kanser Farkındalık Günü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapıldı
03 Şubat 2017 - 17:45

Etkinliğe Halk Sağlığı Müdür yardımcısı Özgür Sekreter ve Şehzadeler Toplum Sağlığı Merkezi Sağlıklı Yaşam Merkezi doktorlarından Şebnem Güvenç katıldı. İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Özgür Sekreter 4 Şubat Dünya Kanser Günü için şunları söyledi:” Halkımızı kanser konusunda bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Doğru alışkanlıklarla vatandaşlarımız kendilerini koruyabilirler. Beslenmeleriyle, kötü alışkanlıklarıyla, fiziksel aktiviteleriyle, alkolle,  tütünle mücadele edersek kendilerini bu hastalıktan koruyacağız. Koruyamaz isek en erken nasıl teşhis koyabiliriz bunun için Onları ilimizdeki tarama merkezlerine davet ediyoruz. İlimizde ilçemizde aile hekimlerimiz halkımıza yardımcı olmaya çalışıyor ”  dedi. Dünya Kanser Günü kapsamında farkındalık yaratmak için vatandaşlara broşür dağıtıldı. Dağıtılan broşürlerde”  Meme kanseri erken dönemde tespit edilebilen kanser türlerinden biridir. Bu dönemdeki tespit durumunda meme kanserinin iyileşme şansı yüzde 98’dir. Düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmaları, düzenli olarak sağlık personeline meme muayenesi yaptırmaları ve düzenli olarak mamografi çektirmeleri gereklidir denildi.

 Ayrıca broşürde, 20 yaşından sonra her kadın her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Kendi kendine meme muayenesi ideal olarak adetin başlangıcından 7-10 gün sonra ayda bir kez yapılmalıdır.  40 yaşından sonra iki yılda mamografi çektirmelidir. Bir mamografi için en uygun zaman meme dokusunun en hassas olduğu, adet dönemini takip eden ilk haftadır, ve 40 50 yaş aralığındaki kadınların mamografi çektirmek için lütfen KETEM’e veya aile hekimlerine başvurulması için çağrıda bulunuldu. Broşürlerde kanserden korunmak için sağlıklı beslenme önerileri yer aldı. Bunun için vatandaşların yeterli ve dengeli beslenmeli, her öğünde et, yumurta, kuru baklagiller gurubu, sebze, meyve ekmek ve tahıl ürünleri tüketmeleri gerekiyor. Haftada en az 3 veya 4 kez 30 ile 60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite yapmaları, alkol ve sigaradan uzak durmaları, aşırı tuzdan kaçınmaları ifade edildi.

 Kanser oluşumun yüzde 90 95’inin çevresel etkenlerden olduğu ve bu etkenlerden biri olan yanlış beslenmenin kanser üzerindeki etkisinin yüzde 30-34 olduğu belirtildi.

Vatandaşlara dağıtılan broşürlerde dikkat çeken başka bir ayrıntıda, Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) Meme Kanseri ve Rahim Ağzı Kanseri taraması için gelin, 40-69 yaş arası y 2 yılda bir mamografi çektirmeleri gerektiği, 30 yaş üstü kadınların HPV DNA- Smear testi,  40 yaş üstü kadınların ise mamografi ve HPV DNA Smear testi yaptırmalarına dikkat çekildi.

Haber Merkezi

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum