logo

MALULEN EMEKLİLİKTE REKOR BAŞVURU

DSC_0040Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne son bir buçuk yılda malulen emeklilik için gelen 1800 başvurunun 260’ına malulen emeklilik aylığı bağlandı. 1800 dosyadan 281 tanesinin de incelemeleri devam ediyor.

MALULEN EMEKLİLİKTE REKOR BAŞVURU

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle ülke genelinde 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe giren yönetmeliğin ardından Manisa genelinde ilk üç günde 6 kişi malulen emeklilik için Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvuru yaptı.

Saygı, son bir buçuk yılda yapılan başvuru fazlalığının en büyük nedeninin çalışan sayısının fazlalığına bağlı olduğunu belirterek, malulen emekli olabilmek için öncelikli koşulun Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanması gerektiğinin altını çizdi.

HABER: Özcan Özkan

Manisa’da malulen emeklilik için başvuru yapan sayısının fazlalığına dikkat çeken Sosyal Güvenlik İl Müdürü Saygı, son bir buçuk yılda yapılan başvuru fazlalığının en büyük nedeninin çalışan sayısının fazlalığına bağladı. Malulen emeklilik için yapılan 1800 başvurudan kabul edilenlerden çok, incelemede olan dosya sayısı olduğunu belirten Saygı, 281 dosya inceleme altında. Bunun yanında 690 dosya reddedildi ve 394 tane dosya da çeşitli nedenlerle kapatıldı.

MALULEN EMEKLİLİĞİN ÖN KOŞULLARI

Malulen emeklilik yönetmeliğinin değişmesinin ardından yeni başvuru koşullarlının da oluştuğunu belirten Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürü Murat Saygı, konunun genel hatları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Saygı öncelikli koşulun Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanması gerektiğini belirtti. bunun yanında iki şartın da olduğunu belirten Saygı, “Diğer iki koşul ise 1800 günlük çalışma gününü doldurmuş olması ve 10 yıl çalışma şartını yerine getirmiş olunması gerekmektedir. İlk iki şartı sağlamış fakat başkasının bakımına muhtaç haldeyse üçüncü şartın da aranmadığını kaydetti.

MALULEN EMEKLİLİK KAPSAMINA ALINAN HASTALIKLAR

Malulen emeklilik şartlarındaki genişleme ile birçok hastalığın kapsam dâhiline alındığını belirten Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürü Murat Saygı, “Özellikle şeker hastası olan kişilerin malulen emeklilik için başvuru yapabileceğini bunun yanında organ nakli olanlar, diyalize girmeyen ancak ağır ilaç tedavisi uygulanan hastalar, kanser hastalıkları, öroloji hastalığı olanlar, MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıkların yanı sıra astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu. Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi. Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi. Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi

ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKÂNLAR
Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.
Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

 

 

 

 

 

Etiketler:
Share
400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ


izmir escort
Manisa 'nın Yerel Gazetesi Hür Işık Gazetesi. İlk Siz Öğrenin. 81 İlin Yerel Haberleri & Ulusal Haberleri. Hür Işık Gazetesi </ title> . . . </ Head> <body> . . . </body> </html>